0

فست فشن چیست و چه اثری بر محیط زیست میگذارد؟+ تفاوت آن با اسلو فشن

فست فشن یا فشن سریع چیست و چه مزایا و معایبی داره
بازدید 1109

اصطلاحات فست فشن (Fast Fashion) و اسلو فشن (Slow Fashion) در حال حاضر در همه جای دنیا وجود دارد.
در این مقاله باهم نگاهی می اندازیم به مقایسه مد سریع و مد آهسته و در این مقاله نگاهی می اندازیم به این دو اصطلاح تا با تاثیرشون در زندگیمون بیشتر آشنا بشیم.
خلاصه اگر بخوایم بگیم ویژگی مد سریع لباس های با کیفیت پایین و ارزان قیمت در تولید انبوه و ماشینی است.در مقابل، مد آهسته لباس های دست سازی هستند که زمان طولانی تری برای تولیدشان صرف میشود و گران قیمت هستند.
در این مقاله نگاهی می اندازیم به این دو اصطلاح تا با تاثیرشون در زندگیمون بیشتر آشنا بشیم.

فست فشن چیست؟

مد سریع به لباس های ارزان و تولید انبوه گفنه میشود که اغلب از ترندها و استایل سلبریتی ها ایده گرفته و به تولید میرسد.
روند مد به طور کل به سرعت حرکت میکند و مدام برندها در حال افزایش سود هستند و تولیدکنندگان برای غلبه به رقبا و برطرف کردن نیاز مشتریان مجبور هستند لباس ها را با سرعت بالایی تولید و عرضه کنند و چون مصرف کنندگان انتظار کمتر در مقابل عرضه بیشتر دارند کیفیت افت کرده و رقابت براساس قیمت ایجاد میشود.

اثرفست فشن بر محیط زیست

 آسیب جدی به محیط زیست، کیفیت پایین محصولات و شرایط سخت کاری کارگران تامین، از مشکلات اساسی است که روند فست فشن ایجاد کرده.
سود حاصل برای برندهای فست فشن سالانه ۳ تریلیون دلار هست!که کاملا از این عدد حجم آسیب زندگی به اکو سیستم را میشه درک کرد.
حدودا 5درصد از انتشار جهانی کربن دی اکسید از تولیدات فست فشن ساطع میشود.حتی در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۹۲ میلیون تن فاضلاب شهری از این صنعت تولید شده است و در همان سال ۸۰ بیلیون مترمکعب از آب شیرین جهان استفاده شده است.
نیاز به مواد غیرطبیعی ارزان قیمت که از طریق شیوه های ضعیف کشاورزی، مواد شیمیایی سمی و پارچه های مصنوعی در این صنعت استفاده میشود باعث آسیب زدگی به محیط زیست و تبدیل شدن صنعت مد به دومین آلاینده بزرگ منابع آب پاک جهان شده است.


متأسفانه، کارخانه ها از مواد شیمیایی سمی برای رنگ آمیزی و لباسهای ضد آب استفاده می کنند. اغلب این مواد شیمیایی، در طی فرایند تولید به محیط می ریزند و بخش نگران کننده این است که آلودگی به منبع آب راه پیدا میکند که در نهایت در زنجیره غذایی قرار دارد.
استفاده از محصولات جانبی نفت خام که دفع آنها تقریبن غیر ممکن است برای ساخت پارچه های ارزان قیمت استفاده میشود. حتی اگر از محصولات طبیعی برای ساخت لباس کمک بگیریم به خاطر ماهیت سریع بودن این صنعت همچنان آسیب گر است.
کشاورزان در پایین زنجیره های تأمین غرق می شوند، در حالی که حقوق کمی دارند و راهی جز استفاده از روش های مخرب کشاورزی برای زنده ماندن ندارند. اگر محصول نهایی ارزان است، تضمینی نیست که با افرادی که آن را تولید می کنند، برخورد عادلانه ای صورت بگیرد.


۹۷ درصد از تولیدات این صنعت مربوط به کشورهای توسعه نیافته است و ۸۵ درصد از آنها بانوان هستند.
دستمزد کم، شرایط خطرناک محیط کار، هزینه تولید مد با نرخ پایین است. همراه با قیمت، سرعت در تولید انبوه نیز بسیار مهم است، به این معنی که کارگران بیش از حد کار می کنند و حتی منجر به استفاده از کودکان و بردگان برای پاسخگویی به خواسته ها می شود.


از افراد در جوامع محروم استفاده میشود تا پاسخگو نیاز دیگران باشند. برای درک بهتر عواقب و حوادثی که صنعت فست فشن به جا گذاشته میتوان به فاجعه سال ۲۰۱۳ برای رانا پلانزا (Rana planza) در بنگلادش اشاره کرد که حدودا ۱۱۰۰ کشته داشت.
و فاجع عظیم تری که زمین با آن مواجه هست تجزیه شدن ۱۲ ساله این محصولات در مقابل تولید ۴۸ ساعت آنها است.

برندهای فست فشنی که احتمالا همه ما ازشون استفاده میکنیم مانند:Zara,Bershka,LC Waikiki,Forever…

فست فشن چیست و آثار مخربش بر محیط زیست
فست فشن چیست و آثار مخربش بر محیط زیست

اسلو فشن چیست؟

لباس های مد آهسته دوام بسیار بالایی دارند و میتوان سال ها از آنها استفاده کرد و ویژگی کلی آن این است که به صورت فله ای تولید نمیشود.
مواد اولیه به صورت محلی تهیه شده و در هر مرحله کیفیت محصول کنترل میشود و همین امر باعث گرانی و کیفیت بالای محصول میشود.
لباس های اسلو فشن در فروشگاه های کوچک و یا خرده فروشی های بزرگ یافت نمیشوند بلکه سالانه در مجموعه های محدودی عرضه میشوند.
اثرات منفی و مضری که فست فشن دارد میتواند مردم رو به سمت یک خرید باکیفیت و طبیعی سوق دهد.نکته اصلی مد آهسته پایداری است و مزیت آن کیفیت و دستمزد منصفانه کارگران است.

مزیتهای محیطی و اخلاقی اسلو فشن

اسلو فشن مبتنی بر نگرانی های زیست محیطی و اخلاقی است و روش شفافی که مصرف کننده میداند چه کسی لباس را ساخته و چه دستمزدی در مقابل آن باید پرداخت کند.
مد آهسته جنبشی است که در مقابل مد سریع شکل گرفته است.
در جنبش مد آهسته به جای استفاده از شیوه های ضعیف کشاورزی یا پارچه های ساخته شده توسط انسان، از مواد طبیعی رشد یافته به روشی پایدار استفاده می کنند.
این امر به طور کلی با تولید مواد در یک محیط طبیعی، کند و بدون تخریب زیست محیطی صورت می گیرد.
همچنین هیچ ماده شیمیایی سمی در رنگ پیدا نخواهید کرد. این امر نگرانی های مربوط به آلودگی آب را کم میکند.

مزیتهای محیطی و اخلاقی اسلو فشن
مزیتهای محیطی و اخلاقی اسلو فشن


با محصولات طبیعی که به طور پایدار و عاری از مواد شیمیایی رشد می کنند، فشار کمتری بر محیط وارد می شود و در محل های دفن زباله کمتر شاهد زباله های مربوط به صنعت لباس هستیم.
با محدودیت کمتر در قیمت، تولید کنندگان می توانند از مواد گران قیمت تر، مرغوب تر و تجزیه پذیر استفاده کنند تا آسیب رسانی به حداقل برسد.
شرکت های مد آهسته مراقب هستند که برخورد منصفانه با کارگران داشته باشند و دستمزدهای عادلانه ای را ارائه می دهند، همین طور شیوه های کاری ایمن تری را اعمال و در نهایت شرایط بهتری را فراهم میکنند.


برخی از برندهای اسلو فشن که برامون اسمی آشنا دارند:gucci,Yves Saint Laurent,chanel

درآخر

مد سریع محیط را تحت فشار زیادی قرار داده است در حالی که طرفداران مد آهسته در تلاشند تا دنیای طبیعی را بازیابی کنند.
مد سریع آسیب رسان است در حالی که هدف مد آهسته سعی در سود رساندن به تمام جوانب است.

درآخر باید به این موضوع فکر کنیم که آیا حاضر هستیم با پرداخت هزینه بیشتر به جنبش اسلو فشن و مد پایدار بپیوندیم تا از هزینه های مادی،زیر پا گذاشتن حقوق کارگران و تخریب محیط زیست جلوگیری کنیم؟


نظراتتون در بخش کامنت برامون بنویسید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *