0

نیاکیم گتوچ

نیاکیم گتوچ مدل مشهور سودانی
بازدید 1174

شده تا حالا فکر کنید یه نفر چه قیافه‌ی زیبایی داره؟
حتمن شده. حالا پیش اومده که با دوستتون راجبش صحبت کنید و اون بگه که به نظرش زیبا نیست؟
این یکی هم حتمن پیش اومده.
فارغ از قوانین دنیای مد، معیار خاصی برای زیبایی  وجود نداره. در سرتاسر جهان انقدر چهره‌های مختلف زیادن و انقدر سلیقه‌ی آدما متفاوته که هرکدوم از اون چهره‌ها، برای اشخاص متفاوت، درجه‌ی زیبایی‌شون فرق داره.
ملکه‌ی تاریکی دنیای مد هم خیلی زیاد با این دیدگاه‌ها مواجه شده.
نیاکیم گَتوِچ کسی هست که الان می‌خوایم راجبش باهم بخونیم.

نیاکیم گتوچ

بیوگرافی نیاکیم گتوچ (Nyakim Gatwech)

نیاکیم در سال 1993 در گامبلا اتیوپی به دنیا اومد.
پدر و مادر نیاکیم قبل از جنگ‌های داخلی آفریقا، در جنوب سودان زندگی می‌کردن.
نیاکیم با اینکه در سودان متولد نشده، خودش رو یه سودانی می‌دونه.
بعد از گامبلا اون‌ها به کنیا مهاجرت کردن و در کمپ‌های پناهندگان موندن. مدتی بعد، قاره‌ی آفریقا رو کلن ترک کردن و به آمریکا اومدن.
وقتی نیاکیم 14ساله بود، بعد از اینکه مدتی در نیویورک (شهر بوفالو) مونده بودن، به میناپولیس در مینه‌سوتا رفتن.

نیاکیم گتوچ و مادرش

فعالیت‌های کاری

نیاکیم وقتی که در برنامه‌ی فشن دانشگاه ایالتی سنت کلود (St. Cloud State University) شرکت کرد، تصمیم گرفت که فعالیت خودش رو به عنوان مدل شروع کنه.
راه نیاکیم برای رسیدن به عنوانِ مدل و آیکون اصلا هموار نبود! نیاکیم خیلی جاها با تبعیض نژادی و بی‌عدالتی مواجه شد.
مثلا یه بار یه طراح محلی نظرش رو راجب پوشیده شدن لباسش توسط نیاکیم تغییر داد! چون با وجود اینکه کاملن با بدنش فیت بود، رنگش اصلن به پوست نیاکیم نمی‌خورد. اون کنسل شدن این برنامه رو زمانی به نیاکیم اطلاع داد که فقط یک روز به برنامه مونده بود! در نهایت یه نفر دیگه رو به جای نیاکیم به عنوان مدل گذاشت.

نیاکیم گتوچ

نیاکیم با افزایش طرفدارانش از علاقه‌ش به اینکه الگوی جوانان باشه گفت. اون گفته: «من امیدوارم بتونیم به همه‌ی دختران جوان بگم که خودتون رو هرجوری که هستین بپذیرید! من آرزو داشتم که یه نفر وقتی من جوان‌تر بودم این رو بهم می‌گفت: تو زیبایی! متفاوتی. ولی این تفاوت هیچ مشکلی نداره».

نیاکیم گتوچ

بعداز اون عکس نیاکیم رو در یکی از پوستر‌های فیلم جیگسا (Jigsaw) ‌در سال 2007 دیدیم.

نیاکیم گتوچ در فیلم اره

نیاکیم بعدن در تبلیغات برند آرایشی لورئال (LO Real) شرکت داشته.

همکاری نیاکیم گتوچ با لورآل

 نیاکیم در جشنواره‌ی اِمی (Emmy Awards)‌ در سال 2018 به عنوان اختتام‌کننده شرکت کرده بود.

نیاکیم گتوچ در جشنواره امی

نیاکیم گتوچ در مجلات مد

نیاکیم فعالیت کاریش رو خیلی وقت نیست که شروع کرده، ولی تا به الان عکسش روی کاور چند تا مجله‌ی نسبتن معروف، که بالا می‌بینید، رفته.

زندگی شخصی نیاکیم گتوچ

با توجه به اینکه نیاکیم پوست خیلی تیره‌ای داره، لقب ملکه‌ی تاریکی دنیای مد رو بدست آورده.
اتفاق جالبی که براش افتاده و پاسخ جالبی که داده یکی دیگه از عوامل محبوب بودنشه.
وقتی که نیاکیم سوار اوبر ( :Uberسیستم تاکسی اینترنتی آمریکا) بود، راننده ازش پرسید: حاضری بهت 10000 دلار بدن و پوستتو روشن کنی؟
نیاکیم هم اینطوری جواب داده: من هرگز این کار رو نمی‌کنم. پوست من یه موهبته! چرا باید از بین ببرمش؟

مصاحبه نیاکیم گتوچ

نیاکیم گتوچ و دردسرهای آمریکایی

نیاکیم گتوچ گفته تا قبل از اومدن به آمریکا و انتخاب شغل با این مسئله که پوست سیاه باعث سوگیری مردم میشه مواجه نشده بود.
اون گفته: قبل از اون در اتیوپی، مردم رنگ پوست متعادلی داشتن. انگار که نژادشون مخلوط بود.
و از من کمی روشن‌تر بودن. بعد از اون در کنیا مردم سیاه پوست بودن ولی بازهم کمی از من روشن‌تر بودن. من هیچ وقت مشکلی نداشتم چون پذیرفته شده بودم. و احساس می‌کردم کاملن عادی ام. خدا همه‌ی ما رو در رنگ پوست‌های متفاوتی خلق کرده و این مشکلی نداره.

زمانی که وارد آمریکا وشهر بوفالو شدیم، می‌خواستم با بچه ها بازی کنم، بچه‌ها به من خیره میشدن و من از خودم می‌پرسیدم چرا به من خیره شدن؟ من مشکلی دارم؟ دندونام مشکلی دارن؟ بعضی از اونا موقع راه رفتن سعی می کردن از من فاصله بگیرن و اصلن به من نزدیک نمی‌شدن!بعضی‌هاشونم بهم نزدیک میشدن و به پوستم دست می‌زدند! و سوالاتی از قبیل: «آیا این روکشه؟ برداشته میشه؟» می‌پرسیدن. در هر دو حالت داشتن من رو مسخره می‌کردن و بهم می‌خندیدن.

kdh;dl 'j,]

هر روز که به خونه برمی‌گشتم فقط گریه می‌کردم و به مادرم می‌گفتم فقط چون سیاه پوستم بهم میگن زشت. مادرم بهم می‌گفت تو فقط کمی سیاهی، چرا گریه می کنی؟ و من می‌گفتم اون‌ها فکر می‌کنن من همیشه کثیفم و دوش نمی‌گیرم و بهم میگن فقط وقتی لبخند می‌زنم می‌تونن منو ببینن.
بعد از اون با خواهرم صحبت کردم. چون اون در سال 1999 به این کشور اومده بود و تمام این ماجراها رو گذرونده بود. ولی در نهایت‌ تسلیم شده بود و پوستش رو روشن کرده‌بود. و اون بهم پیشنهاد داد که پوستم رو روشن کنم چون عده‌ی زیادی‌ از مردم کشور من همین کار رو در اون زمان می‌کردن.

kdh;dl 'j,,,]

راه حل‌های نیاکیم

بعد از اون ما به مینه‌سوتا رفتیم. خب در بوفالو که بودیم فقط دو خانواده‌ی سودانی وجود داشت و اغلب مردم یا دورگه بودن یا لاتین. یعنی به اندازه‌ی کافی سیاه پوست وجود نداشت. در مینه‌سوتا اوضاع بهتر شد! چون آفریقایی‌ها بیشتر بودن. همینطور سومالیایی‌ها و کنیایی‌ها. یعنی مردمی که من بیشتر باهاشون آشنا بودم. با وجود اینکه رنگ پوست‌شون از من روشن‌تر بود، چون در کشوری بزرگ شده بودن که به رنگ پوستشون به دید بد نگاه نمی‌کردن، مشکلی نبود.

نیاکیم گتوچ

اطرافمو با دوستای آفریقایی پر کردم. در دبیرستان با سایر بچه‌های اهل سودان و سومالی بیرون می‌رفتم. بعد از اون با کسانی که منو می‌پذیرفتن بیرون می‌رفتم.
من شروع کردم به فکر کردن به این که دیگه اهمیتی نمی‌دم.
بعد به خودم گفتم: میدونی چیه؟ تو یه طور خاصی زیبایی و هر روز صبح که پامی‌شدم و به آینه نگاه می‌کردم به خودم می‌گفتم که تو زیبایی. و این تبدیل به عادت شد برام.
بعد از اون من با آغوش باز خودم رو پذیرفتم.

نیاکیم گتوچ

سال‌های اول دبیرستان من با یه طراح محلی در دبیرستانم به عنوان مدل کار کردم. می‌تونم بگم مربی من ایشون بود. زمانی که من دبیرستانی بودم بهم آموزش داد و من هرچی رو که می‌گفت یاد می‌گرفتم. در نهایت از من خواست که یکی از لباس‌هایی رو که طراحی کرده بود بپوشم. درجوابش من گفتم که مدل نیستم و نمی‌تونم اون رو بپوشم. درسته که من خودم رو دوست دارم و برام هم نیست بقیه چی فکر می‌کنن ولی نمی‌خوام در مقابلشون قرار بگیرم. دوست ندارم انتقادا‌ت‌شون رو بشنوم. اون در جواب من گفت: نه نیاکیم. تو زیبایی و نباید حرف‌های اون‌ها برات مهم باشه.
بعد از اینکه مدلش شدم، احساس کردم که تجربه‌ی خارق‌العاده‌ای بود. احساس کردم که می‌تونم همیشه این کار‌‌ رو انجام بدم. من واقعن عاشق مد هستم.

نیاکیم گتوچ

بعد از اون عکس‌هایی از من توسط یه عکاس محلی گرفته شد! و اون عکس‌ها فوق‌العاده بودن. من واقعن شبیه یه مدل به نظر میومدم.
بعد از اون عکس‌ها من کلی نظر دریافت کردم. تعداد زیادی نامه‌ و ایمیل به دستم رسید و عده‌ی زیادی از مردم گفتن که من رو پذیرفتن و من زیبام.
بعد از مکالمم با اون راننده، ازش پرسیدم چرا این سوالو پرسیدی؟ و اون جواب داد: چون ما داریم در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم پوست روشن رو زیباتر می‌دونن، حتی برای کار پیدا کردن هم با دید بهتری به سفید پوست ها نگاه می‌کنن.

نیاکیم گتوچ

من در جوابش گفتم: درسته برای من هم سخت بود. من هم زمانی به روشن کردن پوستم فکر کردم، ولی کم‌کم یاد گرفتم که خودم رو بپذیرم و دوست داشته باشم. اینکه مردم من رو دوست نداشته باشن و بهم پیشنهاد کاری نشه در درجه‌ی دوم اهمیت قرار می‌گیره. در واقع خودم مهم‌ترم. راننده بهم گفت که فوق‌العاده بود.
در نهایت منظور اون راننده توهین نبود. در واقع این چیزیه که هست.
این مکالمات نیاکیم بعدن در هر رسانه‌ای که فکرشو بکنید پخش شد! دیدگاه اجتماع رو هم بر روی استانداردهای زیبایی تحت تاثیر قرار داد! طرفدارانش به سرعت بهش بازخورد دادن که رمز و راز پوست سیاهش در آمریکا پذیرفته شده و زیباست.

نیاکیم گتوچ

بررسی استایل نیاکیم گتوچ

نیاکیم گتوچ اندام خط کش و قد بلندی داره! با رنگ پوست فوق‌العاده‌ش، به بیننده یه حالت اسرارآمیز رو القا می‌کنه.
فرم صورت نیاکیم بیضی هست و گردنش در اندازه‌ی متوسطه.
چشم‌ها و موهای نیاکیم مشکی ان. ولی خیلی می‌بینیم که در عکس‌های مختلف و برنامه‌های گوناگون موهاش رو به رنگ‌های روشن و فانتزی در آورده. این رنگ موها با توجه به تیرگی پوستش یه تضاد زیبا رو ایجاد می‌کنه که خیلی از برند‌ها برای درست کردنش تلاش می‌کنن.

خب می‌بینیم که نیاکیم گتوچ در استایل اش مخصوصن در مراسم‌های رسمی از پیراهن‌های بلند استفاده می‌کنه.
همونطور هم که می‌بینید به نشون دادن پاهای بلند و زیباش علاقه داره و اغلب لباس‌هاش چاک های بلند دارن که پاهاشو نشون بده.
یه نکته‌ی دیگه اینکه نیاکیم هیچ ترسی از استفاده کردن از رنگ‌های نئونی و براق  نداره. همینطور از طرح‌های مختلف در استایلش استفاده می‌کنه.
انتخابش برای کفش‌ها، با وجود قد بلندش کفش‌ها و صندل‌های پاشنه دارن.

همچنین ما نیاکیم رو در کت و شلوار های آزاد هم میبینیم. با توجه به اندام خط کشش شلوار راسته نباید براش مناسب باشه، ولی با انتخاب های درست دیگه در بقیه‌ی استایلش، تیپش رو از فرم خارج نکرده.

انتخاب یقه‌اش برای این کت‌ها خیلی مناسبن. با توجه به گردن متوسطش، استفاده از کت‌هایی با یقه‌ی انگللیسی بلند که گردنشو بلندتر نشون میده، انتخاب خوبیه.
همچنین نیاکیم گتوچ از پیراهن‌های کوتاه هم استفاده‌ی مناسبی کرده.

این پیراهن‌ها با اینکه قدش رو نصف می کنن، پاهاشو به خوبی نمایش میدن که نقطه‌ی مثبت اندام نیاکیم هست.
ملکه‌ی تاریکی دنیای مد که با موها و آرایش‌های نئونی در بیشتر مراسم‌ها دیده میشه، اصلن سفر راحتی رو برای رسیدن به عنوان مدل و جایگاه فعلیش در دنیا مد نداشته.

نیاکیم گتوچ

با تمام سختی‌ها کنار اومده و از همه مهم‌تر سعی کرده که خودش رو  همونطوری که هست نشون بده.
باز هم بهتون میگم که آدم‌ها در هر شکل و شمایلی که باشن، در هر رنگ پوستی و در هر قد و اندازه‌ای، اول از همه خودشون باید خودشون رو قبول و دوست داشته باشن. عامل خیلی مهمی که توی زیبایی اثر داره، همین اعتماد به نفسه.
مدل راه رفتن، نگاه کردن، لبخند زدن و در نهایت صحبت کردنِ آدم همه از اعتماد به نفس تاثیر می‌گیرن.
خوبه که یعد از اینکه استایلمون رو ساختیم، با اعتماد به نفس جذابیت خودمون رو دو برابر کنیم.

داستان ملکه تاریکی دنیای مد رو دوست داشتین؟
حالا بیاین راجب یه مدل خاص دیگه تغییرات زیادی رو با ورودش به دنیای مد به وجود اورد بخونیم. پیش به سوی اشلی گراهام مدل سایز بزرگ.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *