0

تاریخچه کامل برند فندی (Fendi) از تاسیس تا امروز

سرگذشت برند مد و لباس فندی
بازدید 2141

امروز میخوایم با هم درباره ی برند فندی که یکی از برند های مطرح دنیای مد و فشن هستش بخونیم. برندی که همیشه جزوه برند های لوکس و با دوام حساب میشه. فندی بیشتر به عنوان تولید کننده کیف، کفش، عطر و ادکلن معروفه اما شهرت اصلی فندی توی تولیداتش با خز و چرم هستش.

2
فشن شوی برند فندی

تاریخچه برند فندی

برند فندی سال ۱۹۲۵ توی شهر رم ایتالیا توسط یک زوج به نام های آدل (Adele) و ادواردو (Edoardo) فندی تاسیس شد. اونها صاحب مغازه چرم فروشی کوچکی بودن. توی دهه ۱۹۳۰ این زوج تونستن تجارت خودشون رو گسترش بدن. اونها به شکلی که قبل از اون اصلن رایج نبود با خز‌های گران قیمت، لباس ‌های آزمایشی طراحی می ‌کردن. یکی از اولین کارهای جدید فندی، دوختِ اینترسیو (Intreccio) بود که از نوارهای باریک پوست برای خلق اولین کیف‌ های چرمی نرم استفاده می ‌کرد و اون رو جایگزین مدرنی برای کیف‌ های چرمی سفت قدیمی میکرد.

تاریخچه کامل برند فندی
تاریخچه کامل برند فندی (Fendi) از تاسیس تا امروز
تاریخچه کامل برند فندی (Fendi) از تاسیس تا امروز

با رشد کردن این خانه مد، توی دهه ی ۵۰، دختر های این خانواده، یعنی پائولا، آنا، فرانکا، کارلا و آلدا هم وارد شرکت شدن. هر کدوم از دختر های خانواده فندی با توجه به علاقه ای که داشتن مسئولیت های مختلفی رو توی فندی به عهده گرفتن و به مرور تونستن که اسم فندی رو سر زبون ها بندازن.

ساختمان اصلی برند فندی
ساختمان اصلی برند فندی

کارلا به سراغ کارهای تجاری فندی رفت؛ آنا، لاین محصولات چرم و پائولا لاین محصولات خز رو به عهده گرفت و فرانکا و آلدا هر کدوم روی ارتباط با مشتری و فروش کار کردن. اما بعد از مدتی فندی دچار ضعف شد و داشت به سمت ورشکستگی میرفت. در سال ۱۹۶۵ خواهران فندی متوجه استعداد های طراح آلمانی، یعنی کارل لاگرفلد شدن و او را به استخدام فندی در آوردن.

خواهران فندی
خواهران فندی

همکاری برند فندی با کارل لاگرفلد

کارل لاگرفلد (Karl Lagerfeld) سال ۱۹۶۵ زمانی که فندی در معرض ورشستگی بود؛ به این خانه مد ملحق شد؛ و مدیر طراحی خلاقانه رو برای بخش خز و بعدها، بخش لباس ‌های آمادۀ زنانه شد. لاگرفلد دنبال این بود که روش استفاده از خز رو توی طراحی لباس کلن عوض کنه. برای این کار لاگرفلد به کمک فندی تونست برای اولین بار پارچه ‌ای سبک و منعطف تولید کنه؛ و با حذف آسترهای سنگین، امکان خلق مدل های مختلف و جدیدی رو ایجاد کرد.

 همکاری برند فندی با کارل لاگرفلد
همکاری برند فندی با کارل لاگرفلد

این ابتکار های، جدید باعث به وجود اومدن خط تولید پوشاک آماده ‌ای شد که فندی رو دوباره به اوج رسوند. توی سال ۱۹۸۵، گالری ملی هنر مدرن شهر رم، اولین نمایشگاه مد ایتالیا توی یک موزه ملی رو به فندی اختصاص داد.

فشن شوی زمستانه لباسهای خز دار برند فندی
فشن شوی زمستانه لباسهای خز دار برند فندی

همچنین لاگرفلد رنگ رو هم به خز اضافه کرد و اون رو توی محصولات بیشتری به کار برد و سال ۱۹۷۷ کالکشن (Ready to wear) رو راه اندازی کرد. این کالکشن که به ۳۶۵ معروفه با این شعار کار خوش رو شروع کرد: هر روزی از سال، یک لباس؛ برای خانومی که می خواهد خز و کیف خودش رو با لباسش ست کنه.

مدل ست و استایل زنانه شیک با برند فندی
مدل ست و استایل زنانه شیک با برند فندی

لاگرفلد از سال ۱۹۶۵ که شروع همکاریش با فندی بود؛ تا زمانی که از دنیا رفت همکاری خودش رو با فندی ادامه داد و توی دنیای مد و فشن، این مدت همکاری، رکورد حساب میشه.

کارل لاگرفلد در صحنه کت واک برند فندی
کارل لاگرفلد در صحنه کت واک برند فندی

میشه گفت که فندی جایگاه امروزه خودش رو یه جورایی مدیون کارل لاگرفلده. خود لاگرفلد توی یه مصاحبه با مجله ی هارپس بازار گفته که هیچ کس به این اندازه عمر نکرده که چنین کار طولانی رو انجام بده ولی من به هیچ وجه خسته نیستم.

همچنین لوگوی معروف فندی که شامل دو F هست رو هم خود کارل لاگرفلد طراحی کرده. خیلی از مردم به اشتباه فکر میکنن که لوگوی فندی از اول اسم اون گرفته شده اما در اصل از کلمه ی خزهای باحال (Fun Furs) گرفته شده؛ و به گفته ی خود لاگرفلد اون رو توی ۳ ثانیه طراحی کرده و از اون به عنوان الگو توی لباس ها هم استفاده می شه.

اگر میخواید که درباره ی زندگی کارل لاگرفلد بیشتر بدونید حتمن نوشته کارل لاگرفلد  رو دنبال کنید.

لوگوی برند فندی
لوگوی برند فندی

سال ۱۹۷۸ فندی از یک خط تولید کفش رونمایی کرد؛ که توسط دیگو دلا واله (Diego Della Valle) تاسیس شده بود. همچنین توی دهه ۱۹۷۰ فندی خطوط جدیدی از صنایع دستی رو هم راه اندازی کرد.

کیف های مدل باگت فندی

سال ۱۹۹۴، سیلویا ونتورینی فندی، دختر آنا، به شرکت اضافه شد تا کنار کارل لاگرفلد، به عنوان مدیر اکسسوری ‌ها و کالاهای چرمی کار کنه. سیلویا، موفق به طراحی کیف ‌های باگت (Baguette) شد؛ که حتی امروز هم توی سرتاسر دنیا به عنوان یکی از شیک‌ ترین کیف ‌ها شناخته می ‌شن. کیف باگت، بیش از ۵ هزار نوع مدل مختلف داره. سیلویا به طراحی های موفق خودش ادامه داد و کیف پیکابو و سیلاریا رو هم طراحی کرد که حالا، هر دوی اونها برای خودشون یک نماد حساب میشن.

طراحی کیف باگت از نون فرانسوی باگت الهام گرفته شده! مدل نگه داشتن این کیف هم دقیقن مثل زمانیه که مردم نون باگت رو زیر بغل خودشون می گرفتن.

این کیف رو مدونا (Madonna)، جولیا رابرتز(Julia Roberts)، نائومی کمپل (Naomi Campbell) و گوینت پالترو (Gwyneth Paltrow) استفاده کردن. بعد ها یک مدل خاص از کیف باگت توی نسخه محدود تولید شد که با یک دستگاه بافندگی متعلق به قرن هجدهم تولید شده بود. این دستگاه فقط با سرعت ۵ سانتی متر در روز کار می‌کرد!

سال ۱۹۸۵ فندی برای اولین بار خط تولید عطر و ادکلن خودش رو راه انداخت. توی سال های اخیر فندی عطر معروف خودش رو با اسم (Fan di Fendi) به بازار معرفی کرد. از عطر های معروف و محبوب دیگه ی فندی میشه عطر های (Fendi Uomo) و (Palazza Fantasia Fendi) رو اسم برد.

عطر و ادکلن تولیدی برند فندی
عطر و ادکلن تولیدی برند فندی

توی سال ۲۰۰۱ فندی رو هلدینگ LVMH خرید. تا قبل از اون تعداد زیادی از خانواده ی فندی توی شرکت مشغول به کار بودن، اما بعد از این جریان همگی اونها از فندی رفتن. کارل لاگرفلد در مورد این موضوع گفته بود که اواخر دهه ۱۹۹۰  تنش ها خیلی زیاد شده بود، خواهرها زیاد بودن ولی هیچ کدوم با هم صحبت نمی کردن.

مدلهای لباس مردانه و زنانه مارک فندی
مدلهای لباس مردانه و زنانه مارک فندی

اکسسوری های فندی

خط تولید عینک فندی تحت لیسانس شرکت (Marchon Eyewear) هستش. فندی علاوه بر تولید عینک آفتابی، عینک طبی هم تولید می کنه. همه ی این عینک ها توی ایتالیا ساخته می شن.

عینک آفتابی برند فندی
عینک آفتابی برند فندی

ساعت های مردانه و زنانه ی فندی با اسم تجاری (Taramax) تولید می شن که همگی تحت لیسانس سوییس هستن.

ساعت مچی برند فندی
ساعت مچی برند فندی

همچنین فندی در سال ۱۹۸۹ شروع به تولید خودکارهایی با آرم و لوگوی خودش کرد، که اونها رو با اسم (Cross Pens) معرفی کرد.

همکاری برند فندی با مازراتی

فندی زمینه کاری خودش رو به تنها به لباس محدود نکرده؛ بلکه حتا به طراحی داخلی ماشین هم وارد شده. فندی با شرکت مازراتی (Maserati) از سال ۲۰۱۱ همکاری میکنه. یکی از محصول های این همکاری مازراتی گرن کابریو فندی بود. بر روی صندلی های این ماشین از الگو معروف فندی استفاده شده و نام فندی بر روی داشبورد ماشین حک شده.

نمای داخلی ماشین مازراتی سفارش فندی
نمای داخلی ماشین مازراتی با دیزاین برند لاکچری فندی
نمای داخلی ماشین مازراتی با دیزاین برند لاکچری فندی
25
همکاری برند فندی با مازراتی

ساختمان فندی

ساختمان فندی سال ۱۹۳۷ طراحی شده بود تا میزبان موزه تمدن روم برای حراج جهانی سال ۱۹۴۲ باشه. بعد از بازسازی‌ بین سال‌ های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸، این ساختمان سال ۲۰۱۵ به خانه فندی تبدیل شد. امروزه خانه فندی مرکز کسب و کار، استودیوی طراحی، میراث و صنعتگریِ فندی رو توی خودش جا داده.

فروشگاه برند فندی
فروشگاه برند فندی

امیدوارم که از این نوشته خوشتون اومده باشه. حتمن نظرتون درباره ی این مقاله رو برام بنویسید. اگر دوست دارید بازم درباره ی برند های معروف دنیای مد و فشن بخونید؛ پیشنهاد میکنم که مقاله  لویی ویتون رو از دست ندید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *