0

ماسیمو دوتی

درباره برند لاکچری ماسیمو دوتی
بازدید 917

تا قبل از اینکه داستان آدم‌های موفقی که در مدرسه به قولی قلدر بودن و زیاد دل به درس نمی‌دادن رو بشنویم، نمی‌دونستیم که عدم موفقیت در یک حیطه باعث خراب شدن بقیه ی ابعاد زندگی نمیشه.
خیلی از افراد بزرگ تاریخ هم این فرضیه رو اثبات کردن! آلبرت انیشتین، توماس ادیسون و…
این‌ها افرادی بودن که در علم به این مشکل خوردن .در دنیایی که ما داریم راجبش حرف می‌زنیم هم هستن کسایی که در مدرسه به نظر میومد آینده‌ی درخشانی ندارن، ولی خلافشو به شدت ثابت کردن.
برندی که امروز میخوایم راجبش باهم بخونیم ماسیمو دوتی (Mossimo Dutti) هست و بنیان‌گذارش یکی از اون افراده.

برند مسیمو دوتی

آرماندو لاسوکا (Armando Lasauca)

اطلاعات زیادی از کودکی  آرماندو در دست نیست و تنها منابع اطلاعاتی که در شبکه‌ی جهانی وب وجود داره، حرف‌های یکی از همکلاسی‌های آرماندو راجب اونه.
بریم که یکم از داستان جالب زندگی آرماندو رو بدونیم.

1 10

از زبان یکی از همکلاسی‌ها

وقتی که 14 ساله بودم و سال جدید تحصیلی شروع شده بود، با حضور همکلاسی‌های قبلیم، یه فردخاص هم بینشون بود که هرجور حساب کنیم متمایز بود! به خاطر اینکه اون بچه واقعن قدش بلند بود.
این بچه همیشه گوش به زنگ بود تا بتونه به مدرسه‌ی کناری بره و با دخترا گپ بزنه (چون مدرسه‌ی ما مدرسه‌ی کشیش‌ها بود و دختر و پسر جدا بودن).
آرماندو بعضی وقت‌ها واقعن ازار دهنده بوده و هم گروهی‌هاشو اذیت می‌کرد. البته هیچ وقت هم گروهی خیلی بدی نبود.
کسایی که هیچ وقت از دستش در امان نبودن اساتید و کشیش‌ها بودن. آرماندو از اون دسته افراد بود که  خیلی کم بدرد مدرسه می‌خوردن. نمیشه گفت خیلی بد بود، ولی اون بی شرم، بی نظم و یاغی به نظر میومد. زمانی که همه می‌ترسیدن از کشیش‌ها سیلی بخورن، آرماندو می گفت چرا جرئتشو ندارین که از من پیروی کنین؟ و من یادمه که هیچ وقت هیچ کس از اون پیروی نکرد.

مسیمو دوتی

آرماندو لاسوکا محو می‌شود!

بعداز تموم شدن مدرسه من رد آرماندو رو گم کردم. اگه به من می‌گفتن که دفعه‌ی بعدی که خبری از آرماندو می‌شنوم از طریق اخبار هست، هرگز ذره از اون دوران رو فراموش نمی‌کردم. نهایتن من فکر می‌کردم که اخبار آرماندو رو در صفحه‌ی حوادث روزنامه بخونم.
اما نه! آرماندو یه جور دیگه در خبرگذاری‌ها ظاهر شد. یادمه اوایل دهه‌ی 90 بود که یکی از مجله‌های هفتگی اقتصاد رو داشتم میخوندم که یه دفعه آرماندو رو دیدم. اون عکس از زمان بچگی‌هاش بود که لباسی از تیم رئال مادرید رو تنش کرده بود! انگار با اون عکس میخواستن به ما بفهمونن که آرماندویی که ازش حرف میزنن، همون همکلاسی ما هست.

آرماندو لاسوکا

اون چیزهای زیادی گفته بود! از دوران مدرسش که فقط به خاطر فوق العاده بودنش در تیم‌ فوتبال بیرون ننداخته بودنش، تا اون لحظه‌ی خاصی که در اون قرار داشت.

تاثیر پدر آرماندو لاسوکا

خب داستان از این قرار بود که از سال 1974 پدر آرماندو کاملن متوجه شده بود پسرش از راه درس قرار نیست کاری بکنه. پس بهش گفت یا درس میخونی و یا کار میکنی. حالا که کار کردن رو انتخاب کردی، باید بدونی که قرار نیست با تشریفات بیان دنبالت برای کار. پس خودت رو اماده کن.

آرماندو لاسوکا

پدر آرماندو کسب و کار خودشو داشت. اون می‌تونست پسرش رو با خودش همراه کنه ولی به نظر نمی‌رسید که بخواد همه چیز رو براش آسون کنه. فقط پدر ارماندو می‌دونست که پسرش بدون مدرک آکادمیک و تجربه‌ی کاری چجوری می‌خواد در اون شرایط سخت دووم بیاره.
پدر آرماندو یه کارخونه‌ی تولید تی‌شرت در بارسلون داشت و در نهایت موافقت کرد که آرماندو به عنوان یه فروشنده لباس در بارسلون کار کنه.
اون به پسرش یه ماشین داد و پول پنج شب اولی رو که در هتل اقامت داشت پرداخت کرد.

برند مسیمو دوتی

آرماندو چند سال بعد در یکی از مصاحبه هاش گفت پدرش رسمن اون رو از خونه انداخته بیرون.
با این حال چند ماه بعد زمانی که 19 سالش شده بود، آرماندو  فروش لباس‌ها رو شروع کرد. کاری که هرگز فکرش رو نمی‌کرد یه روزی در شهری که اصلن نمی‌شناخت انجام بده. هرگز فکرش رو نمی‌کرد که این انگیزه‌ی بیرونی برای فروش کارشو به خوابیدن در خیابون‌ها بکشونه. چه چیزی می‌تونست برای یه آدم یاغی و متکبر از شکست بدتر باشه؟
اما خب اون شکست خورد و دمش رو گذاشت رو کولش و برگشت. یعنی قبل از اینکه با این حقیقت تلخ در حین زندگی آشنا بشه، شکست خورد.

آرماندو لاسوکا

آرماندو لاسوکا و شروع ماسیمو دوتی

آرماندو شخصیت خیلی محکمی داشت و به سرعت خودش رو جمع و جور کرد. با توانایی‌های کلامی خوبش و بی‌خجالت بودن مطلقش به یه فروشنده‌ی قهار تبدیل شد و سریعن به فکر فروش لباس‌های خودش افتاد. به سرعت به دنبال کارگاه، وسیله و کارگر گشت و کسب و کار خودش رو در طی زمان کوتاهی راه انداخت.
تمام این پروسه‌ها پول زیادی می‌خواست و اون که مجبور میشد این پول رو از بانک قرض بگیره. تا زمانی که فهمید که وضعیتش خوب نیست و باید مبلغ زیادی رو به بانک بده. بهرحال با گذر زمان و شخصیت قوی که از خودش نشون داد، اون برند خودش رو زنده نگه داشت و حتی موفق شد به دربار انگلیس هم لباس بفروشه که موفقیت خیلی چشمگیری بود.

آرماندو لاسوکا

شروع به کار رسمی آرماندو لاسوکا

11 سال بعد، ارماندو که پولهاشو جمع کرده بود، شروع به سفر به دور دنیا کرد و چیزهای زیادی از شرکت‌ها، مد و… یادگرفت. اون بلاخره تونست یه شغل مشخص برای خودش داشته باشه.
پس پولش رو روی چیز بزرگی که در زندگی می‌تونست صاحبش بشه قمار کرد. روی فروشگاه یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای خودش.

آرماندو لاسوکا

برای عملی کردن این خواسته‌ش نیاز به شریک داشت. همینطور نیاز به یه اسم دهن پر کن. این پروژه قرار بود به نام بیشترین (the most) نام گذاری بشه و از اونجایی که آرماندو رو وقتی بچه بود، در خانواده، آرماندوتی (Armandutti) صدا می‌زدن، به ذهنش رسید که اسم ایتالیایی ماسیمو دوتی (Mَassimo Dutti) رو برای برندش انتخاب کنه.

برند مسیمو دوتی

پیشرفت‌های ماسیمو دوتی

با گذشت سال‌های اندک، با تعداد بسیار زیاد فروشگاه‌ها با حق امتیاز ویژه و میلیون‌ها ستایشگر، آرماندو موقع مصاحبه با مجله‌ی اِل پیس (El Pais) ماسیمو دوتی ترکوند.
رشد انفجاری این برند باعث شد که سرمایه‌ی اولیه بیشتری نیاز باشه که البته از سمت کوفیر (Cofir) که شریک اقتصادی آرماندو شده بود، تامین شد. خب این‌ سرمایه‌گذاری اولش با 49% شروع شد ولی به سرعت رسید به 70% و در سال 1991 بود که کمپانی کوفیر تصمیم گرفت حق مشارکتش رو به شرکت زارا-ایندیتکس (Zara-Inditex) به مبلغ حدود 4000 میلیون پزو بفروشه!

برند مسیمو دوتی

خداحافظی آرماندو لاسوکا با ماسیمو دوتی

باوجود اینکه سهام موسیمو دوتی به میزان زیادی از دست آرماندو خارج شد، ولی اون هیچ وقت ریاستو دوست نداشت رها کنه.
با از راه رسیدن آمانیکو ارتگا (Amanico Ortega) دوره‌ی ریاست آرماندو در ماسیمو دوتی به پایان رسید. آرماندو با اون شخصیت محکم و یاغیش، هیچ وقت کسی نبود که دستور بگیره در نتیجه با وجود سهامدار بودن
همون سال از ریاست موسیمو دوتی استعفا داد. اخباری هست که میگه در سال 1995 کل سهامش رو فروخت ولی این خبر هیچ وقت تایید نشد.

برند مسیمو دوتی

امیدوارم از خوندن این مقاله لذت برده باشین. حالا می‌خوام دعوتتون کنم که مقاله‌ای رو که درباره‌ی برند کریستین دیور و طراح‌های بی نظیرش نوشتم بخونید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *