0

استایل اسپرت

استایل راحت ورزشی یا اسپورت
بازدید 1214

میخوام معرفی استایل بعدی رو با یه سوال ازتون شروع کنم.
به نظرتون گرون ترین سهام متعلق به کدوم برند هست؟ یعنی ارزشمند ترین برند در دنیای فشن کدومه؟
خود من جوابم در ابتدا برندهایی مثل چنل و دیور و… بود! ولی میخوام غافلگیرتون کنم با جواب اصلی. گرون ترین سهام بین برندهای دنیای مد سهام برند نایکی (Nike) هست. تعجب کردین نه؟! یه برند ورزشی چرا باید عنوان ارزشمندترین سهام رو داشته باشه اونم وقتی برندهای لوکسی مثل چنل یه چیزی نزدیک یک قرن در دنیای مد حضور داشتن؟
جواب دادن به اینیکی سوال وارد تخصص در استایلی میشه که ما می خوایم در موردش توضیح بدیم.
استایل ورزشی یا  Active Sportswear.

استایل ورزشی

تاریخچه

مشخصن لباسهای ورزشی کمی بعد از اهمیت دادن به ورزش و ورزشکارها به وجود اومدن! داستان از اواسط قرن  19که با وجود ورزش‌هایی مثل سوارکاری، تیراندازی و شکار یه نیاز هم برای وجود لباسهای ورزشی به وجود اومد! مردها در اون زمان سراغ این ورزش ها میرفتن و بهتر بود که فارغ از پوشیدن لباسهای تنگ وسفت رسمی به کارشون بپردازن! البته جالبه که بدونید افوت بین لباسهای روستا و شهر از اواسط قرن 18 کورد توجه بود و مردم برای هر کدوم از این موقعیت ها لباس های متفاوتی رو می پوشیدن!

استایل ورزشی


مردها شروع به پوشیدن کت های فراک با یقه‌های جدید کردن و دنباله! اونها این کت ها رو در روستاها و در مواقع تیر اندازی می پوشیدن! این استایل احتمالن از کت های ارتش که در اوایل قرن 18 مد شده بود، الهام گرفته بود! برای شکار از ککت های دامن دارو بوت های بلندی که بتونه از پاها مراقبت کنه استفاده می شد!
بعد از اون کتهای بلند و باریکی که توسط خیاط دوخته میشد تا سوارکارها استفاده کنن از انگستان گذر کرد و به پاریس رسید تا خانم ها و آقایون اونجا هم بتونن استفاده کنن! این کت ها که به رنگ قرمز بودن باعث میشدن که مردم بتونن سوارکارها رو تشخیص بدن! این مد ورزشی انگلیسی حتی به آمریکا رسید و در اونجا هم مردها و زنها از همین سبک پیروی کردن! تغییر بزرگ در سبک لباس هایورزشی  همزمان با جنگ جهانی دوم به وقوع پیوست! در واقع بعد از جنگ بود که فعالیت های تفریحی ارزشمند شدن و حتی افرادی از طبقه های پایینتر اجتماع هم تونستن که وارد تفریحات شن! پس به زودی نیاز به مد ولباس ورزشی خودش رو نشون داد!

استایل ورزشی


با مهاجرت اروپایی ها و به خصوص المان ها و اسکاندیناویایی ها به آمریکا بخشی از فرهنگ اروپایی هم به آمریکا راه پیدا کرد! بازی ها و برخی ورزش ها هم جزئی از اونها بودن! در کنار اینها لباسهایی که مناسب این فعالیت ها بود هم وارد استایل آمریکایی شد! علت محبوبیت ان لباس ها هم راحتی بیشترشون به نسبت استایل خیابانی اون زمانِ آمریکا بود! این دسته از لباس ها شامل پیراهن مردانه وشلوار بودن! البته خود آمریکایی ها هم در ورزش های تیمی صاحب نظر بودن! مخصوصن در ورزش‌هایی که با توپ انجام میشد! به طور اختصاصی بیسبال و سبک لباس پوشیدن خاصش، برای اولین بار توسط گروهی از دموکرات های نیویورک با قوانین جدیدی به وجود اومد وبه سرعت سایر کلوب های دموکرات هم از این ورزش استفاده کردن!

استایل ورزشی

اولین تیمی که برای خودش یونیفرم تهیه کرد تیم سینیسیناتی بود! لباسشون با تمام لباسهای اون زمان متفاوت بود و شامل: شلوارهایی که تا زانو خیلی گشاد بودن و از زانو به پایین می چسبیدن به همراه جوراب های بالای زانو و بلوزهای دکمه دار بودن! این شلوار ها با نام «نیکربوکر» معروف شدن (بر اساس شخصیت نویسنده ی کتاب واشینگتن ایروینگ، دیتریچ نیکربوکر).این شلوار ها به سرعت بعد از استفاده توسط اولین تیم جای خودشون رو در تنیس باز کردن و تیم های دیگه هم از اونها استفاده کردند! نه تنها تنیس بلکه در ورزش های دیگه مثل اسب سواری، گلف، دوچرخه سواری و… هم در دهه های بعد استفاده شدن! جالب اینجاست که حتی خانم ها هم شروع به پوشیدن این شلوار ها برای ورزش ها کردن!

استایل ورزشی


در واقع این لباسهای ورزشی به خاطر نیاز به حفاظت از بدن در ورزشهایی که ممکن بود درگیری هم داشته باشه به وجود اومد! علاوه بر اون لباسها باید طوری می بودنکه به بدن ورزشکار زیاد نچسبن و همینطور به قدری هم گشاد نباشن که دست وپای ورزش کار رو موقع بازی ببندن! تغییرات عمده ی بعدی در لباسهای ورزشی موقعی که تکنولوژی پیشرفت کرد و جنسهای جدیدی از پارچه نمایان شد بوجود اومد! برای مثال در فوتبال که به یکی از ورزش های معروف آمریکایی تبدیل شده بود انتخاب جالبی رو در انتخاب لباس و پارچه به خرج دادن! اونها از شلوارهای چرمی نیکربوکر به همراه پولیور های کشباف استفاده کردن! وزن سبک این لباس یه انتخاب خیلی مناسب برای ورزش پرتحرکی مثل فوتبال بود! شاید قابل توجه ترین لباس این بین لباسهای راه راه و یقه دار برای ورزش راگبی بود! این لباسها همه جا در دسترس بودن و این یکی از مهمترین مزیت هاشون بود! این لباس ها به قدری محبوب شدن که زنان وبچه ها وکلن کسایی که حتی نمی دونستن راگبی چیه هم از اونها استفاده کردن!

استایل ورزشی

بعد از اینها دانشجوهای زن که تمایل به ورزشهایی مثل بیسبال داشتن هم کرست های تنگشون رو کنار گذاشتن و با پوشیدن تاپ های کشی و دامن نیازشون رو برای داشتن لباس ورزشی براورده کردن! مدارس مردونه در همون زمان به لباس های کشی یه لایه یضخیم تر اضافه کردن تا بد رزشکارهارو گرم نگه داره و از اونجایی که ورزش کردن عرق کردن رو به همراه داره (عرق کردن به انگلیسی میشه sweat)، به این لباس ها گفتن Sweater! در نهایت وقتی که به این لباس ها یه یقه هم اضافه شد بهشون Turtleneck (یقه برگردون) گفتن! نقش دانشگاه ها با توجه به اینکه دانشجوها میتونستن لباسهای راحت تری رو بپوشن در پیشرفت این مسئله مهم بود! چون در شهر لباس ها رسمی تر بودن!

استایل ورزشی


از نقش مسابقات المپیک در گسترش لباسهای ورزشی نباید غافل بشیم! از همون اولین دوره ی مسابقات مردها در لباسهایی که فقط قسمت های کوچیکی از بدنشون رو میپوشوند ظاهر شدن تا در رقابت هایی مثل دویدن و شناکردن شرکت کنن! لباسهای مثل تاپ و شورت های کوتاه بالای زانو! از همه جالب تر برای اون زمان مایو های مرد هابود که شبیه به بیکینی زنانه بود ولی برای بالاتنه از هیچی استفاده نشده بود (منظورشون همون مایو های امروزی مردانه ی خودمونه).
بلاخره تمام این لباس ها راه خودشون رو به استایل ورزشی اون زمان باز کردن و مرد ها و حتی زنها هم از اون لباسها استفاده کردن.

استایل ورزشی


بلاخره تمام این لباس ها راه خودشون رو به استایل ورزشی اون زمان باز کردن و مرد ها و حتی زنها هم از اون لباسها استفاده کردن!

در قرن بیستم بود که نقش مواد اولیه در توسعه ی لباسهای ورزشی مهم شد! الیاف استرچ به شدن مورد استفاده قرار گرفت لباسها همینطور اب معرفی الیاف جدید برای ورزش ها شروع به چسبان و چسبان تر شدن کردن! و توجه رو به سمت بدن می آوردن! برند استرالیایی اسپیدو (Speedo) که فعالیتش در حوزه ی تولید مایو بود برای اولین بار مایو ی استرج یک تکه رو در سال 1950 معرفی کرد و از اون زمان به بعد مایوها شورع به تنگ تر و همینطور هم راحت تر شدن کردن! این راحت تر شدنه به خاطر بالاتر رفتن کیفیت الیاف بود! این الیاف حتی در تولید شلواهای اسکی در سال 1930 مورد استفاده قرار گرفت! شورت های دوچرخه سواری که در سل 1970 تولید شدن هم از همین الیاف استفاده کرده بودن! حتی در سال 1980 و 90 در ورزش های دیگه ای مثل قایقرانی، اسکیت سوارس، اسکی و حتی دو میدانی مورد استفاده قرار گرفتن!

استایل ورزشی

خب تاریخچه رو طولانی تر نمی کنم! همینجا میگم بهتون که لباس های ورزشی یا به اصطلاح انگلیسی Active Sportwear با استایل اسپورتی که آمریکایی ها روی کار اوردن متفاوته! در واقع استایل ورزشی رو فقط به کسایی نسبت میدن که سر تا پاشون از آیتم های ورزشی استفاده شده باشه نه صرفن راحت!
خب لباس های ورزشی انواع مختلفی دارن که در ادامه براتون توضیح میدم!

انواع لباس‌های ورزشی

لباس بیسبال (Baseball Attire)

همونطوری که میبینید لباس بیس بال در دو فرم بلوز شلوار وبلوز ودامن برای خانم ها وجود داره! شلوار ها در این دسته اسلش و لگ هستن ودر قسمت بالا تنه از تی شرت یا بلوز های کمی گشاد تر استفاده میشه! جنس پارچه ها هم پارچه های محبوب استرچ هست که گفتیم! برای بلوز دامن هم حتمن از جوراب های بالای زانو استفاده می کنن  تا پاهاشون کمتر آسیب ببینه! و جنسیت پارچه ها اینجا میتونه هر حنس کشی باشه! فقط به سبک و بدون الیاف مصنوعی بودن پارچه ها باید دقت شه!

لباس یوگا

لباس یگو باید تمامن به بدن بچسبه! چون یوگا حرکات کششی زیاد داره و اگه لباس آزاد باشه باعث میشن در حرکات یوگیست وقفه بیافته! این لباسها هم از جنس استرچ با کیفیت هستن و قابلیت های کشسانی زیادی رو باتوحه با نوع ورزشی که براش طراحی شدن دارن!

لباس اسکی

کاپشن و شلوارهای اسکی جزئیات زیادی باید داشته باشن!در ساختار درونی کاپشن های اسکی معمولن از پشم شیشه استفاده میشه تا از خارج شدن گرما از بدن جلوگیری کنه! همینطور در داخلش جیب های مختلف و زیادی برای مدارک ورزشکار داره! این کاپشن ها در قسمت آستین و از سر مچ یه تکه اضافه دارن که دور انگشت شست رو میگیره و نمیذاره که از ناحیه یدست هم هوا به داخلش نفوذ کنه و بدن ورزشکار رو با این مکانیزم ها گرم نگه میداره! این کاپشن ها کلاه دارن ویقه شون تا زیرچون گرفته میشه و حتی روی قسمت زیپ هم محافظ دارن که از ورد هوا واب جلوگیری کنه!

جنس اونها وهمینطور شلوار های اسکی ضد آب هست! راجب شلوارها هم بگم که اونهاهم جیب های زیادی دارن ومعمولن کمی آزاد هستن تا ورزشکار بتونه زیرش از لگ  استفاده کنه تا پاهاش کمتر سرما بخوره! دم پای این شلوار ها کش کار شده تا ورزشکار بتونه با کشیدنش، از ورود هوا و آب و برف به داخلش جلوگیری کنه!
ازآیتم های دیگه ای که برای اسکی لازمه کلاه ایمنی، عینک مخصوصريال عصای اسکی و کفش و جوراب مخصوص اسکی هستن که اسکی بازهای حرفه ای حتن دارن!

مایو‌های شنا

افرادی که شنا رو به صورت حرفه ای دنبال میکنن از بیکینی به عنوان مایو اسفاده نمی کنن! در واقع ترجیحشون مایو های استرچ با برند ها خوب هست چون مایو مستققیمن با آب کلر دار درتماسه، تگه کیفیت خوبی نداشته باشه به سرعت خراب میشه و شناگر مجبور میشه که دوباره بخره! مایو های شنای حرفه ای معمولن به صورت یکسره هست که در دو نوع پاچه دار وبی پاچه دسته بندی میشه! البته برای خانم های مسلمان درکشور های اسلامی که ساحل واستخرهای مختلط دارن وعی مایو به نام مایو اسلامی طراحی شده تا از دیده شدن بدنشون جلوگیری کنه!

آیتم های دیگه ی برای استخر و دریا شامل کلاه های شنا هستن که بهترین جنس براشون جنس پلاستیکی هستن تا ز ورود مواد مضر به موها جلوگیری کنه! عینک های شنا هم در طرح ها و مدل های مختلف عرضه شدن که بهترین نوعشون اونهایی هست که جنس نرمی داره ونمیشکنه! البته باید موقع خریدشون به پلاستیکی که به عنوان شیشه ازش استفاده شده دقت کنید چون موقع شنا ممکنه بخار بگیره و دیدتون رو مختل کنه!

استایل ورزشی

لباس بسکتبال

لباس بسکتبال زنانه و مردانه تفاوت خاصی باهم ندارن! متشکل از یه تاپ آتین حلقه ای ازاد و یه شورت بالای زانو گشاد هست که به بدن ورزشکار اجازه ی حرکت های پرشی و کششی رو  میده! خیلی وقت ها خانم ها زیر این شورت های گشاد از ساپورت ها کوتاه استفاده میکنن و خیلی وقت ها خود شورت ها ساپورت متصل داره تا موقع پریدن شورت زیاد بالا نره! برای ورزش بسکتبال بهتره که به فرم موها خیلی دقت کنیم چون موقع دویدن و پریدن میان توی دست وپا وباعث آسیب دیدن میشن! بهتره که موها کاملن بسته باشه یا کلن کوتاه باشه!
یکی از مهمترین آیتم ها برای استایل ورزشی کفش ها هستن که برای ورزش پرتحرکی مثل بسکتبال بهتره که خیلی با دقت انتخاب بشن و بهتره که کفش های اختصاصی بسکتبال استفاده بشه!

کفش های بسکتبال و کلن کفش های ورزشی باید سبک، منعطف و با فیلترهای هوایی برای عبور ومرور هوا از داخل کفش به بیرون باشه! اینجوریه که حرکات مختلف پا برای ورزشکار ممکن میشه! اگه این کفش ها خشک و سنگین باشن پای ورزشکار در دراز مدت آسیب میبینه و حرکاتش هم کند میشه!

لباس کوه نوردی

لباس کوه نوردی و صخره نوردی هم مثل لباس اسکی متشکل از کاپشن و شلواره! فقط آیتم های دیگه ای هم مثل کوله کوه نوردی و لوازم ایمنی مثل طناب و قلاب هم داره! کفش ها یکی از مهم ترین بخش های استایل کوهنوردی هستن که نقش حیاتی هم دارن! کفش های کوهنورید باید سنگین باشن تا موقع قدم برداشتن به جای سرعت، قدرت رو القا کنن! همچنین بهتره که برای کوه نوردی کفش رو یک سایز بزرگتر بخریم چون در شرایط جوی ارتفاع پاها ممکنه ورم کنن که در اون صورت ممکنه اذیت شید!

لباس سوارکاری

لبای سوارکاری متشکل از آیتم هایی مثل شلوار کاملن جذب و کت های کوتاه و بوت های تا روی زانو هست. موقع سوارکاری چون بدنسوارکار باید بتونه که راحت حرکت کنه، نیازه که لباسها جنس منعطف وسبکی داشته باشن! از آیتم های ایمنی این ورزش کلاه های سوارکاری هستن که سوارکارها به خصوص در ابتدای آمموزش هاشون از اونها استفا ده می کنن!

استایل ورزشی

لباس تنیس

لباس تنیس برای خانم ها متشکل از تاپ یا تی شرت ودامن های کوتاهه که با یک جفت کفش مخصوص تنیس هماهنگ میشه! کفش کلن در تمام استایل های ورزشی نقش خیلی مهمی داره! چون در اکثر ورزش ها خیلی از حرکات به پاها و تعادلی که ایجاد می کنن بستگی داره پس باید در خرید کفش مخصوص هر کدوم از اون ورزش ها دقت کرد!

برندهای ورزشی

نایکی (Nike)

نایکی همون برند ارزشمند معروفه که در ابتدا گفتیم! بنیان گذارش مراحل جالبی رو در راه ثبت برندش پشت سر گذاشته که اکه دوست داشته باشد در کتاب کفشباز می تونید مطالعه کنید! این برند در سال 1962 توسط بیل بورمن (Bill Bowerman) و فیل نایت (Phil Knight) تاسیس شد. اون موقع اسمش Blue Ribbon Sports بود ولی در سال 1971 به نایکی تغییرش دادن! نایکی در واقع اسم خدای پیروزی در یونان باستان بود! این برند و فروشگاه ها و خرده فروش هایی که داره همه به تولید و فروش لباس های مختلف ورزشی مشغولن و در هفته های  مد مختلف هم کالکشن هایی ازشون بیرون میاد

جالبه بدونید که برند های ورزشی خیلی وقت ها کالکشن های مشترک با برند های لوکس ارائه می کنن که اغلب هم خیلی توجه هارو جلب می کنه!

استایل ورزشی

کالکشن مشترک ساکایی و نایکی

استایل ورزشی

آدیداس (Adidas)

سه تا خط معروف اکثر لباسها و کفش های ورزشی رو که حتمن دقت کردید؟! این سه تا یکی ازنشان های برند آدیداس هستن!
این برند بزرگرتین برند ورزشی اروپا و دومین برند ورزشی بزرگ جهانه (اولیش نایکی هست!). تاریخچه ی تاسیس خیلی جالبی داره! در واقع آدولف دسلر (Adolf Dassler) و برادرش رودولف (Rudolf) در سال 1924 تولیدی کفش شون رو در اتاق لباسشویی خونه ی مادرشون باز کردن!

بعد از مدتی بین برادر ها اختلاف افتاد و از هم جدا شدن! جالبه بدونید که رودولف بیکار ننششست و برند پوما (Puma) رو تاسیس کرد!
اسم Adidas  در واقع برگرفته از Adi که اسم خودمونی آدولف بود هست به علاوهی سه حرف اول نام خانوادگیش که  Das میشه و روی هم میشن Adidas! یه کلیش در اذهان عمومی به راه افتاده که آدیداس در واقع مخفف عبارت All day I dream about sport (تمام روز دارم به ورزش فکرمی کنم!) هست!
این کمپانی هم تمرکز اصلیش رو نولید کالاها و لباسهای ورزشی هست که ابتدای کارش رو هم با تولید کفش آغاز کرده!

کالکشن های مشترک این برند با برند های لوکس فشن هم قابل توجه هست! کالکشن مشترک آدیداس و کانیه وست .

استایل ورزشی

دیگه ار جمله برندهای ورزشی معروفی که وجود داره و در قسمت کتابخونه ی فشن سایتمون میتونید راجبشون بیشتر بخونید پوما، ریباک (Reebok)، نیو بالانس (New Balance) و… هست! اگه دوست دارید که اطلاعتتون رو راجب برندهای ورزشی کامل کنید حتمن به کتابخونه فشن ما سر بزنید!

استایل‌های ورزشی افراد مشهور

خب استایل ورزشی استایلی نیست برای تمام موقعیت های زندگی مناسب باشه! درواقع گاهی اوقات در خیابون هم دیده میشه ولی موقعیت مناسب استایل ورزشی باشگاه هاست! پس استایل های باشگاهی و نهایتن پیاده روی افراد مشهور میتونن گزینه های خوبی برای بررسی استایل ورزشی باشن!

سوفی ترنر (بازیگر مشهور) و جو جوناس همسرش رو میبینیم که با یک استایل ورزشی ست در حال پیاده روی هستن!

استایل ورزشی

رزی هانتینگتون هم که با برند ورزشی محبوبش یعنی نایکی اغلب اوقات در باشگاه دیده میشه!

استایل ورزشی

اینجا هم جی‌جی حدید رو داریم که با استایلی سر تا پا آدیداس دیده میشه! در قسمت بالاتنه از کاپشن بادی استفاده کرده!

استایل ورزشی

خب حتمن به ذهنتون رسیده که برای داشتن یه کمد لباس ورزشی یا حداقل کامل کردن کمد لباسمون با یکی دو تا استایل ورزشی چه آیتم هاییی رو خوبه داشته باشیم!

کمد لباس ورزشی

خب اگه اهل ورزش هستید که حتمن با لباس های مختلف اشنایی دارید ولی اگر نیستید هم سریع یه ورزش رو انتخاب کنید وشروعش کنید چون به شدت برای سلامتی و تناسب اندام لازمه! ورزشهایی هم هستن که به صورت گروهی با دوستاتون میتونید برید سراغشون و در حینش تفریح هم بکنید!
مثلن می تونید هفته ای بکبار برید کوه نوردی! برای رفتن به کوه مخصوصن اگه کوه نوردی سنگینی رو انتخاب کردید بهتره که تجهیزات لازم رو هم داشته باشین! توی قسمت استایل کوهنوردی براتون آیتم های مورد نیاز رو گفتم و اینجا براتون مثال های متنوع تری میزنم!

بالاتنه استایل کوه نوردی شامل کاپشن های کوتاه میشه که دست وپاتون رو موقع راه رفتن نبندن! زیرش هم بهتره لباس گرم بپوشید چون در اکثر فصل های سال ارتفاعات کوه ها سرده و اگه نپوشید منجمد میشید!

در قسمت شلوارهم از شلوارهای اسکی استفاده میشه که جنسی ضد آب دارن و دم پاشون رو میشه جمع کرد تا آب به داخلش نفوذ نکنه!

آیتم مهم و اساسی کوهنوردی هم که میشن بوت های سنگین و مخصوص کوهنوردی!

دیگه از آیتم های موهنوردی براتون بگم که کوله پشتی ها هم خیلی مهم هستن و باید راحت و جادار و یبک باشن و شونه رو اذیت نکنن!

استایل ورزشی

حالا به طور کلی به عنوان لباس باشگاه نمی دونید چی بپوشید؟! همراه ما بمونید تا براتون بگم! برای باشگاه بهتره که لباس های کاملن جذب بدن بپوشید تا هم موقع انجام حرکات مختلف ورزشهاییی مثل ایروبیک و یوگا و پیلاتس دچار مشکل نشید و هم شرایط مناسبو برای تعریق و سوزوندن چربی ها درست کرده باشید!
حالا چندتا از استایل های پیشنهادی مارو به دقت نگاه کنید!

استایل ورزشی

به طور کلی برای باشگاه ما پیشنهاد می کنیم که در بالاتنه از تاپ ها، کراپ تاپ ها، تی شرتهای جذب یا لباسهای جذب  آستین دار استفاده کنید!

برای پایین تنه هم از شلوار یا شلوارک جذب استفاده کنید! پوشیدن دامن و یا لباسهایی که بند های زیادی دارن یا زیادی گشادن باعث میشه حرکاتتونو نتونید به درستی اجرا کنید و یا دچار آسیبتون می کنه!

استایل ورزشی

برای کفش هم باید دقت کنید که کفشی مناسب با کفپوشسالن ورزشی بگیرید! البته همون خصوصیات غالب کفش های ورزشی رو که شامل سبک و منعطف بودن و دارای منافذ هوا بودن رو شامل شه!

استایل ورزشی

دیگه از لباس ورزشی هایی که بودنش در کمدمون واجبه مایو ها هستن!

استایل ورزشی

 خب چطوره؟ انتخاب هاتون رو برای لباس ورزشی انجام دادید؟ خودتون پیشنهادی برای لباس های ورزشی مختلف دارید؟ نظرات و پیشنهاداتون رو حتمن با ما در میون بذارید.

حالا بریم سراغ استایل جالب گپ! با ما همراه باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *