1

استایل گپ

سبک استایل گپ
بازدید 1918

بیاین که می خوام براتون یکی از جذاب ترین استایل هایی که در دهه های اخیر خیلی بیشتر روی بورس اومده رو براتون بگم. این استایلی که از خانم های شیک گرفته تا خواننده های رپ همه دارن.
این استایل که توش از آیتم های سایز بزرگ وراحت استفاده میشه گپ نام داره که تقسیم بندی های زیادی داره به استایل های معروف دیگه مثل گرانح، هیپ هاپ و…
در روزای گرم تابستون استفاده میشه چون به بدن نمی چسبه و هوا از توش رد میشهو ادم خنک میمونه. توی روزای سرد زمستون هم که اجازه میده هرچی خواستی زیرش بپوشی  و گرم شی. برای همینم هست که طرفداراش روز به روز بیشتر میشن.
اگه فکر میکنید این استایل خیلی تازه ست و تاریخی نداره اشتباه می کنید.

استایل گپ

تاریخچه

خب اولین استاد تاریخی که نشون دهنده استفاده از لباس های سایز بزرگ بوده برمیگرده به دهه بیست میلادی. استفاده از این لباسها رو در واقع مرهون حنبش های آزادی زنانیم که در اون دهه ها به شدن داشت اتفاق می افتاد! در اون زمان خانم هایی وجود داشتن که به خاطر رفتارهای بی پرواشون (چون در اون زمان قوانین سختگیرانه ی رفتاری برای خانم ها وجود داشت متمایز شدن!) مثل سیگار کشیدن و گوش دادن به اهنگ های جز (Jazz music)، رانندگی و… همینطور ظاهر متفاوتشون که شامل دامنهای کوتاه وپیراهن های معروف کوتاهشون و حتی موهای کوتاه شده به مدل باب (Bob style) و آرایش های زیاد معروف شده بودن! این گروه از زنان معروف به فلاپر ها بودن که پیراهن ها و دامن های کوتاهشون به پیراهن ودامن فلاپر معروف بود!

خلاصه که این گروه از زنان پوشیدن لباس‌هایی که به کرست نیاز نداشت وآزاد روی بدنشون حرکت می کرد رو وارد دنیای مد اون زمان کردن و یه تحول عجیب رو رقم زدن! بعد از اون با پیدا شدن جنسیت‌های  جدید برای لباس و مد شدن لباس‌های بدون کمر، استایل دهه ی بیست تبدیل به تلفیقی از لباس‌های راحت روزانه و عصرشد که هدفشون جلب توحه بود!

استایل گپ

خب دهه ی 30 در آمریکا یه دوران رکود اقتصادی بود که مردم به خاطر نبود کالا وپول در رنج بودن! به خاطر این مسئله، طراح ها  شروع به طراحی لباسهای ارزون تر کردن و برای محقق شدن این مسئله  از مواد اولیه اقتصادی تر استفاده کردن مثل پارچه های ریون و پلاستیکی! به خاطر تاثیراتی که تلوزیون روی پوشش مردم عادی داشت، مردم میخواستن که سبیه ستاره های فیلم ها لباس بپوشن و تزئیناتی مثل خز روبه لباس های آزادشون (چون بازیگران اونزمان شروع به پوشیدن این لباس ها کرده بودن!) میدوختن یا از دستمال گردن و روسری استفاده می کردن! دوختن این تزئینات به لباس های به روزشون بهشون حس لوکس بودن می داد و خوشحال میشدن! کت های کوتاه وگشادیکه در اون زمان استفادش شروع شد یکی از نقاط عطفی بود که در طراحی لباس گشاد و پارچه ها اتفاق افتاد!

استایل گپ

در دهه 60 میلادی بود که تغییرات افراطی در لباس پوشیدن و به خصوص در پوشش زنان اتفاق افتاد! در این دهه دامن های خیلی کوتاه روی بورس اومدن! در همین دهه پیراهن های بلند هم روی مد بودن! از پارچه های راحت در طراحی لباس های لوکس استفاده شد و افاردی مثل ژاکلین کندی که آیکن های ند اون زمان بودن اون ها رو پوشیدن! اگه بخوایم استایل دهه ی شصت میلادی رو توصیف کنیم سه تا کلمه کافیه: گشاد، آزاد و بزرگ!

خب داریم بهزمان حال نزدیک میشیم! دهه نود میلادی واقعن دهه بامزه ای در مد وفشن بود چون لباسهای خیلی بزرگ و استایل گرانج روی کار اومدن! استفاده ار کراپ تاپ های گشاد، شلوارهای هامر و… همه م همه روی حجم دار نشون دادن بدن تاکیدد داشتن!

با نزدیک شدن به زمان حال، میبینیم که تمام ترند هاییکه از گذشته وجود داشتن دارن به طور تلفیقی خودنمایی میکنن! ژاکت ها و هودی های گشاد، شلوارهای بگی (Baggy Pants)  وحتی تی شذت ها وتاپ های آزاد در حال حاضر بهشدن دیده میشه!

استایل گپ

چه استایل هایی زیر مجموعه ی گپ قرار میگیرن؟!

بزرگترین خانواده ها رو براتون نام می برم وتوضیح میدم تا با دقت بدونید که هراستایل چهایتم هایی داشته و اگه خواستین استایلی شبیه اون داشته باشید چه کار کنید!
یه نکته رو بدونید و اونهم اینه که معنی لباسهای گشاد در طول زمان تغیییرات زیادی کرد! در دهه 20 میلادی فقط به معنی لباسهایی بود که از قید و بند لباسهای کرست دار و تنگ اون زمان راحت بودن بود! ولی در حال حاضر لباسهای گشاد بیشتر به معنای سایز های خیلی بزرگ هستن که بیشتر طرفداراش هم افراد لاغر هستن و میخوان که بدنشون حجم بدن!

استایل هیپ هاپ

استایل گپ

استایل هیپ هاپ رو برای اولین بار دورگه های آفریقایی-آمریکایی وارد کردن! این استایل که در ابتدا فقط توسط رپر های سیاه پوست استفاده میشد شامل تیشرت ها وشلوار های خیلی گشاد بودن.بعد از اون ژاکت های گشاد کتونی ها بزرگ وکلاه های لبه دار وعینک آفتابی های بزرگ هم بهشون اضافه شدن! این روزها هم تن خیلی از دختر و پسرا میبنیم!

استایل گرانج

استایل گپ

استایل گرانج که برگرفته از خرده فرهنگ و موسیقی گرانجه در اوایل دهه نود میلادی ظاهر شد و تاکیش رو پوشیدن لباس هایی بود که فرمی به دن و ندن و کلن گشاد و آزاد باشن! در این استایل سعی میشه که از آیتم هایی استفاده کرد که در طول زمان از مد نرن!

همین طور که دیدید در این استایل شلوارهای گشاد و هودی و لباسهای های گشاد و حتی تا حدی vintage هم به وفور دیده میشه! یکی از آیتم های معروف دیگه ی این استایل کفش ها هستن! به میزان زیادی همراه با این استایل کفش ها وبوت های داکتر ماتنز (Dr Martens) استفاده میشه!
یه اکسسوری جذاب دیگه که الان هم ترند شده کمربند هست! وقتی از شلوار های فاق بلند و گشاد استفاده می کنن، یه کمربند هم می بندن و به کمرشون زاویه میدن!

ستاره هایی که استایل گپ دارن

کورتنی لاو (Courtney Love)

خب کورتنی یکی از خواننده های مشهور عصر حاضره که استایل گرانج و گاهی هم پانک داره!بیاین چندتا از لباسهایی که پوشیده رو بررسی کنیم! خب در این دو تا استایل که از کورتنی داریم میبینیم به استفادش از شلوار کشاد و کمربند دقت کنید! همینطور کت اورسازش که روی پیراهن پوشیده! کورتنی خیلی خوب سبک گرانج رو رعایت میکنه!

بیلی ایلیش (Billie Eilish)

استایل گپ

صحبت از استایل گرانج که میشه بیلی ایلیش اسطوره ی این استایله!

بیلی علاقه شو به شلوارهای وهودی ها و بلوز های خیلی گشاد با تکرار در پوشیدن همین سبکش نشون داده و با استایل رنگی و گشاد و جذابش همیشه ما رو به وجد میاره!
بیلی در استالیش از کتونی ها وکفش های اسپورت خیلی استفاده میکنه و جوراب های ساقدار هم یکی از علاقه مندی هاشه!

کندال جنر (Kendall Jenner)

یکی از افرادی که در مرسوم کردن استایل گرانج نقش داشت کندال بود! کندل جنر مدل جذاب استایلش برای زندگی روزمره گرانجه و از ایتم های مناسب این استایل به دقت استفاده کرده!
اون علاوه بر استفاده از تی شرت ها وشلوارهای گشاد از کت های سایز بزرگ جین هم استفاد کرده!

استایل گپ

کریستن استوارت (Kristen Stewart)

کریستن که به خاطر بازی در سری فیلم های «گرگ و میش» مشهور شد، اغلب به خاطر استایل تام بوی ش معروفه! ولی تام بوی بودن هیچ منافاتی با گرانج نداره و کریستن رو میتونیم به عنوان یکی از افرادی که این استایل رو دارن نام ببریم!
طرح راه راه و چهارخونه که از ترندهای استایل گرانج هستن رو خیلی تن کریستن میبینیم! کریستن در استایل از کاه هم خیلی استفاده کرده که همراه با عینک آفتابیش به استایلش حالت جذابی داده!

استایل گپ

ریحانا (Rihanna)

خواننده و صاحب برند معروف لوازم آرایشی فنتی (Fenty Beauty)، یکی دیگه از کسایی هست که استایل گرانج رو پررنگ کرد! میتونم بگم که ریحانا به جز در فرش قرمز هادر بقیه ی جاها استایل کاملن گرانج داشته!
می‌بینید که تمام آیتم های استالش سایز بزرگ و گشاد و با تم گرانج هستن!

استایل گپ

خب استایل افراد مشهور رو هم بررسی کردیم و الان نوبت اینه که بریم تا برای خودمون یه کمد لباس گپ درست کنیم!

کمد لباس گپ

گفتیم که در قسمت بالاتنه و پایین تنه در این استایل وزیر مجموعه هاش از آیتم های سایز بزرگ و گشاد به عنوان آیتم های شاخص استفاده میشه! در بالاتنه هودی ها، تی شرتها، پیراهن ها و مانتوهای گشاد رو برای این استایل داریم! در پایین تنه هم شلوار های گشاد و دامن ها رو داریم! البته شلوارها در این استایل ها متداول ترن!

بریم سراغ بالاتنه

هودی

هودی ها لباسهایی هستن که سر استین ها ولبه های پایین شون حمع تره و فرم کلی لباس آزاد وگشاد هست! این لباسها رو در صورت بلند بودن می تونید با جوراب شلواری بپوشید! با شلوار جین و شلوارهای گشاد وتنگ یگه هم در صورت هماهنگی رنگ ها استایل ذابی رو بهمون میدن!

تی‌شرت و بلوز

بلوزها وتی شرت های گشاد هم که از آیتم های دیگه برای بالاتنه هستن وبا هرچیزی مثل شلوارو جوراب شلواری و دامن به راحتی ست میشن! ولی برای داشتن یه استایل گپ بهتره که پایین تنه رو هم گشاد انتخاب کنیم و کاملن راحت باشیم!

مانتو و روپوش

برای مانتو هم مثل پیراهن ها میتونیم از طرح های چهارخونه وراه راه استفاده کنیم! در واقع قوانین مشابهی حاکمن فقط قد مانتو از پیراهن ها بلند تره!

پایین تنه

شلوار

نوبت رسید به جذاب ترین قسمت استایل! یعنی شلوار ها! انقدر شلوارهای گشاد این استایل راحت و قشنگن که به راحتی میتونید از بین شون انتخاب کنید و استایلتون رو بسازید! جین ها و مخصوصن مام جین ها و جین های بوی فرند در این استایل هم هستن و با بالاتنه ی مناسب هماهنگ میشن و استایلتون رو جذاب می کنن!

همونطور که می‌بینین شلوارهای بگیو شلوارهای کوه نوردی هم در این استایل استفاده شدن! حالا چند تا جین ببینیم!

دامن

از دامن ها هم در استایل گپ استفاده میشه!
دقت کردین که طرح چهارخونه چقدر دراین استایل استفاده شده! بین چهارخونه ا هم از همه بیشتر پارچه های اسکاتلندی طرفدار در این استایل دارن!

خب رسیدیم به اکسسوری ها استایل گپ که شامل کیف، کفش، کلاه و عینک میشه!

در قسمت کفش همونطور که گفتیم بوتها و نیم بوتهای داکتر ماتنز استفاده میشه!خیلیوقت ها این کفش ها رو با جوراب های طرحدار و ساقدار استفاده می کنن و به استایلشون رنگ میدن!
کفش های رایج دیگه ای که در این استایل خیلی دیده شده، کتونی های کانورس (Converse) و همچنین ونس (Vans) هستن!

در قسمت کیف هم اکثر کسایی که این استایل رو دارن راحتی رو ترجیح داده و کوله پشتی رو انتخاب می کنن! این کوله ها هم مثل کفش ها از برند هایی مثل کانورس و ونس هیتن! البته خیلی وقت ها هم کیف های کراس بادی رو استفاده میکنن که در رنگ های تیره و همون طرح معروف چهارخونه هستن!

خب عینک های این استایل رو هم که گفتیم بعد از ترند شدنشون توسط ژاکلین کندی اغلب شیشه های بزرگی دارن! خیلی از اوقات ما افرادی رو که این استایل رو دارن با عینک هایی با فرم های عجیبو ششه های رنگی میبینیم که یکی دیگه از کارهای جذابی هست که این استایل رو خاص تر میکنه!

کلاه در این استایل خیلی از وقتها مشاهده شده که بیشترهم به فرم های زیرن!

خب چطوره؟! استایل گپ رو مناسب خودتون میدونید؟ دوست داشتید که کمد لباستون رو بر اساسش بسازید؟
حالا بیاید تا یه مقاله راجب استایل‌های جذاب فانتزی بخونیم!

منتظر نظرهای ارزشمندتون درباره ی مقاله ها هستیم!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *