0

استایل فانتزی

استایل فانتزی در دسته بندی انواع استایل
بازدید 1406

دیدین تازگیا چقدر رنگ توی لباسا زیاد شده؟
مخصوصن بین نوجوونا و دانشجوها
الان دیگه از هر پنج نفر یک نفر استایل رنگارنگ و آزادی داره که مخصوصن تو فصل تابستون بهترین گزینه ست برای پوشیدن و تحمل گرما. دیگه قوانین سختگیرانه ی استایل کلاسیک توش دیده نمیشه و کسایی که از این سبک پیروی می کنن دنبال ست کردن و خلق یه استایل رسمی و کسل کننده نیستن.کلن برعکس تمام قوانین مد کلاسیک میشه این استایل‌های فانتزی که ما داریم هر روز بیشترُ بیشتر می‌بینیم.

انواع استایل فانتزی:

خب دسته بندی ریز این استایل ها کار بیهوده ایه چون قانون های زیادی در هیچ کدوم وجود نداره و بیشتر تابع سلیقه ی شخصی ان. اکثر اوقات هم یه استایل ترکیبی می شن که نمیشه روشون اسم گذاشت. ولی من اینجا براتون حد مطلق هر کدوم از این استایل ها رو میگم.

استایل لولیتا

حتمن همه‌تون در بچگی از این عروسک‌های لباس پفی دیدین. عروسک‌های بامزه‌ای که شبیه پرنسس بودن و دامن‌های خیلی پفی و چین‌دار می پوشیدن. ربطش به استایل لولیتا اینه که لولیتاهای دنیای امروز ما هم با الهام از این مدل لباس می‌پوشن.

در واقع اگه بخوایم تاریخچه برای استایل لولیتا بگیم برمیگرده به کشور ژاپن و دهه 60 میلادی. زمانی که بامزه و جذاب بودن لباس‌های بچگانه در ژاپن در مرکز توجه بود. دخترها و پسرهای دبیرستانی ژاپنی، مدل لباس پوشیدنشون رو شبیه دوران ویکتوریایی-ادواردی (قرن 19) کردن.

تاریخچه استایل لولیتا


لولیتا در واقع یه خرده فرهنگ بود که در اعتراض به قوانین سخت‌گیرانه‌ی دنیای بزرگسالان برای نوجوون‌ها وجود داشت. عادات لباس پوشیدن رسمی و رفتارهای خشک. نوجوون‌ها در اعتراض به این قوانین با پوشیدن لباس‌هایی که شیرینی دنیای بچگانه رو تداعی می‌کرد اعتراض‌شونو نشون دادن. یه دلیل دیگه هم خیال‌انگیز و غیرواقعی بودن این دورانه که برای نوجوون‌ها فارغ بودن از مسئولیت‌ها و غوطه وری در رویاها رو تداعی می‌کنه.

منبع این استایل کتاب آلیس در سرزمین عجایب بود که به زبان ژاپنی ترجمه شد و خیلی از برندهایی که لباس لولیتا می‌فروختن رو تحت تاثیر قرار داد. دلیلش هم این بوده که تصویری که آلیس برای یه دختر جوان ارائه می‌کرد، در واقع نمادی از شوجو (shoujo) بود. شوجو سمبلی هست برای زیبایی و معصومیت ابدی و در ژاپن خیلی طرفدار داره!

حالا خود اسم لولیتا از کجا اومد؟ این اسم بر گرفته از کتاب «لولیتا» نوشته‌ی ولادیمیر ناباکوفه که به رابطه‌ی پدوفیلیک (تمایل جنسی به کودکان) بین یه دختر دوازده ساله و پدرخوندش اشاره داره. از روی این کتاب فیلم هم ساختن که ممنوع اعلام شد. این اسم رو به این علت گذاشتن که این استایل تمایلات پدوفیلیک رو در بزرگسالان ظاهر می‌کرد.

مشخصه ی اصلی استایل لولیتا دامن‌های حجم دارن. این دامن‌ها به سبک ویکتوریایی، هم زیردامنی و هم کرینولاین (قفس‌هایی که زیر دامن می‌ذارن تا پفدار شه) دارن. این دامن‌ها معمولن به شک زنگوله یا A شکل هستن. همراه با این دامن‌ها معمولن از بلوزهای آستین بلند یا کوتاه استفاه میشه. خیلی وقت‌ها هم پیراهن می‌پوشن.

از جزئیات دیگه‌ی استایل لولیتا  موهای رنگی هستن. خیلی وقت‌ها روی این موها از بونِت‌ها (یه مدل کلاه پر چین و پارچه ی ویکتوریایی) استفاده میشه. اکسسوری‌های لولیتاییِ دیگه شامل جوراب‌هایِ ساق بلند میشن که با کفش‌های پاشنه‌دار و بی‌پاشنه پوشیده میشن.
خیلی از لولیتاها از سرهمی‌های کوتاه هم در استایل‌شون استفاده می‌کنن.

جالبه بدونید که یه سبک از استایل لولیتا وجود داره به نام گوت-لولیتا. در این سبک باز هم شاهد لباس‌های ویکتوریایی هستیم که این بار با تم تیره و ترسناک پوشیده میشه.

بر اساس استایل لولیتا، استایل‌های دیگه هم به وجود اومد که ریشه‌ی همه‌شون لولیتاست. مثل پانک -لولیتا، کلاسیک-لولیتا، لولیتای روستایی، لولیتای خدمتکار و…

استایل بوهیمین

استایل بوهیمین تاریخ دقیقی نداره. انگار که در تمام زمان‌ها وجود داشته ولی کم‌رنگ بوده. البته این روزها با نگاه به دور و برتون شاید بیشتر ببینیدشون.
افرادی  که این استایل رو دارن آدم‌های آزاد و رها و همیشه در سفر هستن که در قید و بند ست کردن لباس‌ها یا پوشیدن لباس‌های ناراحت نیستن.
حدود 200 سال پیش بوهیمین یه معنی دیگه داشت. این اصطلاح به نویسنده ها و هنرمندهایی که تیپ‌های عجیب و غریب داشتن نسبت داده میشد.

 
در اون زمان که در اروپا بحران اقتصادی حاکم بود، قشر هنرمند یکی از طبقات فقیر جامعه تلقی میشد. این دسته از افردا توانش رو نداشتن که لباس‌های جدید برای خودشون بخرن. در نتیجه همون لباس‌های قدیمی‌شون رو که گاهن کهنه هم بود می‌پوشیدن. بعد از اون که شرایط اقتصادی بهتر شد، هنرمندها تصمیم گرفتن خلاقیت و متمایز بودن خودشون رو با انتخاب لباس‌هاشون نشون بودن و در نتیجه شروع به انتخاب ترکیب‌های عجیب و غریب از لباس پوشیدن کردن.

 
در واقع بوهیمین برگرفته از استایل جیپسی‌ها (بومی‌های رومانی که به فرانسه مهاجرت کردن) بود. اون‌ها لباس‌هایی باطرح‌ها و نقش‌های متفاوت می‌پوشیدن! به طور کلی،بوهیمین، حرکت اعتراض‌آمیزی در مقابل قوانین سفت و سخت دنیای مد، مخصوصن برای خانم‌ها بودن. پوشیدن قفس‌های زیر دامن و کُرسِت‌های تنگ برای باریک‌تر نشون دادن کمر هم به بدنشون آسیب می‌زد و هم ناراحت بود. بوهوها با زیر پا گذاشتن این قوانین فصل جدیدی رو در دنیای مد اون زمان رقم زدن. این جنبشِ لباس، به آزاد بودن لباس‌ها، گلدوزی‌های دستی و طراحی‌های قرون وسطایی تاکید داشت، حتی به ادبیات و موسیقی اون دوره رسید و اون‌ها رو هم تحت تاثیر قرار داد.

بوهیمین‌ها دقیقن چی میپوشن؟

در این استایل، پیراهن‌های ماکسی و گشاد که طرح‌های مختلف منظم و نامنظم دارن دیده میشن. علاوه بر اون‌ها، دامن‌هایِ بلند ماکسی و تاپ‌ها و بلوزهای گشاد زیاد دیده میشن که شامل همون طرح‌ها وگلدوزی و مهره‌دوزی ها میشن. یکی دیگه از ویژگی‌های استایل بوهو منگوله دوزی بودن لباس هاست.

 
شلوارهای مورد استفاده‌ی بوهوها شلوارهای هیپی ( دم پا کش دار و فاغ بلند و گشاد) با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف هست.

اکسسوری‌های این استایل شامل صندل‌های گلادیاتور (بندی)، نیم بوت‌های طرح‌دار و گلدوزی شده و کفش‌های پاشنه پهن میشه.

کیف‌هایی که بوهو‌ها استفاده می‌کنن فارغ از فرم‌های سفت و خشکه و معمولن از کیف‌های پارچه‌ای با ریش‌ریش‌های زیاد یا کیف‌های مدل افغان (نوعی از بافت کیف با نخ‌های رنگی که در افغانستان رایج بوده) هست.

بخش جالب استایل بوهیمین روسری و شال‌ها هستن که در هرجای این استایل می‌تونید مشاهده کند. روی بندِ کیف، دورِ مچِ دست و پا، روی پیشونی و حتی به عنوان تزئین مو.

روسری در استایل بوهیمین

بوهوها همچنین به جواهرات دست‌سازِ سنتی علاقه دارن. مخصوصن در ابعاد بزرگ و تویِ چشم. مثل گردنبندهای مهره بزرگِ چوبی. انگشترهای خیلی زیادی دستشون می‌کنن و هرجور دستبند مهره‌دار و منگوله‌داری رو به خودشون آویزون می‌کنن.

عینک آفتابی‌های رنگی و بزرگ رو هم زیاد در استایلشون می‌بینیم.

در جزئیات استایل بوهیمین خیلی از صنایع دستی نقش آفرینی می‌کنن. مثل گلدوزی، مکرمه بافی، تکه دوزی، تپستری، سنگدوزی و…
علاوه بر این‌ها طرح‌های معروف زیادی در این استایل هستن که معروف‌ترینش طرح بته‌جقه ست که از کشور خودمون به سرتاسر دنیا معرفی شده. علاوه بر اون طرح‌هایِ آفریقایی، طرحهای گیلیم، گلدار و…  در پارچه‌های لباس‌های بوهوها دیده میشه. استایل بوهیمین، استایل‌های زیر مجموعه‌ای زیادی داره که معروف‌ترین‌هاش استایل بوهو چیک (Boho-chic) و آنکارا هستن که یه سری تفاوت‌های جزئی با بوهیمین دارن.

استایل بوهو-چیک

در استایل بوهو-چیک از آیتم‌های استایل کژوال و استایل رسمی هم استفاده میشه. مثل شلوار جین یا کفش‌های پاشنه دار.

استایل آنکارا

در این استایل بیشتر از پیراهن‌ها و  بلوز و دامن‌هایی با طرح‌های آفریقایی و گلدار استفاده میشه.

استایل پانک

فیلم‌های دهه های 70 و 80 میلادی رو دیدین؟ اگه دیده باشین امکان نداره شخصیت‌های سیاه‌پوش نوجوون و جوونِ تویِ فیلم با اون آرایش‌های عجیب و غریب، توجه‌تون رو جلب نکرده باشه. توی اون دهه‌ها که سال‌های شروع جنبش پانک‌ها بود، همیشه در آثار فرهنگی شون می‌تونستیم حضور اون‌ها رو حس کنیم.

استایل پانک

این پانک‌ها دقیقن کیا بودن؟

قبل از پانک‌ها، در اواخر دهه چهارم قرن بیستم در لندن عده‌ی دیگه‌ای بودن که بهشون Teddy Boys  (Teddy مخفف اسم ادوارد در انگلیسی هست که مربوط به دوران پادشاهی ادوارد هشتم و سبک لباس پوشیدن اون زمان میشه) گفته میشد. اون‌ها نسلی از پسرهای پولدار بودن که نمی‌دونستن چه‌جوری پول‌هاشون رو به باد بدن و در اخر هم تصمیم گرفتن لباس‌های دوره‌ی ویکتوریایی-ادواردی بپوشن. در ابتدا فقط پیراهن‌های دراپه یا بدون یقه در استایل‌شون بود. به مرور استایل خودشون رو پایه ریزی کردن. به این صورت که به لباس‌ها یقه و جیب دادن و بلوزها تنگ‌تر و تنگ‌تر شد. این تغییرات به کفش‌ها رسید و تغیییر بزر گ رو در اون‌ها ایجاد کرد.کفش‌ها کاملن واکس خورده و و براق شدن. مدل موی این افراد مرتب و واکس زده شده بود.اون‌ها کم کم سعی کردن به این موهای واکس خورده حالت‌های مختلف بدن.

استایل پسران تدی

 اون‌ها به سرعت مشهور شدن و در رسانه به عنوان گروه‌های خشونت آمیز برچسب خوردن. حالا چرا خشن؟ داستان از این قرار بود که طی یه واقعه وقتی که جان بکلی (یه نوجوون) توسط این گروه کشته شد! خبرگزاری Daily Mirrors جنایتکاری رو به لباس پوشیدن وصل کرد و در توصیف اون‌ها گفت: چاقوهای جیبی، موسیقیِ رقص و کت‌های ادواردی!

به زودی مجامع عمومی مثل سینما و تالارهای رقص و جاهای تفریحی در جنوب غرب لندن از پذیرش اونها سر باززدن. این تحریم اون‌چنان ادامه پیدا کرد که نوجوون‌ها توجهشون به این گروه جلب شد و شروع به پیروی از اون‌ها کردن. صندلی‌های سینما رو با تیغ خراب می‌کردن، حتی سلاح‌های سرد هم بین اون‌ها رایج شد. پلیس با توجه به اقدامات جدی و آشوب طلبانه‌ی این گروه‌ها که روز به روز جمعیت‌شون داشت بیشتر میشد نمی‌تونست کاری پیش ببره و مردم عادی بدون هیچ دلیلی در حال آسیب دیدن بودن. کم کم این درگیری‌ها به داخل خودشون سرایت کرد. دعوای اصلی بین پسرهای تدی و پانک راکرها که با هم  رقیب بودن، بود.

استایل پانک


گفتیم پانک ها. پانک‌ها در اواخر دهه هفتاد میلادی ظهور کردن! شروعش از خواننده‌های راک بود. این جنبش که از موسیقی شروع شد به سبک‌های لباس پوشیدن رسید و طراح‌های معروفی مثل ویوین وست وود (Vivienne Westwood) شروع به طراحی لباس‌های ِپانکی کردن و تا دهه‌های بعد استایل مردم لندن تحت تاثیر اون‌ها قرار گرفت.
موسیقی همچنان همگام بودنش رو با استایل حفظ کرد. مثلا اگه یه اهنگ تند و جیغ قرار بود اجرا بشه، لباس‌ها همه تند و جیغ میشدن. شلوارهای جین‌شون رو پاره می‌کردند،کتونی و کت چرم می‌پوشیدن. هنوز هم تی‌شرت‌هایی با سمبل‌های این گروه‌ها توسط افراد مختلف پوشیده میشه.
 

ویوین وست‌وود و دوست پسرِ طراحش مالکوم مک لارن (Malcolm McLaren) آشوب رو در انگلستان با تاسیس فروشگاهی در خیابان کینگ لندن که توجه همه رو در ظاهر جلب می‌کرد، برگردوندن. اسم این فروشگاه Sex بود که خیلی درشت و با رنگ صورتی که با دکور اونجا هماهنگ بود نوشته شده بود. شعار این فروشگاه این بود: اشیا باید لباس داشته باشن ولی حقایق می‌خوان عریان بمونن (منظورش این بود که آدم‌های حقیقی عریان می‌گردن وآدم‌هایی که لباس‌های بسته می‌پوشن در واقع جسم‌های بی‌جون‌ان). این فلسفه‌ی ضد مُد فروشگاه به نوعی جنبش پانک رو تعریف می‌کرد.

ویوین وستوود

پانک‌ها چی می‌پوشن؟

خب یه نکته که در استایل پانک همیشه جالب توجه هست اینه که لباس‌ها همیشه تا آخرین حد ممکن تنگ و جذب هستن.
 علاوه بر اون، تی‌شرت‌هایی با چاپ‌های آشوب طلبانه و خشونت آمیز و گاهی جنسیتی مشخصه‌ی اصلی پانک‌هاست. شلوار چرم و جین به همراه کتونی‌های ارتشی و داکتر مارتنز( Dr Martens) و کت‌های چرم که جزئیات زیادی روی همش وجود داشت. پانک‌ها از هیچ جزئیاتی دریغ نمی کنن. از پاره پاره بودن لباس‌ها بگیرین تا انواع جیب و زیپ و دگمه و تزئینات مختلف فلزی روی لباس‌ها. آرایش‌های دارک و رنگ موهایِ فانتزی که با ژل و واکس به حالت‌های عجیب و غریب در اومدن از مشخصات دیگه ی اون‌هاست.

طراح‌های معروفی در این سبک لباس طراحی می‌کنن مثل: ژان پل گوتیه (Jean Paul Glautier)، آنا سو (Anna Sui) و ویوین وست‌وود!
خود این استایل پانک که درستش خرده فرهنگه پانک هست، چندین زیر مجموعه با تفاوت‌های جزئی داره:
پاپ-پانک، آنارکو-پانک، گراج-پانک، گلم-پانک، سلتیک-پانک و… جالبه بدونید که تمام این زیر مجموعه‌ها با توجه به موسیقی رایج زمان به وجود اومدن.

افراد معروف با استایل‌های فانتزی

تیلور سویفت (Taylor Swift)

استایل فاتزی تیلور سویفت

خب تیلور، خواننده‌ی مشهور دنیای امروز، یکی از افرادی هست که ما زیاد با استایل بوهیمین دیدیمش. به استفاده‌ش از پیراهن‌های کوتاه و بلند طر‌ح‌دار دقت کنید! همینطور کفش‌هاش. هم از صندل گلادیاتور استفاده کرده و هم از بوت‌های محبوب بوهوها. حتی جزئیات لباس‌هاش هم با استایل بوهیمین همخوانی داره. مثل حاشیه دوزی ها و طرح  ونقش لباس‌ها.

مدونا (Madonna)

استایل پانک مدونا

یکی دیگه از خوانند‌‌های معروف که می‌خوایم راجبش صحبت کنیم مدوناست. مدونا در دوران جوونیش اهنگ‌ها بسیار جنجالی خونده و در خیلی از ویدئوهایِ این اهنگ‌ها ما مدونا رو با استایل پانک دیدیم. به استفاده از رنگ مشکی و جنس چرم در استایلش دقت کنید. علاوه بر این جزئیات لباس‌هاش هم متناسب با استایل پانک انتخاب شده. حتی موسیقی که با این استایل‌ها اجرا کرده هم‌خوان با لباس‌هاش بوده!

کیتی پری (Katy Perry)

استایل لولیتا کیتی پری

خواننده‌ی مشهور سبک پاپ که همیشه با استایل رنگانگ و عروسکیش ما رو شگفت زده می‌کنه. ویدئو‌های کیتی همیشه تم عروسکی و فانتزی و حالتی کنایه‌آمیز دارن. استایل کیتی هم در اغلب مراسم‌ها و ویدئوهاش استایلِ عروسکی و رنگیِ لولیتا هست.

کمد لباس فانتزی

خب حالا که راجب این چند تا استایل مشهور و فانتزی خوندیم وعکس‌هاشو هم دیدیم حتمن فکر می‌کنید که چجوری میشه همچین استایل‌هایی رو درست کرد؟ مخصوصن اینکه خیلی از آیتم‌هایی که دیدیم رو نمی‌تونیم توی ایران بپوشیم وخیلی از آیتم‌هایی که داریم هم توی استایل‌های این افراد نبود!
با یه ذره دقت توی جزئیاتی مثل: جنس پارچه‌ها و تزئینات لباس و فرم کلی شون می‌تونیم استایل‌های مختلفی رو که دوست داریم داشته باشیم. حالا بیاین با هم یه کمد لباس فانتزی درست کنیم.

بالاتنه

تی‌شرت‌ها:

در انتخاب تی‌شرت دست‌تون بازه. تی‌شرت‌های طرح دار، مدل‌دار، پرینت شده و چاپی همه از آیتم‌هایی هستن که استایل فانتزی‌مونو قشنگ و رنگارنگ می‌کنن. در انتخاب طرح و رنگ تی‌شرت می‌تونید به ترندهای هر زمان دقت کنید یا اینکه به ترند‌های گذشته برگردید و به استایلتون حال و هوای vintage بدید.

کت‌های چرم پانک:

داشتن این کت‌ها و استفاده ازشون گاهی خالی از لطف نیست. این کت‌ها رو می‌تونید روی تیشر‌ت‌‌های بلند یا مانتو استفاده کنید. البته با توجه به آب وهوا پوشیدن این کت‌ها در پاییز و زمستون بیشتر پیشنهاد میشه.

مانتو و روپوش

به قسمت جذاب استایل می‌رسیم که شامل مانتوها و روپوش‌هایی میشه که برای یه استایل فانتزی استفاده میشن. دقت کنید که دوباره همون شرط رنگ‌دار بودن و طرح‌های مختلف می‌تونه توش برقرار باشه و به استایل فانتزی‌تون حال وهوای بوهیمین بده.

قاطی استایل‌ها یه استایل جالب هم بود که ترجیح دادم براتون اینجا بگم. این استایل استایل هنری هست که توی کشور ما به اشتباه به استایل فانتزی نسبت داده شده. البته هر استایل هنری، فانتزی هم هست ولی هر استایل فانتزی، هنری نیست. خب این استایل هنری در واقع نوعی پوششه که توش از آثار هنری بزرگ به عنوان جزئیات لباس استفاده شده. مثلن این لباس‌ها رو ببینید:

پایین تنه:

دامن

دامن‌های پیلیسه، بلند، طرح‌دار و رنگی هستن مثل این چند نمونه:

یا این چند مدل دامن با استایل بوهیمین:

شلوار

شلوارها هم جزئیات زیادی دارن. مثلن اگه جین باشن، طرح‌دارن یا جیب و دگمه و زیپ و زاپ (نوعی پارگی) دارن.

شلوارهای چرم پانک هم هستن که هم در مدل‌های ساده و شلوغ استفاده میشن:

توی شلوارهای بوهیمین، شلوارهای هیپی هستن که استفاده میشن:

جوراب

خیلی جاها از جوراب شلواری‌ها و جوراب‌های ساق بلند رنگی  وطرح‌دار برای زیر دامن یا پیراهن‌های بلند استفاده می‌شه:

اکسسوری

صندل‌ها

بوت‌های معروف استایل پانک

کفش‌های عروسکی

کیف

حالا نوبت کیف‌هاست. گفتیم که کیف‌هایِ استایل‌های فانتزی، جنسِ شُل و راحتی دارن.

کیف‌های بوهیمین:

کیف های عروسکی:
این‌ها هم جزو کیف‌های فانتزی هستن ولی مثل کیف های بوهیمین شُل نیستن. در واقع از لحاظ جنس مثل کیف‌های رسمی ان ولی طرح‌های فانتزی دارن.

دیگه اینکه کیف‌های پر از جزئیات پانک هم هست.

شال و روسری‌هایی که برای استایل فانتزی می‌تونین استفاده کنین خیلی متنوعه. تقریبن هر نوع شال و روسری رو می‌تونید انتخاب کنید.

در قسمت جواهرات هم محدودیتی وجود نداره. هرچی دوست داشتین رو می‌تونین به هر تعدادی که خواستین به استایلتون اضافه کنید. نکته‌ی جالبش اینجاست که هر جنسی هم بودن مشکلی نیست. فلزی باشن، چوبی و پلاستیکی و … هر چیزی مجازه!

آیتم‌های استایل فانتزی رو هم بررسی کردیم. حالا بیاید چند تا استایل فانتزی ببینیم و ایده بگیریم.

خب چطور بود؟! استایل پر از حرارت فانتزی رو دوست داشتید؟
کمد لباستونو تونستید بسازید؟
دعوتتون میکنم که راجع به  کم تغییرترین استایل جهان بخونید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *