0

فشن پورتفولیوی طراحی لباس چیست؟ به همراه ویژگیها و اصول طراحی لباس

بازدید 8332

پورتفولیو،  نوعی از بازاریابی و مدیریت پرروژه هست که آشنایی صحیح و حرفه ای با معنا و مفهومش تضمین کننده رشد هر تجارتی محسوب میشه.

در مجموع پورتفولیو رزومه کاری و معرف تجربیات شخص هست و باتوجه به نوع فعالیتی که انجام میده دسته بندی میشه.

اگه علاقه مند هستی با این مفهوم بطور کامل و تخصصی تر آشنا بشی و پاسخ مناسبی برای سوال پورتفولیو (Portfolio)  چیست پیدا کنی در ادامه مطلب همراه من باش.

پورتفولیو Portfolio چیست؟

پورتفولیو مجموعه ای از پروژها، برنامه ها، طرح‌ها و کارهای دیگه ای هست که توی یک مجموعه قرار می‌گیرن و بصورت گروهی مدیریت میشن تا بتونیم هدف‌های تجاری استرانژیک رو محقق کنیم.

اجزای پورتفولیو کمی هست یعنی میتونیم آنها رو اندازه گیری، دسته بندی و اولویت بندی کنیم.

پروژه ها یا برنامه ها لازم نیست که به هم وابسته و مرتبط باشن و اهداف مشترکی داشته باشن. پورتفولیو برای رسیدن به یک یا چند استراتژی و هدف سازمانی بوجود آمده و ممکنه مجموعه ای از اجزای گذشته، حال و آینده تشکیل شده باشه که این اجزا هدفهای استراتژیک سازمان رو منعکس میکنه.

رزومه های کاری و طرحها دارای توانایی بالقوه لازم برای داشتن دوره ای طولانی تر و تبدیل پروژه های جدید به طرح هست که این امر آغاز و پایان مشخصی داره.

بطور کلی پورتفولیو مجموعه ای از برنامه ها، پروژه ها، طراحی ها و دیگر موارد فعال سازمان، توی یک مقطع زمانی هست.

تعریف پورتفولیو فشن Portfolio

با توجه به تعریفی که برای پورتفولیو در قسمت بالا گفته شد، پورتفولیو فشن هم یک رزومه کاری و تحصیلی هست که توی زمینه های مد و فشن انجام میشه .

با در نظر گرفتن تعریف و ویژگیهای گفته شده در قسمت پورتفولیو هدف ، طرح و ایده هامون رو برای قبولی در کار یا دانشگاه بصورت رزومه در بیاریم و ارایه بدیم.

برای ساختن یک رزومه چشمگیر، طراحان مد باید تجربیاتی در طراحی لباس با خلاقیت و تصورهای خود داشته باشند.

بهترین روش برای ساخت رزومه کاری تمرکز زیاد روی هریک از پروژه ها و تکمیل آنها به حرفه‌ای ترین و بهترین نحو است، نمونه کارها همچنین قدرت، حس زیباشناسی، تناسب، تعادل و حرفه ای بودن شخص رو نشون میدهد.

برای یک طراح مد موفق، مهارت‌های قوی اجرا، ارایه لباس‌ها و مهارتهای فروش ضروری هست. بنابراین رزومه باید نشون دهنده قدرت و مهارت برقراری ارتباط و همکاری باشه.

برای پورتفولیو منحصربفرد بهتره که از نمونه کارهای آماده و متداول فیگور نرم افزارهای مربوطه استفاده نکنی و کارهای اورجینال خودت رو ارایه بدی برای نشان دادن میزان توانایی و خلاقیت بالای طراح. یک مقاله برنده برای ورودت بنویس.

کارفرمایان و کالج های مد دنبال فلسفه و دیدگاه طراح نسبت به مد و فشن و رشته ای که انتخاب کردی و از همه مهمتر بدنبال اون چیزی که باعث میشه از دیگران متمایز بشی هستن.

اصطلاحات مد و جنبش‌های تاریخی در زمینه مد و فشن رو بشناس، اطلاعاتت رو به روز کن، تحقیق کن و نمونه کارها رو ببین بعد پورتفولیو خودت رو بساز. یک مود برد و تصویر سازی قوی، خلاق و حرفه ای با یک منبع الهام درست بساز.

بهترین کارها و آثار رو جمع آوری کن، دسته بندی کن تا هرگروه یک مجموعه مستقل بشه. بهتره دسته بندی‌ها با الهامات طراحی هماهنگ بشه.

تعریف پورتفولیو فشن
فشن پورتفولیوی چیست
پورتفولیو فشن

نکاتی که باید در فشن پرتفولیو رعایت کنی

۱-به روز باشید: طراحی لباس باید  به روز باشه و اشخاص مدرن دوست داشته باشن اون لباسها رو بپوشن. بعنوان طراح لباس باید درباره روند پارچه ها، الگوها و رنگها برای فصل بعد اطلاع داشته باشی.

انواع استایل در طراحی لباس و فشن
به روز بودن طراحی لباس در فشن پورتفولیو
انواع استایل در طراحی لباس و فشن

۲– خودتان باشید : یعنی بیان خودت رو در این روند پیدا کن مثلا سال آینده موضوع مد درباره دزدان دریایی هست از موسیقی جالب یا از پوشش چشم‌های آنها الهام بگیر و مجموعه متفاوتی رو خلق کن. 

۳- تحقیق دوست شماست : درباره موضوع مورد نظرت تا حد امکان اطلاعات جمع آوری و مطالعه کن، تا طرح‌هات قابل پیش بینی و خسته کننده نشن.
۱-۳) به این فکر کن که چه کسی قراره این لباس‌ها رو بپوشه ؟  در مورد سن، شغل، وضعیت مالی و علایق مشتری‌ها فکر کن. نکته قابل توجه اینه که : مشتری رو با منبع الهام اشتباه نگیری مثلا اگر از ژاپن برای طراحی الهام گرفتی هنوز هم میشه لباس‌هایی رو برای خانم های شاغل طراحی کنی که شبیه لباسهای محلی ژاپن نباشه.
۲-۳ ) به مغازه های پارچه فروشی سر بزن و دنبال پارچه هایی بگرد که هماهنگ با منبع الهام برای مدل لباس باشه و نمونه هایی از اون پارچه ها بگیر. روی موضوع مورد نظرت تمرکز کن در ضمن مشتری‌ها و روند مدی که درباره اش تحقیق کردی رو فراموش نکن.

۴- یادداشت برداری کنید : همه اطلاعاتی رو که بدست آوردی یادداشت کن. متن نوشته شده باید شامل خلاصه ای از ایده ها و هدف‌هات برای مجموعه باشه. نوشته ات باید جوری باشه که در عرض ۲ تا ۴ دقیقه خونده بشه در عین حال کاملا قابل فهم باشه که میخوای چه مجموعه ای رو ارایه بدی. توضیحات مختصری درباره چیزی که ازش الهام گرفتی و دلیل الهام گرفتنت رو شرح بده. درباره اینکه مشتری‌هات چه کسانی هستن؟ برای چه فصلی طراحی میکنی؟ متریالی که استفاده کردی و جزییات دیگری که در طرحها گنجانده شده درباره اش توضیح بده درباره رنگها هم توضیح مختصری نوشته شود.

۵- مود برد mood board  : مودبرد، مجموعه تصاویری از نمونه کارهات برای نشان دادن حالت روحی، خلق و خو و سلیقه شخصی طراح هست. بعد از آنکه کارفرماها رزومه شما رو مطالعه کردند و میخواهند ببینن که مودبرد شما دقیقا به چه شکل هست. تصاویر مرجعی رو که فکر میکنی به بهترین شکل دیدگاهت رو بیان میکنن جمع آوری و کولاژ کن. میتونی نمونه های پارچه رنگی یا برخی از قسمت‌های طراحی شده رو اضافه کنی. مطمئن بشو که مودبرد نهایی افکارت رو بخوبی نشان بده.

مودبرد یا تخته فکر و طراحی
روند انجام کار طراح
ویژگیها و اصول طراحی لباس
مودبرد یا تخته فکر و طراحی

۶– پارچه ها :  نمونه هایی از پارچه و رنگ‌ها باید در نمونه کار وجود داشته باشه. پارچه ای که برای مجموعه مناسب تر هست رو انتخاب کن. در مورد راحتی مشتری‌ها فکر کن. از خودت بپرس که آیا این پارچه مناسب فصل هست؟ آیا این پارچه به شما اجازه میده تا طرح مورد نظرت رو ایجاد کنی؟ یک برگ از مجموعه نمونه کارت رو به پارچه ها و رنگ‌ها اختصاص بده و مطمین بشو که چیدمان شیکی به نمایش بگذاری. با نهایت دقت این کار رو انجام بده تا پارچه هایی رو که بعنوان نمونه چسبانده ای جدا نشه. توصیه میکنم برای انتخاب مناسب و هوشمندانه رنگ پارچه، مقاله راهنمای چرخه رنگ در استایل رو مطالعه کن.

پارچه در طراحی لباس
انتخاب پارچه در طراحی لباس
نمونه پارچه متناسب با فشن پورتفولیو

۷- طرحهای فلت : درواقع بیشتر طراحان با طرحهای فلت کارمیکنن. نقاشی مدلها زمان زیادی می‌گیره و گاهی باعث میشه که روی موارد اشتباهی تمرکز کنی. برای مجموعه‌ای متشکل از ۱۲ لباس باید حداقل ۵۰ طرح فلت رو رسم کرده و بهترین رو انتخاب کرد.

نمونه ای از طرحهای فلت
طرحهای فلت در طراحی لباس
نمونه ای از طرحهای فلت

۸– تصویر سازی : همانطور که میدونی تصویر سازی مد یکی از آخرین کارهایی هست که در زمان تهیه  نمونه کار ( پورتفلیو ) باید انجام بدی. تصاویر باید بیننده رو جذب کنه و جوری باشه که او با علاقه بدنبال صفحات بعدی بگرده. از به تصویر کشیدن ژست های غیر منتظره و ترکیب فیگور یا فقط نشان دادن مدل لباس نترسید. به یاد داشته باش این تصاویر برای معرفی  اینکه مدل چه کسی هست رسم نمیشه بلکه حالت و مدل لباس‌ها رو نشون میده .

نحوه تصویرسازی مد و فشن
تصویر سازی مرحله به مرحله رنگ و طرح لباس
مراحل تصویرسازی در طراحی لباس

۹-عکس‌ها : عکس‌ها مکمل اختیاری در نمونه کارها هستن اما استفاده از عکس همیشه یک امتیاز مثبت محسوب میشه. با داشتن آنها به بینندگان نشون میدی که نه تنها ایده هایی داری بلکه مهارت‌هایی برای  انجام طراحی داری. اگر لباس دوخته شده ای داری خیلی مهمه که عکس‌های حرفه ای ازشون بگیری.  


۱۰- طرح نهایی : این مرحله نهایی کار هست ولی باید از همان لحظه شروع به فکر انتهای کار باشی. جلد نمونه کار پورتفولیوی (Portfolio) کیفیت مواردی که استفاده میکنی، فرمت و رنگ نیز اولین چیزهایی هست که مردم می‌بینند. میتوانی یک فایل آماده برای رزومه کاری تهیه کنی و فقط صفحات رو وارد کنی یا با خلاقیتی که داری این فایل رو بسازی. بسیاری از طراحان مشتاق با اضافه کردن طرح‌های بیش از حد به نمونه کارشون اشتباه بزرگی مرتکب میشن به یاد داشته باش که بیننده دفتر پورتفولیو دنبال طرح‌های کم اما جالب هست. 

ویژگیهای یک فشن پورتفولیوی خوب

فرمت : قطع کاغذ سایز A4 باشه که مورد قبول همه دانشگاهها و کارفرمایان هست. ترکیب بندی افقی یا عمودی به سلیقه و انتخاب طراح انجام میشه. حداکثر ۵۰ ورق دو رو باشه.

مدارک اصلی:  یعنی کاغذها و ماکت‌ها نباید درون کار باشه یعنی اینکه عکس یا اسکیس داشتید اسکن آن رو استفاده کنید. تمام صفحات و جلدها باید طراحی شده و دارای گرافیک مطلوب باشه. صفحه اول رو خالی بگذارید و در صفحات بعد به ترتیب موارد زیر رو بیاورید:

۱- ابتدا متنی کوتاه بنویس که در آن تعهد میدهید تمام کارهای درون پورتفولیو محصول ذهنی و دست طراح هست اگر حاصل یک کار تیمی میباشد نقش شما در آن چه بوده؟ در پایین صفحه تاریخ بزنید و امضا کنید.

۲- حتما یک فهرست تصویری به ترتیب کارها درست کن و داخل این فهرست کارت‌ها رو تفکیک شده قرار دهید.

۳- بدنه کار طبق فهرست چیده میشه و شماره صفحه داره.

۴- در نهایت توی صفحه آخر سی وی ( حاوی اطلاعات تحصیلی، کاری، حرفه ای، موفقیت‌ها و مهارتهای شماست و اگر در رشته های دیگه ای هم تجربه و مهارت داری در صفحه سی وی نوشته میشه. ) خود را قرار دهید.

محتوا : در پورتفولیو هر نوع کار خلاقانه ای که ارزش نمایش داده شدن داره رو میتوان در آن قرار داد.

– هر اثر رو بطور کامل ولی مختصر و به شکل گرافیکی و مصور همراه با موضوع طراحی و کانسپت، روند طراحی و نتیجه کار رو با صفحه بندی مناسب نشون دهید.

-اگر کار تیمی هست حتما نقش خودت رو کنار عنوان طرح بنویس. اگر عکس کار اجرا شده رو می‌گذاری در کنار تصویر عبارت‌های کوتاه بنویس که منظورت از آن تصویر رو کوتاه و مختصر توضیح بده.

-علامت مقیاس، جهت شمال و … در کنار مدارک ترسیمی فراموش نشه.

-اسکیس‌هات رو انتخاب کن و تعداد محدودی از آنها رو به نمایش بگذار. مثلا ۱۰ تا ۱۵ مورد.

دفتر فشن پورتفولیو
طریقه ایجاد فشن پورتفولیو و رزومه کاری
ویژگیهای فشن پورتفولیو
دفتر فشن پورتفولیو

دسته بندی کردن و تنظیم دفتر پرتفولیو (  Portfolio ) طراحی لباس

۱- بهترین کارها و آثار رو جمع آوری و دسته بندی کن تا هرگروه یک مجموعه مستقل بشه. بهتره دسته بندی‌ها با الهامات طراحی‌ها هماهنگ باشه. مثال: مجموعه الهام از معماری، شعر، نقاشی و … باشه.


۲- طراحی لباس : طراحی های دستی و اسکیچ‌ها رو اندازه گیری کن و بر اساس روند حرکت موضوع، چیدمان کنید. طراحی‌های بر مانکن ( آموزش کشیدن مانکن در طراحی لباس ) رو جدا و طراحی لباس‌های فلت رو جدا بگذار. لباس‌ها رو بر اساس گروه بندی فشن مثل لباس‌های اسپرت، شب، اوت کورت، اکسسوری و… جدا و دسته بندی کنید. اگر نمونه کارهای زیادی داری میتوان دسته بندی رو بر اساس نوع لباس مثل دامن، شلوار، کت، کیف، کفش و… باشه.


۳- نمونه پارچه هایی که برای طراحی لباس  جمع آوری کردی رو در یک اندازه و فرم مربع ببر. قطع پارچه باید اندازه ای باشه که زیر دست پارچه، طرح و بافتش مشخص باشه.


۴- بهتره چیدمان آثار بر اساس داستان و فلسفه ای باشه و کار در جهت منطقی باشه. داستانی که در ذهن داری رو مرور کن و عکس‌ها رو همانطور بچین و نصب کن. از آشفتگی پرهیز کن. 

چگونگی تبدیل شدن به طراح مد و لباس

 داشتن تحصیلات و مدارک معتبر در دنیا و صنعت مد و فشن که بسیار رقابتی هم هست لازمه تا بتونی خودت رو در بین طراحان واجد شرایط و برجسته قرار بدی در نتیجه نقش تحصیلات و دانش به روز برای موفقیت یک طراح مد خیلی مهمه.

در کنار مدرک باید خلاق و مشتاق باشی برای بدست آوردن تجربه می تونی بعنوان یک استایلیست شخصی در خانه‌های مد مشغول به فعالیت بشی.

با کسب تجربه میتوان مهارت‌های بازاریابی و فروش رو همراه با یادگیری انواع استایل‌ها، نوع استفاده از پارچه‌ها در لباس‌های متفاوت و برندهای مختلف بدست بیاری.

یکی از نکات نهایی در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک طراح مد موفق اینه که همیشه رو به رشد باشی و با روندهای فعلی و به روز همراه باشی اما باید تعادل بین ایده های ابتکاری خود و روندهای جدید پیدا کنی و هرگز کپی نکنی.

بعد از اینکه مدتی کارکردی و تجربه بدست آوردی حالا باید تعیین کنی که بصورت تخصصی توی چه زمینه ای میخوای فعالیت و طراحی کنی. این یکی از مهمترین انتخاب‌هایی هست  که در زمینه حرفه ای باهاش روبرو میشی.

بعد از انتخاب دسته کلی ( طراحی لباس عروس، لباس‌های آقایان و … ) بهتره اطلاعاتی رو در مورد انواع برندهای موجود، نحوه کار در هر زمینه ، فروش محصولات و … با تمام جزییات درباره آنها مطالعه و تحقیق کنی در نهایت مسیر کلی رو انتخاب کنی.

مراحل مقدماتی طراحی لباس، فشن پورتفولیو
مراحل مقدماتی طراحی لباس، فشن پورتفولیو

آموزش‌های لازم برای طراحی لباس
برای اینکه بتونی در رشته طراحی لباس حرفی برای گفتن داشته باشی باید مراحلی رو طی کنی این مراحل شامل : آموزش درباره طرح کشیدن، آموزش دوخت و دوز، آموزش دیزاین، کسب اطلاعات درباره مد، آشنایی با منابع تکنولوژی طراحی هست.

طراح لباس و صنعت مد پیچیدگی زیادی داره چون همه این فرآیند ( از طراحی تا تولید ) ارتباط مستقیم و نزدیکی با افراد جامعه داره.

نیاز افراد جامعه ، فرهنگ جامعه و سبک زندگی آنها و مقدار هزینه ای که برای خرید لباس صرف می‌کنن در پیچیدگی طراحی لباس تاثیر گذاره.

یک نکته دیگه این که طراحی و اجرای پورتفولیو کاری زمان بر هست که باید با دقت کامل و درنظر گرفتن شاخصه هایی که در بالا اشاره شد طراحی و اجرا بشه تا رضایت بخش و مورد پسند افراد قرار بگیره.

در ضمن مطالعه مقاله تفاوت طراحی و تصویرسازی لباس برای خلق طرح نهایی کمک میکنه.

فرآیندی که طراح لباس برای طراحی طی میکنه
در فرآیند طراحی لباس باید به هرکدام از مواد جنس پارچه، تم انتخابی برای چاپ، تزیینات لباس، اندازه گیریها، الگو و … توجه ویژه ای داشته باشی. جنس پارچه باید جوری باشه که مورد پسند بیشتر افراد قرار بگیره.

باشرایط آب و هوایی سازگار باشه. در انتخاب طرح و چاپ پارچه باید فصل رو در نظر گرفت و از آنجاییکه الگو، فرم اصلی لباس رو مشخص میکنه باید توجه ویژه ای به طراحی الگو داشته باشی.

با رعایت همه موارد طراحی لباس به بهترین شکل انجام میشه. طراح لباس باید در انتخاب رنگ لباس و اینکه ترکیب چه رنگهایی با هم مناسب هست باید دقیق باشه.

کشیدن طرح لباس فشن پورتفولیوی
مراحل انتخاب پارچه و نخ و اجرای دوخت لباس
روند طراحی لباس در دفتر پورتفولیو

انواع روش‌های طراحی لباس در فشن پورتفولیو Portfolio

طراحی لباس به دو صورت انجام میشه روش اول اینکه طرح روی کاغذ کشیده میشه و در روش دوم از نرم افزارهای کامپیوتری کمک بگیری.

البته افرادی که قوه تخیل بالایی دارن با آویزان کردن  و فرم دادن پارچه میتوان به طرح دلخواه و مورد نظر برسیم که این نوع طراحی نیازمند تبحر و توانایی بالای طراح هست.

طراحی لباس با استفاده از نرم افزار
کشیدن طرح لباس با کامپیوتر
طراحی لباس با استفاده از نرم افزار
طراحی لباس با استفاده از ابزارهای طراحی
طراحی لباس با دست و نقاشی
طراحی لباس با استفاده از ابزارهای طراحی

نکاتی که در طراحی لباس و تهیه رزومه پورتفولیو فشن کمک میکنه

طرح لباس قبل از هرچیزی باید ایده پرداز خوبی باشه و قبل از پیاده سازی طرح روی کاغذ همه جوانب مثل طرح پارچه، جنس پارچه، شکل ظاهری و … رو در نظر بگیره همچنین طراح باید با درنظر گرفتن کاربرد لباس شروع به طراحی کنه مثلا طراحی و کاربرد لباس ورزشی با لباس عروس تفاوت زیادی داره.

طراح با در نظر گرفتن همه این موارد و تفاوت‌ها کار خود ش رو شروع میکنه . سن رو هم باید در نظر گرفت. طراح باید با شناخت مخاطب خود که چه سنی داره ؟ چه شغلی داره ؟ و کاربرد لباس و جنبه های دیگر شروع به ایده پردازی و کشیدن طرح کنه.

بعد از اینکه طراح لباس طرح اولیه رو روی کاغذ کشید تا آماده شدن طرح نهایی مدتی زمان میبره چون باید از بین همه ایده ها بهترین رو انتخاب کنه و روی طرح پیاده شده تغییرات لازم رو انجام بده.

لباسی که طراحی و دوخته شد تن مانکن بشه حتی عکس‌هایی در اندازه مناسب که جزییات لباس و همه طرف‌های لباس واضح دیده بشه گرفت.

عکس باید مرتب باشه، تار و خیلی تیره یا روشن نباشه، نور از دو جهت به لباس تابیده بشه تا یک طرف لباس تاریک نشه این عکس برای پورتفولیو یا همان شناسنامه کاری طراح کارایی داره.

در نهایت وقتی لباس طراحی شده توسط گروه تولید ساخته و آماده ارایه بشه کار طراح هم به پایان میرسه.

منبع الهام در طراحی لباس و مد در فشن پورتفولیو

طراحی لباس‌های جدید هر مجموعه بازگو کننده یک داستان، موضوع و مفهوم هست. طراحان لباس برای طرح‌های جدید از یک مفهوم یا موضوع الهام می‌گیرن و با تلفیق خلاقیت مجموعه‌های لباس و اکسسوری حیرت انگیزی رو طراحی میکنن. منبع الهام نقطه شروع تمامی طرح‌های اجرایی هست.


معماری و مکانهای تاریخی: دنیای معماری و طراحی داخلی منبع فوق العاده و طیف عظیمی برای الهام از زیبایی‌ها و پییچیدگی های هنری هستن. از معماری اسلامی تا معماری اروپایی، تاریخی و مدرن میتونه به نوعی کمک کننده به تفکر خلاق طراح لباس باشه.

برخی از مناظر و پیچیدگی‌های هنری بقدری زیبا هست که حداقل میتونه الهام بخش ترکیب رنگ لباس‌های طراحی شده باشه. حتی شهرها و کشورهای تاریخی با فرهنگ و هنر مختص به خودمیتونه خلاقیت و حس هنری طراح رو برانگیزه.

طراحی لباس با الهام از معماری
فشن پورتفولیو
طراحی لباس با الهام از معماری

عکاسی : هزاران تصویر و عکس حرفه ای بصورت آنلاین در حال تبادل هست که میشه منبع الهام برای خلق لباس و مجموعه های جدید باشه. ترکیب رنگهای عکس، اندازه و حجم های موجود و داستانی که عکس روایت کننده اش هست منابع خوبی برای الهام محسوب میشه.

طراحی لباس با الهام از عکس
منبع الهام طراحی لباس با عکس
طراحی با الهام از چین
نمونه طراحی لباس با الهام از عکس و فرهنگ چین در فشن پورتفولیو

طبیعت : هر نقطه از طبیعت و دنیای اطرافمون میتونه فرصت بی‌نظیری برای یک مجموعه کامل باشه. حتی اگر حیاط یا پارک و باغچه محل زندگی باشه. درختان، پرندگان، حیوانات، حشرات، آسمان، کوه و… میتونه در خلق آثار جدیدهمراهی کنه.

ترکیب رنگها، اشکال و عناصر موجود در طبیعت و هنرچیز دیگری که به چشم میاد منبع خوبی برای تلفیق با خلاقیت و خلق قطعات جدید و اکسسوری هستن.

طراحی لباس با الهام از آسمان شب
طراحی لباس با منبع الهام طبیعت
طراحی لباس با الهام از طبیعت در فشن پورتفولیو

موسیقی: موسیقی راهی خارق العاده برای رد شدن از مرزهای خلاقیت هست. باید موسیقی رو متناسب با کار انتخاب کنیم اینجوری امکان داره بدون اینکه متوجه بشی از آن الهام بگیری.

مثلا درحال طراحی لباس برای کودکان هستی قطعا گوش دادن به آهنگ‌های سنگین و جدی نمیتونه فضای ذهنی مناسبی رو فراهم کنه.

فکر کن که موضوع کارت چیه بعد موسیقی رو متناسب با احساسی که میخواهی ایجاد کنی انتخاب کن.

تفکرات و حس‌های ایجاد شده از موسیقی و فضاهای ذهنی، ما رو در خلق طرح و مدل لباهای جدید کمک میکنه.

طراحی لباس با منبع الهام از موسیقی
طراحی لباس با منبع الهام موسیقی اپرا
طراحی لباس با الهام از موسیقی اپرا

هنر نقاشی : از قدیمی ترین زیر مجموعه های دنیای هنر که همیشه نشان‌دهنده تفکرات و ایده های هر دوره زمانی محسوب میشه.

نقاشی‌ها منابع خوبی برای الهام گرفتن هست. ترکیب رنگها، نوع قرارگیری اشکال کنارهم، موضوع و ایده‌های مطرح شده در هر قطعه هنری میتونه کمک زیادی برای کشیدن طرح بکنه.

طراحی با منبع الهام نقاشی
فشن پورتفولیوی طراحی لباس
طراحی با منبع الهام نقاشی
برخی از نکاتی که قبل از ارایه محصول به بازار باید رعایت شود

طراحان برای اینکه بتونن لباس جدیدی رو به بازار عرضه کنن باید بعد از اینکه طرح اولیه رو آماده کنن از ابعاد اولیه اطمینان حاصل کنن به همین منظور یک نمونه از لباس رو تولید و  به تن مانکن میکنن سپس عیب و نقص‌های لباس رو برطرف میکنن و در نهایت لباس طراحی شده رو در تعداد انبوه تولید میکنن.

اصل مشتری مداری رو نباید فراموش کرد. تنها در صورتی میتونی نظر مشتری رو جذب کنی که جز به جز کارهای طراحی تا تولید به بهترین نحو به انجام برسه.

جمع بندی
هر طراح مد بلندپروازی در مقطعی از حرفه خود به جمع آوری پورتفولیو نیاز داره. با راهنمایی های کمی که در زمینه دیزاین وجود داره شاید کمی سخت بنظر برسه،

اما اگر بدونی قراره کارها رو به کجا ارایه بدی و از خواسته‌های آنها آگاه باشی شانس خوبی برای خلق یک پورتفولیوی عالی داری.

نکته قابل توجه برای داشتن یک پورتفولیو یا رزومه کاری مناسب این هست که پورتفولیو رو مناسب با خواسته مخاطبان تهیه کن میشه چند مجموعه متفاوت از کارهای خود داشته باشی یا اینکه قبل از ارسال، تطبیق آن با موارد خواسته شده رو بررسی کن،

شاید کمی تغییر تاثیرگذاری پورتفولیو (Portfolio) رو بیشتر کنه. یعنی در کل پورتفولیو شامل جزییات کارها و طراحی ها بصورت گرافیکی و نوشتاری میشه اما سی وی بیشتر بصورت نوشتاری به شخصیت کاری، تحصیلی و … شما پرداخته میشه.

در این مقاله با معنا و مفهوم پورتفولیو چگونگی تنظیم و نوشتن آن، ویژگیهای اساسی یک پورتفولیوی فشن، کلیات طراحی لباس از لحظه ایجاد طرح اصلی طراحی و الهام گرفتن برای خلق مجموعه لباس‌ها تا تولید و ارایه به بازار بطور کامل توضیح داده شد

یعنی با مطالعه این مقاله میتونی یک رزومه کاری و پورتفولیو مورد قبولی داشته باشی.

برای آشنایی بیشتر با طراحی لباس، روند و چگونگی فعالیت پیشنهاد میکنم مقاله ای که درباره الکساندر مک کویین بعنوان یکی از طراحان لباس موفق نوشته شده رو مطالعه کنی.

ممنون که تا اینجا همراهم بودی. نظرت راجع به مقاله چی بود؟ کدوم یکی از سرفصل ها رو کاربردی تر دیدی؟ نظرت رو باهام به اشتراک بزار.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *