1

استایل کلاسیک

اصول ست کردن در استایل کلاسیک
بازدید 1387

کوکو شنل یه جمله ی معروف داره که میگه: هر وقت داری میری بیرون به آینه نگاه کن و یکی از آیتم های استایلت رو بردار.

کوکو شنل

حالا این چه معنی‌ای میده؟ چرا  باید آیتم‌های لباس‌مونو کم کنیم؟ خیلی‌ها هستن که دوست دارن آیتم‌های لباس‌هاشونو زیاد کنن. چه مشکلی داره؟
راستش هیچ مشکلی وجود نداره. این موضوع کاملن به سلیقه‌تون بستگی داره. اینجا می‌خوام براتون از استایل کلاسیک و زیرمجموعه‌هاش بگم. استایلی که ما تو ایران بهش می‌گیم رسمی.
نمونه‌ی بارزشم خانوم و آقاهایی هستن که لباس‌هایی با رنگ‌های خنثی و برش‌های کم و صاف می‌پوشن. خط اتوی لباسشون کوه رو هم میبُره.
اصولن دسته بندی سبک‌های لباس پوشیدن کار دقیقی نیست و طبقه بندی مشخص و ثابتی نداره، ولی یه سری جزئیات هستن که می‌تونم براتون بگم.
مثلن همین استایل کلاسیک که کهنه کار سبک‌های لباس پوشیدنه.

داستان لباس و استایل

استایل و لباس

می‌تونیم برای این استایل تاریخچه بگیم؟ به طور دقیق نه!
دسته بندی لباس‌ها از اون جایی شروع شد که مردم خواستن موقعیت اجتماعی‌شون رو واضحن نشون بدن. چه ابزاری در دسترس تر از لباس؟ خب مشخصه که شروع کننده‌ی این جریانات قشر مرفه و درباری بودن که با پوشیدن لباس‌هایی که از بدنشون در مقابل عناصر طبیعی محافظت می‌کرد همینطور هم بدنشون رو زیباتر نشون می‌داد، خواستن برتری خودشون رو ثابت کنن.
نقطه‌یِ شروعِ زمانیِ این دسته بندی‌ها از اوایل قرون وسطا بود و دسته بندی‌های اولیه لباس با توجه به جنس پارچه، نوع دوخت و تزئیناتش از اونجا شروع شد.

استایل کلاسیک چیه؟

توصیف دقیق این استایل اینه که گذر زمان چیزی از جذابیتش کم نمی‌کنه. به عبارت دیگه هیچ وقت از مد نمیافته. البته متعاقب با اون، هیچ وقتم رو مد نمیاد.
از دید خیلی از آدم‌ها چنین لباس‌هایی کسل‌کننده به نظر میان. چه آیتم‌هایی هستن که هیچ وقت از مد نمیافتن؟
معلومه که میشه رنگ‌های خنثی و لباس‌هاش ساده و بی زرق وبرق.
به نظر میاد این استایل مقرون به صرفه باشه ولی باید بدونید که کسایی که از این استایل استفاده می‌کنن اغلب آدم‌های قشرهای خیلی بالای جوامعن! مثل خانواده‌های سلطتنی و سیاستمداران و کلن بزرگان.

   
این لباس ها همون طور که گفتیم از جنس‌های خیلی مرغوب تولید می‌شن. چون لباس‌هایی که تزئینات ندارن تمام توجه رو روی اندام متمرکز می‌کنن، پس باید دقت کنید که حتمن جنس و کیفیت دوخت خوبی توی لباس برقرار باشه.
اغلب آدم‌هایی که استایل کلاسیک دارن ترجیح میدن لباس‌هاشون رو خیاط بدوزه تا کاملن اندازه بدنشون باشه و به خوبی روی تنشون بشینه.

استایل کلاسیک و خیاطی

پس این لباس‌ها خیلی هم ارزون نیستن. یعنی در کوتاه مدت بار اقتصادی زیادی دارن ولی در دراز مدت که می‌تونید تا ابد ازشون استفاده کنید، براتون خیلی اقتصادی‌تر در میان.

چه استایل‌هایی شبیه استایل کلاسیک هستن؟

وجه تمایز بعضی از این استایل‌ها با استایل کلاسیک واقعن کمرنگه.
مثلن شما وقتی با یه بلوز و کت ساده ی سفید و کفش پاشنه دار، شلوار جین می‌پوشید میشه استایل کژوال شیک.

وقتی که تیپتون سرتا پا اتو کشیده و یک (نهایتن دو) رنگ میشه و اکسسوری خاصی هم استفاده نکردید میشید رسمی اداری.

حالا اگه و تیپ شق ورقی دارید ولی رنگ‌ها رو هم دوست دارید استایل تون پِرِپی هست.

مرزهای بین این استایل‌ها واقعن کمرنگن. حتی اگه تشخیص ندادید هم نگران نباشید. مهم اینه که استایلتون مناسب موقعیتی که توش هستید باشه. نام گذاری فقط برای طبقه بندی اطلاعاته.

یه کمد کلاسیک چه آیتم هایی داره؟

کمد لباس کلاسیک

آیتم‌های اصلی و واجب استایل کلاسیک برای بالاتنه شومیزهای سفید ومشکی هستن. به طورکلی به تک رنگ بودن و ساده بودن لباس حتمن دقت کنید.

بلوز کلاسیک

شلوار کلاسیک

در قسمت پایین‌تنه، دو تا آیتم شلوار و دامن رو داریم. که بازهم باید ساده و بدون تزئینات باشن.
شلوارهای راسته و بلند پیشنهاد میشن. به غیر از این، شلوارهای گشاد هم انتخاب‌های مناسبی هستن.

دامن کلاسیک

برای دامن هم دامن‌های میدی و دامن‌های روی زانو با همون شرطِ تکراریِ ساده بودن انتخاب میشن. بعدن که براتون آیکون‌های این استایل رو بیگم می‌بینید که دامن‌های مدادی (تنگ) و ساده همیشه در استایلشون بوده.

مانتو کلاسیک

حالا بریم سراغ مانتو و پیراهن. دیگه ساده رو فاکتور می‌گیرم. فهمیدید دیگه انقدر تکرار کردم. مانتوها و پیراهن‌ها، برش‌های صاف و مستقیم  به تعداد کم و محدود دارن. تزئیناتشون نهایتن دکمه‌های ساده هست. قد مانتوها معمولن تا روی زانو میشه و فرم راسته و فن دارن. مانتوهای کلاسیک خیلی وقت‌ها مدل کُتی هم می‌گیرن.

پیراهن کلاسیک

پیراهن‌ها هم در همین سبک قرار می‌گیرن. ساده و اندامی. قدشون هم میدی و روی زانو هست. پارچه‌های استفاده شده در این پیراهن‌ها ساده و در رنگ‌های خنثی هست اکثرن! ولی رنگ‌های روشن هم در این استایل دیده شده و استفادش برای روزهای گرم پیشنهاد میشه. دقت کنید که اصلن از رنگ‌ها و جنسیت‌های خیلی براق و و جیغ استفاده نکنید. چون با یه مدل پیراهن با فقط یه رنگ مثلن نئونی، استایل رو از کلاسیک بودن خارج می‌کنه.

رسیدیم به آیتم محبوب سلبریتی‌های کلایسیک. یعنی کُت. خیلی وقت‌ها ست با شلوار و خیلی وقت‌ها ست با دامن. دیگه کت دامن‌های مشهور شنل (Chanel) رو که همه می‌شناسین؟ این کت و ‌دامن‌ها نماد کامل یه استایل کلاسیک هستن و تمام افراد مشهور دنیا حداقل یه دست از اون‌ها رو برای مراسمات رسمی‌شون کنار می‌ذارن.

اکسسوری کلاسیک

خب گفتیم که کوکو شنل گفت بعد از تموم شدن لباس پوشیدنت همیشه یه چیزو از استایلت کم کن. اکسسوری‌های این استایل هم در حد کیف و کفش هست. البته در قسمت جواهرات هم از آیتم‌های ساده و کلاسیکی مثل مروارید استفاده می‌کنن.

کفش‌ها

خب کفش‌های کلاسیک زنانه از زرق و برق به دورن و معمولن شامل کفش‌های چرم پاشنه‌دار و بی پاشنه می‌شن. در رنگ‌های مختلف استفاده میشن، ولی دوباره به جیغ نبودن رنگشون دقت کنید.

کیف

کیف‌ها از اون دسته آیتم‌های فوق العاده گرون استایل کلاسیک محسوب میشن. یه جورایی امضایِ شخصی هستن که اونو دست میگیره. فرم کیف‌ها سفت و محکم و ابعاد کوچیک تا بزرگ رو در شکل‌های مربع و مستطیل شامل میشه. تزئیناتشون در حد دوخت  هست. اغلب از نوع دستی این کیف‌ها استفاده میشه.

حالا بریم ببینیم بین افراد مشهور چه کسایی استایل کلاسیک داشتن و چه چیزهایی ازشون می‌تونیم یاد بگیریم!

معروف ترین افراد با استایل کلاسیک

آدری هیپبورن (Audrey Hepburn)

بازیگر معروف در قرن بیستم.
آدری دوست داشتنی، استایل کلاسیک رو همیشه و همه جا رعایت می‌کرد.
لباس زیباش توی فیلم «صبحانه در تیفانی» هم که معرف حضورتون هست؟ اگر هم نیست میگم براتون.

آدری هیپبورن با استایل کلاسیک

داستانش از از دوستی هوبرت ژیوانشی (Hubert de Givenchy) و آدری شروع میشه. این دونفر انقدر باهم صمیمی بودن که ژیوانشی، آدری رو خواهر خودش می‌دونست. بهرحال اون زمان آدری مشغول بازی در فیلم کمدی-رمانتیکی به نام صبحانه در تیفانی (Breakfast at Tiffany’s 1961) بود. از ژیوانشی خواسته شد که یه لباس براش طراحی کنه. ژیوانشی هم دو تا لباس سیاه (Little Black Dress) طراحی کرد.

 نکته ی جالب اینجاست که هیچکدوم از دوتا لباسی که ژیوانشی طراحی کرد نه در فیلم استفاده شد و نه در پوسترهاش. به خاطر اینکه لباس‌ها کوتاه بودن. بعد از اون ادیت هد (یکی دیگه از طراح‌های ژیوانشی) از روی همون لباس، مدل بلندترش رو دوخت که از اون استفاده شد. به هر حال دو تا لباس اصلی تا مدت‌ها در خود آتلیه‌ی ژیوانشی نگهداری می‌شدن تا اینکه بلاخره به دو تا موزه واگذار شدن. راجب لباسی که خود آدری پوشید هم اطلاع دقیقی در دسترس نیست ولی شایعه‌ای‌ هست که میگه بعد از اتمام فیلم لباس رو از بین بردن.
بعد از چند سال که از نگهداری لباس‌ها گذشت، یکی از اون‌ها رو در یه مزایده به یه خریدار نامعلوم فروختن و پولش رو صرف خیریه کردن. اون‌ یکی لباس هم در سال 2006 تن ناتالی پورتمن (Natalie Portman) روی کاور مجله‌ی هارپربازار (Harper’s Bazaar) دیده شد!

استایل کلاسیک ناتالی پورتمن

این لباس تبدیل شد به مشهورترین لباس در قرن بیستم. همینطور باعث شد که همه‌ی خانم‌هایِ کلاسیک پوش یه پیراهن مشکی توی کمدشون بذارن.
حالا یه نگاه دیگه به بقیه‌ی لباس‌های آدری کنیم:

ژاکلین کندی (Jacqueline Kennedy)

همسر جان اف کندی و آیکون مد قرن بیستم.
یکی از خبرسازترین افراد در حوزه‌ی مد و لباس در قرن بیستم همین جکی کندی بود.
بانوی اول آمریکا بودن به خودی خود باعث میشه که همیشه تیتر خبرها باشی. حالا اگه فرد خوش پوشی هم باشی تبدیل میشی به یه الگوی مُد و مردم و به خصوص خانم‌ها شروع می‌کنن به شبیه تو لباس پوشیدن.

جکی کندی معروفه به اینکه لباس‌های تک رنگ و بدون طرح می‌پوشیده. حتی اگه کمی دقت کنید می‌بیند که اکسسوری‌هاشم با لباسش ست می‌کرده. یعنی کلاه،کیف و کفش. جواهراتشم شامل ست‌های مختلف مروارید بوده. جالبه بدونید که کسی که عینک‌های افتابی بزرگ رو مد کرد ژاکلین کندی بود!

استایل کلاسیک ژاکلین کندی

ژاکلین همچنین به رنگ‌های ملایم و به خصوص سفید و خاکی علاقه‌ی زیادی داشت. توی کمد لباس جکی هم مثل همه‌ی آیکون‌های مدِ کلاسیک دیگه،کت‌های شنل دیده میشه. به غیر از اون جکی هم مثل آدری علاقه ی خاصی به برند ژیوانشی داشت. برای همین خیلی جاها استایل جکی و آدری شبیه همه.

مگان مارکل (Meghan Markle)

دوشس خبرساز ساسکس، همسر پرنس هری شاهزاده‌ی انگلستان، که حدود دو سال پیش ازدواج کردند و چند ماه قبل پسرشون به دنیا اومد. مگان دومین پرنسس آمریکایی در کل اروپاست (اولیش گریس کلی بود که همسر شاهزاده‌ی موناکو شد). استایل کلاسیک مگان حتی تا عروسیش هم نفوذ کرد و یه لباس عروس فوق العاده ساده و شیک رو انتخاب کرد.

خب جالبه بدونید که طراحی لباس عروس مگان مارکل توسط کلر وایت کلیر (Clare Waight Keller) انجام شده که طراح برند ژیوانشی هست.
این برند در تمام عرصه‌های استایل‌های کلاسیک حضور داره و آیکون‌های کلاسیک هم بهش علاقه نشون دادن.

علاقه‌ی مگان مارکل به کفش‌های پاشنه دار نوک تیز هم که معلومه دیگه. همیشه با این مدل کفش در رنگ‌های مختلف دیده میشه.

تمام آیتم هایی که برای یه کمد لباس کلاسیک گفتیم رو می‌تونیم تو استایل مگان ببینیم. شلوارها و دامن و کت و حتی ترکیب رنگ‌های ملایم. باوجود قوانین سخت‌گیرانه‌ی خانواده‌ی سلطنتی انگلستان برای پوشش بانوان، مگان انتخاب‌های فوق العاده‌ای برای لباس پوشیدن در سبک کلاسیک نشون داده.

کیت میدلتون (Kate Middleton)

برخلاف مگان که کمد لباس خیلی گرون قیمتی داره و لباس تکراری، کمتر دیده شده که بپوشه، کیت میدلتون در خیلی از مراسمات مهم با لباس‌های تکراری دیده شده. کیت به نسبت مگان استایل شدیدن کلاسیکی نداره ولی به خاطر موقعیتش و قوانین درباری در مراسم‌ها و برنامه‌ها با استایل کلاسیک دیده میشه.

کیت هم مثل فشن آیکون‌های کلاسیک دیگه به تک رنگ بودن و ست بودن لباس هاش پایبنده. خیلی وقت‌ها کفش، کیف و پیراهنشم سته. کیت جزو اون دسته از خانم‌هاست که به نشون دادن زنانگی اعتقاد داره. برای همینم هست که لباس‌هاش کاملن اندامی ان و خیلی کم از شلوار استفاده کرده. اغلب اوقات ما کیت رو در پیراهن‌های A  فرم و کلوش می‌بینیم.

به این سه تا استایل دقت کنید. گفتیم که کیت آیتم‌های تکراری رو در استایلش استفاده می‌کنه. هم در این سه و هم در خیلی از استایل‌های دیگش از این کیف و کفش بِژ محبوبش استفاده کرده. رنگ مورد علاقه ی کیت رنگ آبی هست. بیشتر اوقات ما کیت رو در لباس‌های آبی می‌بینیم.

ست‌های کلاسیک

سفید و مشکی

 این دو رنگ نهایت تضاد رنگی رو با هم دارن و استایلتون رو جذاب و مرموز می‌کنن. وجود هر دو رنگ هم که در کمدِ لباسِ کلاسیک واجبه. وقتی تمام آیتم‌های لباستون یک رنگ باشه و فقط به یکی از اجزا رنگ متضاد بدید، اون مرموز بودنه بیشتر نمایان میشه.

خاکی و کرم

این دو، دوتا رنگ گرمن که وقتی در استایل استفاده میشن، باعث میشه شخصیت‌تون گرم و صمیمی به نظر باد. توی ست کردن این رنگ‌ها با رنگ‌های خنثی هیچ مشکلی وجود نداره و می‌تونید به راحتی با سفید، خاکستری و مشکی آیتم‌ها رو مَچ کنید.

پیراهن‌ها هم از قوانین مشابهی پیروی می کنن. با ست مناسب می‌تونن ‌در موقعیت‌های مختلف حالت رسمی یا روزمره بگیرن.

خب به نظرتون استایل کلاسیک چطور بود؟ دوسش داشتین؟
جالبه بدونید اغلب خانم‌ها در ایران به این استایل علاقه دارن. راحت‌ترین انتخاب‌ها رو این استایل کلاسیک میده بهتون. فقط با یه شلوار راسته ی مشکی و یه بلوز سفید به سادگی می‌تونید شیک به نظر بیاین. برای همینم هست که استایل محبوبیه.

اگه استایل کلاسیک رو دوست نداشتید نگران نباشین. استایل‌های دیگه‌ای هم هست که ممکنه بیشتر به سلیقه تون بیاد.مثل استایل کژوال که بیشترین درصد استفاده رو بین افراد در دنیا داره!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *