0

عینک

مهلهای مختلف عینک طبی و آفتابی
بازدید 500

اون قدیما وقتی که مردم دچار تاری دید می‌شدن یا حتی اگه از اول زندگیشون همه چی رو تار می‌دیدن، تقصیر رو می‌نداختن گردن شانس و روزگار و تقدیر. خلاصه که عده‌ی زیادی با همین استدلال تا آخر عمرشون چیزی رو واضح ندیدن و حتی نتونستن بعضی از کار‌هایی رو که به دقت بینایی نیاز داشت انجام بدن. مثلن خیاطی که در اون زمان با دست انجام می‌شد. خیلی از خیاط‌ها البته به مرور زمان دچار ضعف بینایی می‌شدن و دیگه نمی‌تونستن به کارشون ادامه بدن.
خلاصه که اوضاع نابسامانی بود تا زمانی که بلاخره یه بزرگوار نامعلومی عینک رو اختراع کرد و این مردم رو نجات داد.

عینک

بریم به 1000 سال قبل و ببینیم چی شد که کسی کلن به فکر حل این مشکل افتاد.

تاریخچه عینک

مردم تا قبل از اینکه‌ چیزی رو روی صورتشون قرار بدن تا بهتر بببینن، فهمیده بودن که اگه نوشته‌ها از پست ظرف‌های آب بزرگتر دیده میشه.
عینک به این شکلی که ما الان می‌بینیم برای اولین بار در قرن 13 دیده شده. البته خیلی قبل‌تر از اون افراد برای حل مشکل بینایی‌شون چاره‌هایی اندیشیده بودن.
اولین عینکی که بوجود اومد یه ورژن جالب از عینک آفتابی بود. این عینک چشم‌ها رو کاملن می‌پوشوند و فقط یک باریکه‌ افقی از داخلش قابل رویت بود. علت‌ش هم بهتر دیدن موقع تابش آفتاب بود.

تاریخچه عینک


در روم باستان امپراطور نرو یه زمرد صیقل داده شده رو جلوی چشمش می گرفت تا اثرات نور خورشید رو موقعی که داشت مسابقات گلادیاتورها رو می‌دید کم کنه. یک نفر درباره‌ش گفته که اون همه‌ی کتاب‌های روم رو از پشت یه گوی پر از ‌اب می‌خونده.
خب پیشینه‌ی تاریخی این مسئله رو نمیشه زیاد بررسی کرد ولی چیزی که واضحه اینه که این اولین استفاده از لنزهای اصلاحی بود.
خب این پیشرفت باعث شد که راهب‌ها هم بتونن بعد از 40 سالگی  به خوندن و نوشتن ادامه بدن!
عده‌ای میگن که مارکوپولو در هنگام سفر به چین افراد مسنی رو دیده که از عینک استفاده می‌کردن. در حقیقت استفاده از عینک درچین با این استفاده‌ای که ما الان ازش انتظار داریم فرق داره. در قرن 12 در چین اولین کسانی که چیزی روی چشمشون قرار دادن قاضی‌ها بودن. اونها کرستال‌های دودی رو چشمشون قرار میدادن تا شاهد‌ها نتونن چیزی از روی صورتشون بخونن.
ادعایی که راجب این مشاهدات مارکوپولو وجود داشت، به خاطر اینکه سندی برای اثباتش وجود نداشت مبهم موند چون مارکوپولو در درفترچه خاطراتش هم چیزی از این مشاهدش ننوشته بود.
اولین عینکی که ما به صورت امروزی دیدیم در یک نقاشی قرن 13می از توماسو دمودنا (Tommaso da Modena). در این نقاشی تعدادی از راهب‌ها که از عینک‌های بدون دسته‌ برای خوندن و کپی کردن دستورالعمل‌ها استفاده می‌کنند.

تاریخچه عینک


این عینک‌های اولیه از لنزهایی تشکیل می‌شدن که فقط قابلیت بزرگنمایی داشت. تبلیغات در انگلستان موجب شد که فروش این عینک‌ها دوچندان شه. در اون تبلیغات می‌گفتن که افراد بالای 40 سال دیگخ می‌تونن بدون هیچ مشکلی مطالعه کنند. خیلی زود در سال 1629 اولین کارخونه‌ی عینک سازی به نام اسپکتکل میکرز (Spectacle Makers)  به وجود اومد. شعار اون‌ها این بود: موهبتی برای میانسال‌ها.

تاریخچه عینک

یکی از اختراعات مهم قرن16، تولید عدسی نزدیک‌بین برای پاپ لئو دهم بود. حالا هم برای دوربین‌ها و هم نزدیک‌بین‌ها عینک موجود بود.البته تمام این عینک‌ها با یک مشکل عمده مواجه بودن، اون‌هم اینکه روی صورت نمی‌ایستادن.

اسپانیایی‌ها اینجا وارد عمل شدن و روبان‌هایی رو به عدسی عینک‌ها وصل کردن که در پشت گوش شخصی که از عینک‌ استفاده می‌کرد قرار می گرفت. بعد از اون این عینک‌ها توسط بازرگانان به چین برده شد. چینی ها در انتهای روباه‌ها چیزهای سنگینی قرار دادن تا مطمعن شن عینک از روی چشم نمی‌افته. درسال 1730 بلاخره اتفاق مهمی افتاد و ادوارد اسکارت (Edward Scarlett) دسته‌های امروزی که برای عینک‌وجود داره رو طراحی کرد.22 سال بعد یک طراح عینک دیگه به نام جیمز آیسکاف (James Ayscough) با اضافه کردن پیش و مهره به این دسته‌ها قابلیت تاشو بودن داد. اون حتی شروع به استفاده ازلنزهای رنگی کرد، اون‌هم نه به خاطر ضدآفتاب بودن، بلکه فکر می‌کرد رنگی بودن باعث میشه دید افراد بهتر بشه.

تاریخچه عینک


تغییر بزرگ بعدی که در عینک سازی اتفاق افتاد، اختراح عدسی دوکانونه بود. منابع زیادی ای ناختراع رو به بنجامین فرانکلین در سال 1780 نسبت دادن ولی  مقاله‌ای روی یک سایت بینایی‌سنجی دانشگاهی وجود داره که ادعا کرده این عینک‌ها برای اولین بار در سال 1760 درانگلستان اختراع شدن و بنجامین فرانکلین اون رو برای اولین بار اونجا دیده و سفارش داده.
البته کسانی که موافق اختراع عینکدوکانونهتوسط فرانکلین هستن هم سند محکمی دارن. اون‌ها نامه‌ی بنجامین فرانکلین به یکی از دوستان صمیمیش رو در دست دارنکه در اون نوشته از اختراع عینک دو کانونه خوشحاله و الان عدسی در دست داره که هم میشه باهاش دور رو دید و هم نزدیک.

تاریخچه عینک

تاریخ مهم بعدی در جریان بهبود عینک‌ها در سال 1825 اتفاق افتاد. زمانی که فضانورد انگلیسی به نام جورج آیری (George Airy) لنزهایی رو ساخت که آستیگماتیسمش رو بهبود می‌داد. این لنز‌های سه کانونه به سرعت در سال 1827 محبوب شدن.
عینک‌های اولیه‌ای که راهب ها استفاده می‌کردن رو هنوزیادتونه؟ عینک‌های بدون دسته حدود 500 سال بعد از اختراعشون دوباره محبوب شدن. البته اینبار مکانیزمی براشون تعبیه شده بود تا روی بینی بایسته.
در اوایل قرن بیستم عینک‌های بدون دسته در محبوبیتجاشون رو عینک‌هایی که بازیگران و افراد مشهور استفاده می کردن دادن. هارولد لوید (Harold Lloyd) معروف که در فیلم صامتش از یک آسمان خراش ابال رفت و با یکدست از ساعت آویزون شد از یک عینک گرد استفاده می‌کرد که بین مردم به محبوبیت رسید.

تاریخچه عینک

عینک‌های آفتابی در سال 1930 به محبوبیت رسیدن. در واقع در سال1929 این عیتک‌ها اختراع شدن و با استفاده از اونها‌ دیگه تشعه‌ی ماورابنفش خورشید چشم رو اذیت نمی‌کرد. یه دلیل دیگه که ای نعینک‌ها به محبوبیت رسیدن این بود که بازیگرهای خیلی مشهور سینما ازشون استفاده می‌کردن.
همراه با پیشرفت‌هاییکه عینک‌ها در صنعت مد و فشن داشتن، عدسی‌هاشون هم توسعه بهبود پیدا کردن. دیگخ تقریبن تمام شیشه‌های عینک‌ها از پلاستیک ساخته می‌شدکه باعث شد وزن عینک‌ها به شدت کاهش پیدا کنه و موقع شکستن به جایریز ریز شدن و ایجاد خطر خیلی تمیز بشکنه.

تاریخچه عینک

عینک‌های فوتوکرومیک که در آفتاب تغییر رنگ میدادن در سال 1960 به محبوبیت رسیدن. در اون سالهااین عینک‌ها فقط با شیشه ساختهمیشد که در سال 1990 بلاخره تونستن با پلاستیک هم این مدل رو تولید کنن. در قرن 21 عینک های فوتوکروم در طیف رنگی وسیعی پیدا می‌شن. درست برخال سال‌های 1960 که تنها رنگ در دسترس برای این عینک‌ها خاکستری بود.

تاریخچه عینک

مدل‌های مختلف عینک‌هابه سرعت روی مد میان و از مد میرن و دوباره برمی‌گردن. در حال حاضر ورژن‌های قدیمی عینک‌ها که به صورت مربعی و گربه‌ای و باریک وجود دارن روی مد هستن.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *