1

الکساندر مک کویین

الکساندر مک کویین طراح معروف مد
بازدید 3022

تا حالا این آدم‌هایی رو که تمامن خودشون رو وقف یه چیز کردن رو از نزدیک دیدین؟
مثال بارزش دانشمندهان. تمام زندگی‌شون شده علم و آزمایش. هرچیزی رو فدای پیشبرد اهداف علمی شون می‌کنن! از خورد و خوراک‌شون می‌زنن تا سرمایه لازم برای آزمایش‌هاشونو چمع کنن.
حالا فکر کردین فقط علم اینقدر کشته مرده داره؟!
توی دنیای مد هم هستن آدم‌هایی که چنان خودشون رو وقف کارشون کردن و چنان از صفر شروع کردن که دست اون دانشمندها رو از پشت بستن.
بیاین که آشناتون کنم با طراح نابغه و عجیب و غریب برند الکساندر مک‌کویین، با نام لی الکساندر مک‌کویین.

لی الکساندر مک کویین

بیوگرافی الکساندر مک‌کویین

لی الکساندر مک‌کویین (Lee Alexander McQueen) در سال 1969 در لِویشام لندن به دنیا اومد. پدرش یه راننده تاکسی اسکاتلندی بود و مادرش، جویس (Joyce)، معلم علوم اجتماعی بود. لی کوچیک‌ترین عوض خونواده بود و شش تا خواهر وبرادر بزرگ‌تر داشت.

لی الکساندر مک کویین

از همون کودکی لی با مادرش رابطه ی خیلی نزدیکی داشت. این مادرش بود که به اون‌ها یاد داد در هرشرایطی از زندگی‌شون مطالعه رو از یاد نبرن. از همه مهم‌تر اینکه بهشون خیال پردازی رو هم با گفتن افسانه‌هایی از اسکاتلند و اجدادشون یاد داد.

موقع مدرسه رفتن که شد، لی به مدرسه‌ی راکبی رفت و در 16 سالگی مدرسه رو با یه نمره‌ی عالی در هنر ترک کرد. بعد از اون به کالج نیوهام رفت و به عنوان کاراموز خیاط مشغول به فعالیت شد. مهارت‌هایی که به عنوان کارآموز کسب کرد بهش کمک کرد تا در دنیای مد و فشن شهرت پیدا کنه. زمانی که کارآموزیشو میگذروند به آکادمی روزِتا پیوست. رئیس آکادمی با دیدن مهارت لی، نامه‌ای نوشت و اون رو مستقیمن به کلاس‌های کارشناسی ارشد مد و فشن در کالج سنت مارتینز (Centeral Saint Martins College of Design) فرستاد.

لی الکساندر مک کویین

لی بود که هزینه‌های تحصیل لی رو در کالج سنت مارتینز قبول کرد. در نهایت کارشناسی ارشدش رو در سال 1992 گرفت. کلکسیونی که برای فارغ التحصیلیش آماده کرده بود با نام «جکِ درنده قربانی‌هاشو دنبال می‌کنه!» انقدر متفاوت و پر از جسارت و همینطور عجیب غریب بود که ایزابل بلو (Izabelle Blow)که یه استایلیست خیلی خاص بود (لیدی گاگایِ اون زمان) تمام اون کلکسیون رو خرید.

برند مک کویین

خود ایزابل درباره‌ی این کلکسیون گفته که انقدر برنامه شلوغ بود که من نتونستم روی صندلی بشینم و روی پله‌ها نشستم و با خودم فکر کردم که این لباس‌ها واقعن فوق‌العاده‌ان. بعد از برنامه رفتم پیش لی و بهش گفتم کل کلکسیون رو می‌خرم و به صورت هفته‌ای پولش رو بهت پرداخت می‌کنم.

لی الکساندر مک کویین

گفته شده ایزابل که بعدن رابطه‌ی عمیقی با لی برقرار کرده، اون رو تشویق کرد تا از نام میانیش به عنوان نام اصلی استفاده کنه. یعنی بشه الکساندر مک کویین.
ایزابل کمک‌های زیادی به لی، در مسیرش کرد. نه تنها بهش فنون استایلیست رو آموزش داد، بلکه با روابطی که داشت خیلی جاها به لی کمک کرد. از این جهت اون به نوعی مربی لی در مدتی که در هوکستون شروع به کار کرده بود (همراه با خیلی از طراح های تازه کار دیگه) شد.

لی الکساندر مک کویین

رابطه‌ی اون‌ها چیزی فرای دوستی بود. همیشه و همه جا با هم بودن. این ایزابل بود که طراحی‌های لی رو می‌پوشید و در مراسم‌های مختلف ظاهر میشد. یکی از انگیزه‌های لی برای ادامه کارش همین ایزابل بود. خودکشی ایزابل در سال 2007 تاثیر خیلی زیادی روی لی گذاشت و حتی در یکی از کلکسیون‌های لباسش که حدود چند ماه بعد از مرگ ایزابل بود این رو نشون داد.

لی الکساندر مک کویین

به فاصله‌ی خیلی کم از ارائه‌ی دومین کلکسیونش (تئاتر بی رحمی الکساندر) لی، کیتی اینگلند (Katy England)رو ملاقات کرد. کیتی که یه استایلیست پر انرژی بود، همیشه موقع طراحی همراه لی بود و به عنوان مدل زنده برای لی فعالیت می‌کرد‌. لی به سرعت بهش پیشنهاد همکاری در سومین کلکسیونش به نام «پرنده ها» در ایستگاه کینگزکراس رو داد. کیتی به همکاریش با لی ادامه داد و تاثیر زیادی روی کارهاش گذاشت.

برند الکساندر مک کویین

لی در سال 1996 یه کمد لباس برای دیوید بوی (شاعر و خواننده) طراحی کرد. علاوه بر اینها لباس‌های مختلفی برای افراد مشهور دیگه در اون زمان طراحی کرد و در خیلی از موزیک ویدئوهای اون زمان، کارهای مک‌کویین رو می‌بینیم.
از همون اول هم لی به ایجاد صحنه‌های مهیج و ایجاد حس ناامنی در مخاطب علاقه داشت.

لی الکساندر مک کویین

زمانی که هنوز برندش خیلی مشهور نشده بود، با کلکسیونی به عنوان «تجاوز در هایلند» حسش رو منتقل کرد. بعد‌ها گفته شد که شوهر خواهر لی به خواهرش تجاوز کرده‌ بود. این‌ها تاثیرات عمیقی روی لی گذاشت که نمودش رو بعدها در اون کلکسیون‌ دیدیم. اون در این کلکسیون‌ از لباس‌هایی که پاره شده بودن و آرایش های درهم ریخته استفاده کرده بود. ولی با مدل‌ها طوری هماهنگی ایجاد کرده بود که حس قدرت رو به بیننده‌ها منتقل می‌کردن. این‌ها همه نشون میدن که لی به شدت به خاطر خواهرش ناراحت بوده و سعی می‌کرده تا با نشون دادن زنان قدرتمند، به خودش تسلی بده.

شلوارهای فاق کوتاهی که مک‌کویین معرفی کرد در روز رونمایی، نظرات زیادی رو دریافت کرد. یکی از دوستان و همکاران مک کویین در این باره گفته: شلوارهای فاق کوتاه رو مک‌کویین برای من معنی کرد. گاهی فاق این شلوارها به هشت سانتی متر می‌رسید که خیلی عجیب و کوتاه به نظر میومد. بیننده‌ها موقع دیدن این شلوارها همه تعجب زده بودن.

همچنین مک کویین به خاطر استفاده از جمجمه به عنوان موتیف (طرح تکرار شونده) در طراحی‌هاش مشهور بود. روسری‌های جمجمه‌ای به سرعت یکی از آیتم‌های محبوب سلبریتی‌ها شدن و در سرتاسر دنیا از اون‌ها کپی شد.

برند الکساندر مک کویین

سیلوئت‌ هایی (فرم و ساختار کلی لباس) که برای طراحی‌هاش استفاده می‌کرد رو خودش ابداع کرده‌ بود.  اون بهشون نمایی طغیان‌آمیز ‌داد که همیشه در طراحی‌های مک‌کویین دیده میشه.

برند الکساندر مک کویین

شروع شهرت الکساندر مک‌کویین

موقعی که لی پیشنهاد ژیوانشی رو قبول کرد و کارگردان هنری این برند شد، برند خودش رو تاسیس کرده بود. حتی دو بار هم جایزه‌ی طراح برتر بریتانیا رو برده بود. وقتی ازش علت قبول کردن این پیشنهاد رو پرسیدن، به سادگی گفت که به خاطر پول خوبی که می‌دادن بوده. در اون زمان لی نیاز داشت تا خیاط‌ها و کارکنان بیشتری برای آتلیه‌اش داشته باشه، برای همین قبول کرد تا همکاری کنه و بتونه دستمزد کارکنانش رو تهیه کنه.

لی الکساندر مک کویین

البته ورود لی به ژیوانشی چندان جالب نبود. همون ابتدای ورودش به رئیس کمپانی توهین کرد و حتی اولین کلکسیونش هم موفقیت آمیز نبود. با این حال به طراحی‌های پر جسارتش  ادامه داد و حتی باعث کلی بحث در فشن شوی پاییز 1998 شد! اون از یه مدل که پاهاش از زانو قطع شده بود استفاده کرد. اون به ایمی مولینز (همون مدل که پاهاش به خاطر بیماری در بچگی قطع شده بود) پاهای چوبی کنده کاری شده داد.

ایمی مولینز

در سال 1999 مک‌کویین به یه مدل دیگه به نام شالوم هارلو (Shaloum Harlow)که لباس سفیدی توی کت‌واک پوشیده بود، حین اجرا و وسط صحنه توسط دو تا ربات رنگ‌پاش، رنگ پاشید!

کالکشن لی الکساندر مک کویین

حواشی زندگی الکساندر مک‌کویین

یکی از اتفاقاتی که موجب شد توجه رسانه ها به مک‌کویین جلب بشه خودکشی ایزابل بلو بود! یادتونه که ایزابل، استایلیست معروف و عجیب و غریب، مربی لی بود دیگه؟!
شایعات می‌گفتن که در زمان خودکشی ایزابل، درگیری بین اون و لی پیش اومده بود. درجواب این شایعات مک کویین اعلام کرد: مردم نمی‌دونن دارن راجب چی صحبت می‌کنن. اونا از رابطه‌ی من و ایزی خبر ندارن و بذار هرچی می‌خوان بگن، بگن. درنهایت می‌تونین از خواهر ایزابل که عضوی از همین صنعت هست بپرسید. این شایعه سازها باید از زندگی من دورشن. رابطه ی من و ایزابل فراتر از مد و فشن بود و ربطی به اون‌ها نداره تا دربارش وراجی کنن.

ایزابل بلو

علاوه بر ایزابل، لی با کیت ماس (Kate Moss)، سوپر مدل مشهور، هم به سرعت صمیمی شد! لی شخصیت فوق العادش رو با حمایت از کیت که در سال 2005 براش رسوایی در زمینه‌ی مواد مخدر به وجود اومده بود نشون داد! اون در کلکسیون بهار/تابستان 2006 برندش در پاریس، موقعی که به عنوان طراح روی صحنه رفت، تی‌شرتی پوشیده بود که روش نوشته بود: ما دوستت داریم کیت (We Love You Kate)

لی الکساندر مک کویین
لی الکساندر مک کویین
تی‌شرت مک کویین برای حمایتی از کیت ماس

جوایز الکساندر مک‌کویین

الکساندر مک‌کویین یکی از جوون‌ترین کسایی بود که جایزه‌ی طراح برتر بریتانیا رو برد. اون هم نه یک‌بار. بلکه چهار بار در طی سالهای 1996 تا 2003. همچنین در سال 2003، توسط CFDA  (انجمن طراحان لباس آمریکا) به عنوان طراح بین المللیِ سال معرفی شد.

همکاری‌های الکساندر مک کویین با سایر برندها

در سال 2000 مک کویین با برند گوچی (Gucci) به عنوان کارگردان هنری همکاری کرد.

کالکشن الکساندر مک کویین

همچنین در سال 2005 با برند پوما (Puma) همکاری کرد و یه لاین ویژه برای کفش‌های ورزشی ایجاد کرد.

برند الکساندر مک کویین

در سال 2006 لاین McQ رو راه اندازی کرد، که شامل لباس‌هایی با قیمت پایین‌تر برای هم خانم‌ها و هم آقایون جوان بود.
مک‌کویین همچنین یکی از چندین طراحی بود که با برند آرایشی مک (MAC) همکاری کرد.
در سال 2007 در برنامه ی پاییز/زمستان برند خودش، کار گریم مدل‌ها رو به گریمور معروف مک (شارلوت تیبوری) سپرد. منبع الهام این کالکشن الیزابت تیلور (Elizabeth Tailor) در فیلم کلئوپاترا (Cleopatra 1963) بود! برای همین مدل‌ها با سایه چشم‌هایی به رنگ‌های سبز و آبی و آرایش مصری ظاهر شدن. البته مک‌کویین خودش مدل‌های آرایش رو انتخاب کرد.

زندگی شخصی الکساندر مک‌کویین

خب لی از همون اوایل زندگیش یعنی در حدود شش سالگی فهمید که همجنسگراست. البته موقعی که 18 سالش بود این رو به خانوادش اعلام کرد. اونها بعد از مدت‌ها درگیری این رو پذیرفتن.

لی الکساندر مک کویین

در سال 2000 مک کویین در یک مهمانی در ایبزایِ اسپانیا با پارتنر خودش چورج فوریس (مستند سازِ مشهور) ازدواج کرد. در این مراسم کیت ماس و آنابل نلسون (Annabell Nelson) ساقدوش بودن. ازدواج اون‌ها به خاطر قوانین ضد همجنسگراییِ اون زمان رسمی نشد. البته یک سال بعد از هم جدا شد. اونها رابطه‌ی عمیق دوستی شون رو همچنان حفظ کردن.

ازدواج الکساندر مک کویین
لی، جرج . خواهر جرج

مک‌کویین همچنین یه غواص حرفه‌ای بود و‌ این علاقه‌شو به عنوان یکی از منابع الهامش می‌دونست. در کلکسیون سال 2010 به نام آتلانتیس افلاطون (Plato’s Atlantis) استفاده‌ی مشهودی از این علاقش در طراحی لباس‌ها کرده بود.

کالکسن الکساندر مک کویین

مرگ و یادبود الکساندر مک‌کویین

در سال 2010 اعلام شد که الکساندر مک‌کویین در خونه‌ی خودش درگذشته. یکی از دوستانش گفته که اون به شدت از مواد مخدر استفاده می‌کرده ولی با این وجود هم همیشه ناراحت بود.

مقبره لی الکساندر مک کویین

مرگ مک‌کویین درست یک هفته بعد از مرگ مادرش اتفاق افتاد. با توجه به رابطه‌ی عمیقی که لی با مادرش داشت و تشویق هایی که همیشه از طرف مادرش دریافت می‌کرد و اینکه روانپزشک‌ش اعلام کرده بود لی چندین سال از اضطراب و افسردگی رنج می‌برده و از پیگیری منظم جلسات درمانیش هم سر باز میزده به نحوی قابل توجیه بود. بعد از مرگش فقط یه یادداشت ازش پیدا شد که نوشته بود: لطفن از سگم مراقبت کنید. همتون رو دوست دارم. بعد از چند روز اعلام شد که مرگ لی، خودکشی بوده. دوز بسیار بالایی از کوکائین در آزمایش‌هاش دیده شده بود که با توجه با سابقش در اوردوز مصرف مواد  قابل تایید بود.

الکساندر مک کویین و مادرش

در مراسم یادبود مرگش افراد مشهوری مثل: آنا وینتور (سردبیر مجله‌ی ووگ آمریکا)، کیت ماس، سارا جسیکا پارکر (Sarah Jessica Parker)،نائومی کمپبل (Naomi Campbel)، استلا مک‌کارتنی (Stella Mccartney) و لیدی گاگا (Lady Gaga) شرکت کرده بودن.

مراسم یادبود الکساندر مک کویین

لی حدود 50 هزار یورو از ثروتش رو صرف نگهداری از سگ‌های خانگی کرده بود تا بتونن بعد از اون در رفاه کامل زندگی کنن. حدود 100 هزار یورو دیگه از ثروتش رو هم صرف امور خیریه حیوانات کرده بود.

لی الکساندر مک کویین

در سال 2017 یه فیلم مستند از زندگی الکساندر مک‌کویین با اسم خودش (McQueen)ساختن.

مستند مک کویین

کالکشن‌های خاص و مشهور الکساندر مک‌کویین

اطرافیان لی انقدر درباره‌ی خلاقیت فوق العادش و سرعت بی نهایت بالاش نظر دادن که اگه بخوایم یه جمع بندی اینجا بگیم خودش یه کتاب میشه! به همین اکتفا می کنم که بگم لی انقدر دوز خلاقیتش بالا بود که یکی از کلکسیون هاشو تمامن در یه بعد از ظهر طراحی کرد.
خیلی از کلکسیون های به یاد ماندنیش رو حین معرفیش براتون گفتم. حالا اون چندتایی که ناگفته مونده رو میگم براتون.

VOSS: یکی از مشهورترین کت‌واک های مک‌کویین

در کلکسیون بهار/تابستان سال 2001در مرکز صحنه‌ی کت‌واک، اتاقی ساخته شده بود که از تعداد زیادی جعبه‌ی شیشه‌ای تشکیل شده بود! از بیرون یک‌طرف و از داخل دو‌طرف قابل مشاهده بود.

کالکشن الکساندر مک کویین

دیوارهای شیشه‌ای از بیرون شبیه به آینه به نظر میومدن، در نتیجه افرادی که برای دیدن برنامه اومده بودن خودشون رو میدیدن. لی در این باره گفته من مبهوت می‌شدم وقتی که دیدم مردم توی اون یک ساعت قبل از شروع برنامه تلاش می‌کردن تا خودشون رو نبینن. اونا هرکاری می‌کردن برای این موضوع. زمانی که برنامه شروع شد، نورهای داخل جعبه روشن شد و بلاخره درون جعبه قابل مشاهده شده بود. این کلکسیون با الهام از فیلم درخشش (The Shining) ساخته‌ی استنلی کوبریک ساخته شده بود و وقتی داخل جعبه قابل مشاهده شد دیدیم که مدل‌ها همه داخلش گیر افتادن.

کاکلشن الکساندر مک کویین

صحنه‌ی دراماتیک اصلی این شو در آخرش بود! زمانی که اتاقک شیشه‌هاش ریخت و یه مدل مرد به نام میشل اولی (Micheal Olay) که یه ماسک روی صورتش داشت و لخت بود، نمایان شد.
مدلی که در وسط جعبه قرار گرفته بود (میشل اولی)‌ بعدها درباره‌ی میزان عجیب و غریب بودن مک‌کویین گفت: وقتی که به خونه برگشتم دیدم یه دسته گل خیلی بزرگ رسیده برام و روش نوشته شده: خیلی ازت ممنونم! امروز بسیار زیبا بودی.

کلکسیون دانته (1996)

این کلکسیون در کلیسای اسپیتال فیلد لندن در حالی که تمام شمع‌ها روشن بودن وصندلی‌ها به شکل اسکلت بودن برگزار شد.

کلکسیون عروسک (1997)

این کلکسیون با الهام از هنرمندی به نام هانس بلمر بود که تغییرات عمده ای رو در عروسک سازی ایجاد کرد، بود. مدل‌ها در این کلکسیون شلوارهای فاق کوتاه رو دوباره استفاده کردند. اون‌ها همچنین در آب راه می‌رفتند. لی در مورد فاق کوتاه شلوارها توضیح داده که براش نمایش اون قسمت از بدن جذابیت بیشتری داره و می‌خواسته بالاتنه رو هم بلندتر نشون بده.

کلکسیون جزیره ی دکتر مورو (1997)

این کلکسیون بر اساس داستان دانشمند دیوانه، که با اعضای بدن حیوانات، شروع یه شبیه سازی انسان ها کرده بود ساخته شده. موهای مدل‌ها به صورت آشفته درست شده بود و از گریم متالیک و براق استفاده شده بود تا با جنسیت چرم و پوست حیوانی لباس‌ها همخوانی داشته باشه و فضایی گوتیک ایجاد کنه.

کلکسیون ژاندارک (1998)

این کلکسیون با الهام از شهید کلیسای مسیحی، ژاندارک، درست شده و با وجود و یا عدم وجود مو در مدل‌ها حالت دراماتیکی رو ایجاد کرده بود که همراه با لنز قرمزی که در چشم‌هاشون دیده میشد رعب و وحشت رو در بیننده ایجاد می کرد.

در انتها، شو با به دام افتادن یکی از مدل‌ها در حلقه‌ی آتش به پایان رسید که کنایه داشت به نحوه‌ی مرگ ژاندارک.

کالکشن ژاندارک

کلکسیون چرخ و فلک (2001)

خب فکر کنم دیگه با فضای دارک و گوتیک کارهای مک‌کویین آشنا شدین تا حدی
با اسم این یکی کلکسیون که یه وقت گمراه نشدین؟
اگه شده باشین هم با این عکس وحشتناکی که ازش می‌بینین به راه راست برمی‌گردین!
منظور از meery-go-round اینجا اسب‌های چرخان بوده، نه چرخ و فلک. ولی به عنوان اسم کلکسیون به زبون ما همون چرخ و فلک ملموس‌تره.

کالکشن الکساندر مک کویین

خب تماشاگرها هم وقتی این رو دیدن بهشون حس سفرهای خانودگی و سروصدای بچه ها دست داد. ولی می‌دونستن که امکان نداره لی الکساندر مک‌کویین همچین کلکسیونی رو ارائه بده. خب قضاوت درستی هم بود چون در انتهای شو که چراغ‌ها خاموش شد و موسیقی وحشتناک زمینه شروع شد، کل فضا تغییر کرد. مدل‌ها با گریم های خشن و ترسناک که لباس‌های چرم پوشیده بودن وارد صحنه شدن و رعب و وحشت رو ایجاد کردن.

بعد از اون دوباره فضا عوض شد و شبیه به یه سیرک با عروسک و حیوانات و بالن و… شد. سبک لباس مدل‌ها برگشت به دوران ویکتوریایی با چین های زیاد و کت‌های مدل قدیمی و آنتیک!

کلکسیون آماده‌ی-پوشیدن پاییز/زمستان  2009

یک‌بار دیگه داریم فضای گوتیک مورد علاقه‌ی لی رو در این کلکسیون می‌بینیم. گریم مدل‌ها در این کلکسیون با الهام از مرلین منسون (یکی از آیکون‌های معروف مد که خواننده‌ی گروه متالیکا هم هست) بود. در این کلکسیون از طرح چهارخونه و دندون‌سگی در لباس‌ها استفاده شده. یکی از آیتم‌های جالبی که می‌بینیم پَر هست.

فضای گوتیک لی حتی به اکسسوری هم رفته و تناسب اکسسوری‌ها با لباس‌ها خیلی واضح قابل مشاهده ست.

خب راجب لی الکساندر مک‌کویین و کلکسیون های فوق خلاقانه و شوهای دیوانه وارش تا حد خوبی گفتیم. این طراح به عنوان یکی از جسورترین و دیوانه ترین‌های دنیای مد مشهور بود و مرگ غم انگیزش، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقات تلقی میشه.
لی از هیچ کاری در دنیای مد ترسی نداشت و راجبش گفتن که یه طراح  بی‌حد و مرز بوده. ویژگی مهم کارهاش و برنامه هاش این بود که همیشه روی صحنه حس خطر و اضطراب ایجاد می‌کرد
حتی یه بار چند تا حیوون وحشی (البته این حیوونا خطرناک نبودن چون سم زدایی شده بودن) رو روی صحنه اورد و خودش هم لباس خرگوشی پوشیده بود.

لی الکساندر مک کویین

در زبان انگلیسی یه واژه وجود داره که تا جایی که من میدونم معادل فارسی مناسبی نداره (اگه داشت شما می دونستید حتمن بهم بگید.)، این واژه passionate  هست. اگه بخوام در یه جمله معنیش رو بگم میشه: به شدت و قدرت علاقه داشتن و خود رو وقف یه چیزی کردن.
حالا چرا این واژه رو براتون گفتم؟ چون مصداق بارز این واژه در دنیای مد، لی الکساندر مک‌کویین هست که در هیچ زمان و به خاطر هیچ محدودیتی دست از رسیدن به خواسته‌ش برنداشت.

لی الکساندر مک کویین

خب دنیای شگفت‌انگیز مک کویین هم به پایان رسید. مشتاقانه منتظر نظراتتون هستم. دعوتتون می‌کنم تا راجع به گو پی یکی از خلاق‌ترین طراحان کوتور قرن بخونین.
با ما همراه باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *