0

جیانی ورساچه

محصولات خاص برند ورساچه
بازدید 1824

مدوسا یکی از سه تا خواهر گورگنه که به خاطر مارهای افسانه‌ای که روی سرشون داشتن و توانایی شون، که با یک نگاه بیننده رو به سنگ تبدیل می‌کردن، بین افسانه های یونان باستان خیلی معروفن. چرا براتون از این افسانه گفتم؟ چون مدوسا نماد یکی از جالب‌ترین و اسرارآمیزترین برندهای دنیاست. این برند که لباس‌هاش فقط به صورت سفارشی دوخته میشن همونطور که تا الان حدس زدید ورساچه ست. موسس و طراح ارشد این برند موضوع این مقاله‌ست که مرگش به شکل عجیبی هنوزم مشکوکه.
بیاین تا بریم و با جیانی ورساچه (Gianni Versace) آشنا شیم!

جیانی ورساچه

بیوگرافی جیانی ورساچه

جیانی ورساچه در بچگی

جیووانی ماریا ورساچه در 2 دسامبر 1946 در شهر رجیوکالابریا در ایتالیا به دنیا اومد. جیانی ورساچه همراه با برادر بزرگترش سانتو (Santo Versace) و خواهر کوچیکترش دوناتلا (Donatella Versace) و پدر و مادرش که یه خیاط بود بزرگ شد. البته  اون‌ها یه خواهر بزرگ‌تر به نام تینا هم داشتن که در سن 12 سالگی به خاطر تشخیص و درمان اشتباه پزشکی فوت کرده بود.

خانواده ورساچه

جیانی ورساچه به شدت به فرهنگ و تاریخ کشور خودش و یونان باستان علاقه مند بود و تحت تاثیر افسانه های یونان باستان قرار گرفته بود. این باعث شد که به دانشگاه لیکو کلاسیکو توماسو کمپنلا (Liceo Classico Tommaso Campanella) بره و مطالعاتش رو راجع به لاتین و یونان باستان شروع کنه. جیانی هیچ وقت درسش رو تموم نکرد.
یکی دیگه از افرادی که جیانی رو تحت تاثیر خودش قرار داده بود اندی وارهُل (Andy Warhol) بود که گفته میشه بنیان‌گذار سبک پاپ آرت (PopArt) در هنر هست.

جیانی در سن خیلی کم کارآموزی رو در خیاطی مادرش شروع کرد. اون قبل از اینکه در 26 سالگی به میلان بره و وارد صنعت مد بشه به معماری علاقه مند بود.

شروع به کار جیانی ورساچه

جیانی ورساچه در سال 1973 طراح لاین بایبلوس (Byblos) در تولیدی جنی (Genny) شد. در اون لاین لباس‌های نوجوانانه طراحی و دوخته میشد. در سال 1977 هم یه لاین به نام کامپلایس (Complice) رو برای این برند طراحی کرد و به موفقیت دست پیدا کرد

جیانی ورساچه

با موفقیت‌هایی که بدست اورده بود چند سال بعد اولین کالکشن زنانه‌ش رو در موزه‌ی هنرهای میلان ارائه کرد. این کالکشن در سپتامبر همون سال به نمایش در اومد. اولین بوتیک ورساچه هم در سال 1978 در میلان افتتاح شد.

جیانی ورساچه

امپراطوری مد جیانی ورساچه

خیلی زود بعد از باز کردن اولین مغازش، جیانی ورساچه در دنیای مد و فشن جایگاه خودش رو بدست اورد. در طراحی‌های جیانی رنگ‌های درخشان و طرح‌ها پررنگ دیده میشدن که همراه با برش‌های جذاب لباس باعث میشدن تضاد فاحشی با رنگ‌های بی‌جان و سادگی لباس‌های سایر برندها در اون زمان به چشم بیاد. شعار جیانی این بود که لوکس بودن سبک کلاسیک رو با با جذابیت مخلوط می‌کنه. البته این جسارتش در طراحی و دوخت لباس باعث شد که انتقادات شدیدی رو هم بشنوه. در جواب تمام انتقاداتی که می‌شنید می گفت: من به سلیقه‌ی خوب اعتقادی ندارم! این جمله شجاعت جیانی رو در سرپیچی از قوانین دنیای مد نشون میده. در اون زمان جیانی ورساچه با جیورجیو آرمانی (Giorgio Armani) در رقابت بود و در نشون دادن تفاوت‌های این دو برند گفته شده: آرمانی برای خانم‌های محترم لباس طراحی می‌کنه و ورساچه برای معشوقه‌ها!

دوناتلا و جیانی ورساچه

در سال 1978 جیانی به کمک خانوادش و به خصوص خواهر و برادرش کمپانی خودش رو راه اندازی کرد. خلاقیتی که دوناتلا در کمپانی از خودش نشون داد باعث شد که به سرعت مشاور جیانی بشه. جیانی حتی همسر دوناتلا رو هم به عنوان کارگردان بخش مردانه‌ی کمپانی استخدام کرد و کمپانی کاملن خانوادگی شد

خانواده ورساچه

جیانی اختراعات خیل خاصی هم در دنیای مد داشت. اون با الهام از یه زره خیلی سبک، پارچه ای به نام اوروتون (Oroton) رو طراحی کرد که تبدیل به نمادی برای برند شده بود.

لباس اورتون ورساچه

کت و شلوارهایی که طراحی می‌کرد بیشتر با الهام از خیاطی زنانه بود و تحت تاثیر خیاطی‌های مردانه که به عضلانی بودن مدل‌ها دقت می‌کردن نبود.

جیانی که که به ملیت جنوب ایتالیایی خودش افتخار می‌کرد بیشتر طراحی‌هاش رو بر اساس هنر یونانی-رومی انجام می‌داد. این مسئله انقدر مشهوده که هنوز هم در لوگوی این برند می‌تونید سر مدوسای یونانی رو ببینید. حتی موتیف مشهور این برند (کلید یونانی) هم که عکسش رو پایین میبیند بر اساس همین علاقش به وجود اومده.

جیانی اجازه داد تا علاقش به هنرهای معاصر طراحی‌هاش دگرگون کنه. اون طرح‌های گرافیکی بر اساس هنر روی لیختناشتاین (Roy Lichtenstein) و اندی وارهل (Andy Warhol) رو در لباس‌هاش به کار برد.
در سال 1982 جیانی برندش رو در جواهرات و لوازم خونه هم گسترش داد.

در سال 1989 ورساچه آتلیه اوت کوتور خودش رو باز کرد. جیانی معروفه که افراد مشهور رو به کمپین‌ها و شوهای خودش دعوت می‌کرده و در ردیف اول براشون صندلی انتخاب می‌کرده. جیانی همچنین در سال 1990 به سوپرمدل‌هایی مثل نائومی کمپبل (Naomi Campbell)، کریستی ترلینگتون (Christy Turlington) و لیندا اوانگلیستا (Linda Evangelista) چنان دستمزدهای بالایی داد که مجلات اون‌ها رو به عنوان سوپر مدل معرفی کردن.

جیانی ورساچه

در زمان مرگ جیانی، امپراطوری عظیمش حدود 807 میلیون دلار ارزش سهام داشت و حدود 130 فروشگاه در سرتاسر دنیا.

لباس‌های تاتری و جیانی ورساچه

جیانی در طول کارش، عنوان طراح لباس‌های صحنه و تاتر رو به دست اورد. خودش در این باره گفته: برای من تاتر مثل آزادی می‌مونه. البته طراحی‌هاش هم با اون رنگ‌های پررنگ و درخشان و تاثیری که از تاریخ داشتن به خوبی جایگاه خودشون رو داشتن.

از جمله تاتر‌ها و باله‌های معروفی که طراحی لباس‌هاش رو جیانی ورساچه انجام داد میشه به جوزفلجند (Josephslegende) در سال 1982 اشاره کرد. همچنین اون برای شرکت سوئیسی بجارت (Béjart Ballet) در خیلی از باله‌هاشون طراحی لباس انجام داد.
یکی از علت‌های معروف بودن جیانی ورساچه هم ربط دادن صنعت مد و فشن به موسیقی بود. از جمله کارهایی که در این باره کرده بود میشه به طراحی لباس برای پل مک‌کارتنی (Paul McCartney) و مایکل جکسون (Michael Jackson) اشاره کرد که در تور جهانی 1992 به تن کردن.

مایکل جکسون

زندگی شخصی جیانی ورساچه

جیانی پارتنرش دی آمیکو (D’Amico) رو که یه مدل بود در سال 1982 ملاقات کرد. رابطه‌ی اون‌ها تا زمان قتل جیانی ادامه داشت. قبل از اینکه جیانی کشته بشه، تشخیص بیماری نادر سرطان گوش میانی گرفته بود. اون با موفقیت با این بیماری مبارزه کرد و بعد برگشت تا مسئولیت‌های کمپانیش رو به عهده بگیره. در اون زمان دی آمیکو به عنوان طراح لباس‌های ورزشی برای کمپانی جیانی فعالیت می‌کرد. بعد از مرگ جیانی در وصیت‌نامه‌ش نوشته شده بود که دی آمیکو ماهانه 50 میلیون لیر دریافت کنه و اجازه‌ی زندگی در هر کدوم از خونه‌های جیانی در ایتالیا و آمریکا رو هم داره. البته خواسته‌های جیانی به خاطر دخالت‌های خانوادی جیانی و ناخوشنودی دوناتلا که از آنتونیو دی‌آمیکو خوشش نمیومد، اجرا نشد و دی آمیکو فقط تونست قسمتی از این اموال رو دریافت کنه.

جیانی ورساچه

جیانی ورساچه همینطور به خاطر علاقه زیادی که به خواهرزاده و برادرزاده‌هاش داشت معروف بود. اون به قدری خواهرزادش آلگرا (Allegra Versace) رو دوست داشت که حدود 50 درصد از سهام کمپانیش رو به نام اون زده بود.

جیانی ورساچه و خواهرزاده هایش

همینطور کالکشن نایاب هنری جیانی رو آلگرا و برادر کوچیکترش، دنیل (Daniel) ، به ارث بردن.

دنیل و آلگرا ورساچه
دنیل و آلگرا ورساچه

ماجرای قتل جیانی ورساچه

یکی از مرموزترین پرونده‌های قتل که دلیلش هیچ وقت مشخص نشد، قتل جیانی ورساچه بود.
جیانی صبح 15 ام جولای سال 1997 در ساحل میامی از خونه‌ی مورد علاقه ش بیرون اومد تا قهوه و روزنامه‌ی صبحش رو بخره. خود این اتفاق عجیب بود چون معمولن از خدمتکارش می‌خواست که این کار رو بکنه و رفتن خودش عجیب بود. هیچ وقت مشخص نشد که جیانی چرا اون روز این کار رو کرده اون هم در حالی که در طی 5 سال گذشتش به طور مکرر خدمتکارش رو می‌فرستاده. کارکنان کافه گزارش کردن که جیانی محتاط به نظر می‌رسید. اون از ورودی کافه عبور کرد و قبل از این که کاملن وارد بشه برگشت .انگار می‌دونست که یه نفر داره تعقیبش می‌کنه. بعد از اینکه روزنامه‌ی محلی همیشگیش رو گرفت به سرعت راه برگشت به سمت خونش رو در پیش گرفت و درست جلوی در خونش قتل اتفاق افتاد. ماجرای کلی این حادثه هنوز هم در بین شاهدان مورد بحثه. ولی نتیجه یکسانه؛ جیانی نجات پیدا نکرد.

قتل جیانی ورساچه

بعضی از شاهدها ادعا کردن که جیانی در حال باز کردن در ورودی بود که یه مرد جوان که در اواسط 20 سالگیش به سر می‌برده، دو تا گلوله از پشت به سرش شلیک کرده. یه شاهد دیگه ادعا کرده که درگیری بیشتری وجود داشته. مرد جوان و جیانی ورساچه به نظر هم رو می‌شناختن و سر یک کیف درگیر بودن که گلوله‌ها شلیک شدن.

قتل جیانی ورساچه

ماجرای قتل جیانی بیشتر از این نبود و وقتی که پلیس تحقیقاتش رو کامل کرد، متوجه شدن که قاتلش رو میشناسن. اون اندرو کانانان (Andrew Cunanan) بود که به عنوان یه قاتل سریالی در لیست تحت تعقیب‌های FBI قرار گرفته بود. اندرو 27 ساله در طی سه ماه قبل از قتل جیانی، 4 نفر دیگه رو هم به قتل رسونده بود. تا همین الان هیچ کس نمی‌دونه که چرا جیانی ورساچه آخرین قتل اندرو بود چون اون هشت روز بعد از قتل جیانی خودکشی کرد و هیچ وقت دست FBI بهش نرسید.

قاتل جیانی ورساچه

شایعاتی وجود داره که اندرو و جیانی در سان فرانسیسکو با هم آشنا شده بودن. حتی FBI هم اعلام کرده که احتمال وجود ارتباط بین این دو خیلی زیاده. با این وجود خانواده‌ی ورساچه این مسئله رو به کلی انکار کردن. گفته شده که اندرو مبتلا بیماری روانی خودبزرگ پنداری بوده و تا قبل از ادعای آشنایی با جیانی ادعای دوست بودن با افراد معروف دیگه رو هم داشته.

مراسم یادبود جیانی ورساچه

با تمام این‌ها هیچ چیز نمی‌تونست جیانی رو برگردونه. بدن جیانی رو سوزوندن و خاکسترش رو به خانوادش تحویل دادن. مراسمی که برای جیانی ورساچه برگذار شد یکی از بزرگرترین مراسم‌های میلان بود و افراد معروفی مثل التون جان (Elton John) و پرنسس دایانا (یه ماه بعد در تصادف کشته شد) در اون شرکت داشتن.

مراسم یادبود جیانی ورساچه

خونه‌ای که جیانی جلوی اون به قتل رسید جزوی از اموال خانواده‌ی ورساچه بود که الان به یه هتل و بوتیک تبدیل شده و گردشگران می‌تونن به راحتی همون مسیری که جیانی در اون راه رفته و به قتل رسیده رو از نزدیکی ببینین.

خانه جیانی ورساچه

طراحی‌های مشهور جیانی ورساچه

یکی از طرفداران پر و پا قرص طراحی‌های جیانی ورساچه، پرنسس دایانا، همسر پرنس چارلز ولیعهد انگلستان بود. با دقت کردن به استایل‌های مهم دایانا می‌تونید ببینین که خیلی از لباس‌هاش رو جیانی طراحی کرده.

گفتیم که جیانی تحت تاثیر پاپ آرتی که اندی وارهُل معرفی کرده بود قرار گرفته بود. اون با استفاده از پرینت‌های کارهای اندی یه لباس طراحی کرد که نائومی کمپبل در سال 1990 در در کالکشن پاپ (Pop) پوشید.

پیراهن جیانی ورساچه

الیزابت هارلی (Elizabeth Hurely) یکی از کسانی بود که با لباس جیانی ورساچه به محبوبیتش اضافه شد. اون همراه با هیو گرانت (Hugh Grant) در سال 1994 در لباس سنجاق قفلی دار ورساچه درخشید.

پیراهن جیانی ورساچه

لباس عروس درخشانی که جیانی در سال 1996 برتن کیت ماس  (Kate Moss)کرد و به شو فرستاد، یکی دیگه از طراحی‌های درخشان اون بود.

پیراهن جیانی ورساچه

سلما هیاک (Salma Hayak) هم در روز افتتاحیه بوتیک ورساچه در سال 1996 در لباs قرمزی که طراحی جیانی بود وارد شد.

سلما هیاک

راجب لباس‌های اورتون جیانی هم قبلن براتون گفتم. این لباس و این پارچه تبدیل به نشان تجاری این برند شد و هر چند وقت یکبار حضورش رو در شوهای این برند می‌بینیم. دفعه‌ی اولی که این لباس رونمایی شد مدلی به نام شالوم هارلو (Shalom Harlow) در سال 1997 اون رو بر تن کرده بود. جالبه بدونید که اون آخرین کالکشن جیانی قبل از مرگش بود و در شوی کوتورِ این برند به نمایش در اومد.

پیراهن جیانی ورساچه

جیانی ورساچه با وجود تمام موفقیت‌ها و خلاقیت‌هاش در اوج شکوفایی برندش کشته شد. میراثش همچنان پابرجاست و این برند با مدیرت خواهرش دوناتلا داره به کارش ادامه میده.
ماجرای زندگی دوناتلا ورساچه و بدشانسی‌هایی که آورده رو حتمن دنبال کنید و نظرات‌تون رو با ما در میون بذارین.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *