5

کریستین دیور

برند مد و لباس خاص کریستین دیور
بازدید 1486

کمی که وارد دنیای لوکس مد و فشن بشیم خواهیم دید که چند تا برند همیشه در تولید کالاهای فوق‌العاده گرون و خاص پرچم دارن. اگه اولیش شنل (Chanel) باشه، قطعن دومیش دیور هست.
شروع معروفیت دیور در زمان جنگ جهانی دوم و عرضه‌ی لباس‌هایی با مدل‌هایی کاملن جدید بود. برای آشنایی بیشتر با شروع و گسترش این برند باید برگردیم به قرن بیستم در فرانسه.

برند دیور

کریستین دیور جوان و تاسیس برند

این برند همون‌طور که از اسمش معلومه توسط کریستین دیور تاسیس شده. تاسیس این برند بر می‌گرده به سال 1946 و یه آتلیه ی خصوصی. البته افتتاح رسمی این برند رو به خاطر شعبه ی آمریکاییش مربوط به سال 1947 می‌دونن. مارسل بوساک (Marcel Boussac) به کریستین دیور پیشنهاد داد تا اول برای برند فیلیپ ات گاستون (Philippe et Gaston) طراحی لباس کنه، اما کریستین رویای برند خودش رو در سر داشت  و با پشتیبانی مارسل بوساک برند خودش رو شروع کرد.

کریستین دیور

گفته شده که حدود یک سوم سود برند به دیور می‌رسید. به خاطر خلاقیت فوق العاده‌ی کریستین، درآمد این برند خیلی زیاد شد.

نگاهی نو : تغییر معنای زیبایی

کلکسیون نگاه نو

در سال 1947 کریستین اولین کالکشنش رو که شامل 90 تا از طراحی هاش بود ارائه کرد. این کالکشن دو لاین به نام های کورول و هوت داشت. البته هیچ کس این کالکشن رو با نام اصلیش نمی‌شناسه. در واقع به خاطر اظهار نظر سردبیر مجله‌ی هارپربازار در مورد این کالکشن، همه این کلکسیون رو به نام «نگاهی نو» می‌شناسن. کارمل اسنو(سردبیر مجله هارپر بازار) دربارش گفته بود: این کلکسیون واقعن به نگاهه جدیده! و این کالکشن تا به امروز به همین نام شناخته شده.

حالا چرا این نام رو بهش نسبت داد؟ چون لباس‌های این کالکشن با سیلوئتی کاملن متفاوت طراحی شده بودن، به این صورت که در دهه 40 میلادی که لباس‌ها کوتاه و آزاد بودن، دیور لباس‌هایی میدی با کمر خیلی باریک رو طراحی بود. اون این کار رو با کت‌هایی که از کمر کمی پف داشتن (معروف به کُتِ بار) و دامن‌های تمام کلوشی که باسن و رون رو بزرگ نشون می‌دادن انجام داد.

این کلکسیون چنان معروف شد که دیور مشتری‌هایی از هالیوود پیدا کرد. همه‌ی این اتفاقات باعث شد که فرانسه که بعد از جنگ جهانی دوم سقوط کرده بود و در عرصه‌ی  مد و فشن دیگه نقطه‌ی توجه نبود، به عرصه برگرده و دوباره به یکی از پایتخت‌های مد تبدیل شه.

راجب این کلکسیون انتقاداتی هم شد. خیلی‌ها به میزان اتلاف پارچه‌ای که دیور کرده بود معترض شده بودند، حتی فمینیست‌ها هم به کمر باریک لباس‌ها و بازگشت کرست‌های تنگ که باعث می‌شد خانم‌ها به خدمتکار برای بستنش نیاز پیدا کنن اعتراض کرده بودند و می‌گفتند که این لباس‌ها استقلال زنان رو سلب می‌کنه! کوکو شنل که در اون زمان و در فرانسه رقیب دیور بود درباره‌ی این کلکسیون گفته بود : فقط مردی که هرگز با زنان معاشرتی نداشته می‌تونسته چنین لباس‌های ناراحتی رو طراحی کنه!

کالکشن دیور

باوجود همه‌ی این‌ها، این کالکشن به افزایش محبوبیتش ادامه داد و منبع الهام طراحان زیادی از همون زمان تا الان بوده.
راجب این کالکشن براتون بگم که حدود 12.7 میلیون فرانک فرانسه اون‌ هم به تنهایی فروش داشته .در سال 2007 و 60 امین سالگرد این کالکشن، جان گالیانو (John Galliano) با الهام از اون لباس‌ها، کالکشنی رو ارائه کرد.

در سال 2012، زمانی که رف سیمونر (Raf Simons) کارگردان هنری این برند شده بود به سراغ آرشیو این کالکشن رفت تا با الهام گرفتن از هنر ظریف و مینیمال دیور، لباس‌هایی با همون جذابیت تولید کنه. راجب این حرکت و کالکشنی که با تاثیر ازش در مدت 8 هفته اماده شد، یه مستند به نام دیور و من ( Dior and I) تولید شد که شما هم می‌تونید ببینیدش.

مستند دیور و من

یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که باعث شد تاسیس برند دیور رو به سال 1947 نسبت بدن، معرفی اولین ادکلنش می‌دونن. میس دیور (Miss Dior) که اشاره داره به کاترین دیور (خواهر کریستین) در همون سال تولید شد و  یه انقلاب در صنعت عطرسازی به حساب میومد.

گسترش برند

در سال 1949 که اولین بوتیک این برند در نیویورک افتتاح شد، گسترش برند هم شروع شد. در همون سال داگلاس کاکس (Douglas Cox) از استرالیا به دیدن دیور رفت و قرار دادی مبنی بر اینکه دیور لباس‌هایی رو برای خریداران استرالیایی طراحی کنه امضا کردن. نکته‌ی جالب اینه که اون لباس‌ها به هیج وجه محبوبیتی رو در استرالیا کسب نکردند و کاگس مجبور شد که قرارداد رو لغو کنه.

مغازه ی دیور

در سال 1950 کریستین دیور رو انتخاب کردند تا طراحی لباس مارلین دیتریچ (Marlene Dietrich) رو در یکی از فیلم‌های آلفرد هیچکاک به عهده بگیره.

طراحی کربستین دیور

در سال 1951، کریستین دیور اولین کتابش رو با نام «من یک طراح کوتور هستم» به چاپ رسوند. برخلاف اینکه به نظر می رسید اکثر طرفدارانش اروپایی باشن، میزان قابل توجه‌تری سود از سمت آمریکا و از این کتاب به کریستین رسید.

کتاب کریستین دیور

در اواسط دهه‌ی شصت میلادی بود که برند دیور دیگه تبدیل به یک امپراطوری شده بود. در ستایش پرنسس مارگرت (شاهدخت انگلیس و همچنین از طرفداران کلکسیون اول کریستین) یک فشن شو در کاخ بلمهین برگزار شد که شهرت و همچنین درآمد بیشتری رو برای برند کسب کرد.

کریستین دیور و پرنسس مارگرت

اولین رژلب دیور در سال 1955 ارائه شد و در دهمین سالگرد تاسیس این برند، حدود 100 هزار دست لباس از این برند به فروش رسیده بود.

رژ لب دیور

در سال 1957 کریستین دیور به عنوان اولین طراح مد روی جلد مجله ی تایم رفت و خیلی زود بر اثر حمله‌ی قلبی درگذشت. با این وجود دیور رو به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار دنیای مد و طراحی می‌شناسن.

کریستین دیور

دیور بعد از کریستین دیور

مرگ کریستین دیور آشوب زیادی رو در این برند به پا کرد. مدیر این برند جکوز روئت (Jacques Rouët) حتی به فکر اعلام اتمام کار افتاده بود. این فکر برای صنعت مد اصلن خوشایند نبود، چون این برند یکی از عوامل موفقیت اقتصاد بود و نمی‌خواستن کمک‌هایی رو که دیوربرای روی پاشدن فرانسه کرده بود از بین ببرن. برای زنده کردن دوباره ی این برند از ایو سن لوران (Yves Saint-Laurent) که در اون زمان 20 ساله بود کمک گرفتن.

ایو سن لوران جوان
ایو سن لوران جوان

 ایو که از سال 1955 و توسط خود کریستین به خانواده‌ی برند دیور پیوسته بود، اولین و تنها دستیار ارشدی بود که دیور انتخاب کرده بود. ایو سن لورن به سرعت لیاقتش رو برای جایگاهی که داشت اثبات کرد و اولین کالکشنش رو در سال 1958 ارائه کرد. لباس‌ها به خوبی لباس‌هایی بودن که خود کریستین طراحی می‌کرد و تغییری که توشون مشهود بود، سبک‌تر شدن و راحت‌تر شدن‌شون بود که از خلاقیت‌های ایو به شمار می‌رفت. در سال 1960 کالکشن ضربه که از اگزیستانسیال‌ها الهام گرفته شده بود محبوبیت زیادی رو به دست اورد.

کالکشن سن لوران در دیور

ولی در همون سال با کالکشن بوهیمین به شدت مورد انتقاد قرار گرفت، تا حدی که مارسل بوساک خشمگین شد و وقتی چند ماه بعد ایو مجبور شد به خدمت ارتش بره دیگه باهاش قرار داد مجددی نبستن! با این حال ایو 6 تا کالکشن برای دیور طراحی کرد و یه جورایی به زنده موندن این برند کمک کرد.

مارک بوهن (Marc Bohan) کسی بود که جایگزین سن لورن شد و استایل های محافظه کارانش رو به کالکشن های دیور اضافه کرد. ربکا آرنولد راجب بوهان گفته :اون برند رو همزمان با فروش لباس های متناسب و  شیک، پیشتاز نگه داشته.

مارک بوهن
مارک بوهن

لباس های بوهان به شدت با استقبال افراد مشهور مواجه شدن و الیزابت تیلور (Elizabeth Taylor) در سال 1961، 12 تا لباس از این برند سفارش داد!

الیزابت تیلور

مارک بوهن باعث پیشرفت های زیادی برای دیور شد. اون اولین کالکشن فرانسوی آماده ی پوشیدن رو ارائه کرد و همین‌طور لاین دیور بچگانه (Baby Dior) رو هم راه اندازی کرد که اولین فروشگاهش رو در سال 1967 افتتاح کردن.

لاین بچگانه دیور

لاین مردانه‌ی دیور (Dior Homme) در سال 1970 تحت نظر مارک بوهن راه اندازی شد.

لاین مردانه دیور

 دوسال بعد یکی از ادکلن‌های معروف دیور به نام دیورلا (Diorella) معرفی شد. اولین ساعت دیور به نام ماه سیاه (Black Moon) در سال 1975 ارائه شد.

دیور به خانواده‌های سلطنتی اروپا هم رسید. گریس کلی (Princess Grace of Monaco) که با شاهزاده‌ی موناکو ازدواج کرده بود و همچنین پرنسس الکساندریا در یوگوسلاوی (Princess Alexandria of Yugoslavia) و در نهایت دایانا اسپنسر (Lady Diana Spencer) و پرنس چارلز (Prince of Wales) همه و همه علاقه‌مند به دیور بودند.

در سال 1978 گروه مارسل بوساک ورشکست شد و یه گروه دیگه به نام ویلوت (Wilot Group) برند دیور رو خریداری کرد. البته در سال 1981 گروه ویلوت هم ورشکست شد و برنارد آرنالت (Bernard Arnault) این برند رو با رقم نمادین یک فرانک خرید. بعد از اومدن آرنالت روزهای خوب برند دیور شروع شدند. دیور تبدیل به یک هلدینگ بزرگ شد.
در چهلمین سالگرد کالکشن اول دیور، موزه‌ی فشن در پاریس یک نمایشگاه برای دیور برگزار کرد.

کالکشن دیور

در سال 1988 برند دیور 32 درصد از سهامش رو به  برند لویی ویتان (LVMH) واگذار کرد. بلاخره در سال 1989 طراح ایتالیایی به نام جیانفرانکو فرره (Gianfranco Ferré) جایگزین بوهن شد. اولین طراح غیر فرانسوی این برند تغییرات مهمی رو در دیور ایجاد کرد. اون طرح‌های رمانتیک و عاشقانه رو که تبدیل به سنت‌های دیور شده بودند رد کرد و طرح‌هایی رو جایگزین‌شون کرد که خودش به اون‌ها سخت‌گیرانه و و جدی می‌گفت. اولین کالکشن فرره جایزه دِ دور (Dé d’Or) رو در سال 1989 برد.

جیان فرانکو فرره

سهام لویی ویتان در دیور به 44 درصد افزایش یافت. در سال 1990 تعدادی از فروشگاه‌های فرانسوی این برند رو بستن تا کنترل بهتری روی فروشگاه‌های مهم‌تر داشته باشن. به طور کلی هدف آرنالت این بود که کیفیت در درجه‌ی بالاتری از کمیت قرار بگیره برای همین بستن فروشگاه‌ها رو شروع کرد. البته اون‌ها فروشگاه‌هایی در شهرهای بزرگ جهان از جمله؛ کوالالامپور، سنگاپور، وایکیکی و هنگ کنگ افتتاح کردن که باعث شد سود فروش خوبی بهشون برسه.
در سال 1992 ادکلن میس دیور (Miss Dior) دوباره ارائه شد.
آرنالت در سال 1997 تحت تاثیر آنا وینتور(Anna Wintour) سردبیر مجله‌ی وُگ (Vogue) قرار گرفت و با جان گالیانو طراح انگلیسی ملاقات کرد. همون سال جان گالیانو جایگزین جیانفرانکو فرره شد.

جان گالیانو

انتخاب یک طراح غیر فرانسویِ دیگه برای این برند ویژگی‌های فرانسوی این برند رو کمرنگ کرد. خود آرنالت در این باره گفته: یه طراح فرانسوی رو ترجیح میدم، اما استعداد هیچ مرزی نداره! این شد که جان گالیانو جایگزین شد. استعداد گالیانو به اندازه ای برای این برند مفید بود که همیشه با خود کریستین دیور مقایسه‌ش می‌کردن. گالیانو نه تنها استعداد خود دیور رو در طراحی از خودش نشون می‌داد، بلکه خلاقیتی داشت که با اون زنانگی، رمانتیک بودن و مدرنیته رو به لباس‌های این برند اضافه کرد. در تمام طراحی‌های گالیانو میشد نشانه‌هایی از خود کریستین دیور دید.

گالیانو فشن شوهای خیلی خاصی رو برگزار کرد که همچنان به یاد ماندنی هستن. مثل شوی بی‌خانمان‌ها که مدل‌ها در اون لباس‌های روزنامه‌ای و کیف‌های کاغذی داشتن. البته جان گالیانو در کمپین‌های تبلیغاتیش حتی از طراحی‌هاش هم موفق‌تر عمل کرد و برند دیور رو تا حد زیادی تکون داد.

در سال 2000 هدی سلیمن (Hedi Slimane)  جایگزین پاتریک لاویکس (Patrick Lavoix) که طراح لاین مردانه‌ی دیور بود شد که در نهایت در سال 2007 دیور رو ترک کرد و کریس ون اشه (Kris Van Assche) جایگزینش شد.

کریس ون اشه

در سال 2011 دیور دچار آشفتگی شد. جان گالیانو که به جرم توهین‌های نژاد پرستانه به دادگاه فراخونده شده بود باعث شد که این برند در یک کابوس اجتماعی قرار بگیره. گالیانو اخراج شد ولی کالکشنی که طراحی کرده بود بدون حضور خودش ارائه شد. بعد از گالیانو، تصمیم گرفتن که کارآموزش به نام بیل گیتن (Bill Gaytten) طراح ارشد برند بشه. گیتن تحت نظر گالیانو هم در برند دیور کار می‌کرد و هم در برند خود جان گالیانو. به هرحال اولین کالکشن کوتوری که ارائه کرد با نظرات منفی رو به رو شد. تا ماه‌ها نامعلوم بود که چه کسی قراره جایگزین جان گالیانو بشه.

کالکشن بیل گیتن

در مدت 13 ماهه‌ای که دیور کارگردان هنری نداشت تاثیرات مهم گالیانو در این برند از بین رفت و دیور شروع به افت کرد. رف سیمونز که یه طراح بلژِکی بود در سال 2012 به عنوان کارگردان هنری این برند معرفی شد.

رف سیمونز

 سیمونز به خاطر طراحی‌های مینیمالش معروف بود و تفاوت فاحشی که با طراحی‌های دراماتیک قبلی ایجاد کرده بود، قابل توجه بود. برای اینکه درست بودن انتخاب سیمونز رو نشون بدن، تصمیم گرفتن که تفاوت‌های طراحی‌های سیمونز و دیور رو به صورت پررنگ نشون بدن. به طور واضحی آرنالت و سایر اعضای این برند تصمیم داشتن که از سال‌های تاثیر گزاری گالیانو عبور کنن.

کالکشن رف سیمونز

سیمونز که قبلن تجربه‌ای در اوت کوتور نداشت مدت‌های طولانی در بایگانی‌های این برند خودش رو حبس کرد تا یاد بگیره. سیمونز اولین کالکشن‌ش رو برای پاییز زمستان 2012 در هفته ی کوتور ارائه کرد. این کالکشن به نام «کوتور جدید» معروف شد و شروعی تازه برای این برند بود. طراحی‌های سیمونز بیشتر از اینکه به خود برند ارجاع داده بشه، به کریستین دیور ارجاع داده می‌شد.

کالکشن رف سیمونز

 شو‌های سیمونز در یک مکان متفاوت با جایی که گالیانو شو برگزار  می کرد برگزار شد و آدرس رو فقط به مشتری های بزرگ و افراد معروفی که دعوت بودند، می‌دادن.
در سال 2015 ریحانا خواننده‌ی مشهور پاپ به عنوان سخنگوی برند دیور انتخاب شد که اولین فردی بود که با پوست تیره این جایگاه رو در دیور گرفت.

ریحانا

در سال 2016 ماریا گراتزیا کیوری (Maria Grazia Chiuri) که یه طراح ایتالیایی هست به عنوان کارگردان هنری لاین زنانه انتخاب شد. اون اولین خانمی بود که به عنوان طراح ارشد این برند شروع به فعالیت کرد.

ماریا گراتزیا کیوری

در سال2017 کیم جونز به عنوان کارگردان هنری لاین مردانه انتخاب شد.

کیم جونز

سفیران دیور

برند دیور همیشه به خاطر ارتباط عمیقی که با ستاره‌های هالیوودی و افراد معروف داشته مورد توجه بوده. این برند با تاثیرگزاران شبکه‌های اجتماعی همکاری می‌کنه تا شبکه‌ی برندش رو در کشورهای مختلف گسترش بده. این کار باعث شده تا این برند وجهه‌ی اجتماعی بهتری داشته باشه و مخاطبانش هم به همین سبب بیشتر شدن. این برند تا حالا با افراد معروفی مثل جنیفر لارنس (Jennifer Lawrence) و لوپیتا نیانگو (Lupita Nyong’o) همکاری داشته.

شبکه‌های اجتماعی در استراتژی بازاریابی این برند نقش اساسی دارن و برای همینه که این برند به صورت مکرر فوتوشات‌هاش رو از کمپین‌ها و محصولات جدیدش در صفحه‌های خودش و افراد معروف همکار باهاش به اشتراک می‌ذاره.
یکی از مثال‌های این موفقیتش کمپین باغ مخفی (Secret Garden) هست که ریحانا رو دیدیم. در این کمپین ریحانا در یک تالار آینه با یکی از اهنگ‌های خودش در حال رقصه. همکاری با ریحانا برای این برند خیلی موفقیت‌آمیز بود چون ریحانا به عنوان یکی از افرادی که در بازاریابی بسیار موفق بودن اعلام شده بود.

موزیک ویدیو ریحانا

افراد معروف دیگه که در کمپین‌های این برند مشارکت داشتن شامل: ماریون کوتیلارد (Marion Cotillard)، جود لا (Jude Law)، جانی دپ (Johnny Depp)، کارا دلوین (Cara Delevingne)، مونیکا بلوچی (Monica Bellucci)، شارلیز ترون (Charlize Theron) و … بودن.

انتقادات از دیور

دیور با وجود تمام محبوبیت‌هاش در صنعت مد انتقاداتی رو هم به یدک می‌کشه. مدلی به نام اینگا رادزجوسکی (Inga Radziejewski) درباره ی این برند گفته: لباس‌هایی که این برند ارائه می‌کنه باعث میشه که چهره‌ی غیرواقعی از خانم‌ها نشون داده بشه و اغلب مدل‌هایی که مجبور میشن این لباس‌ها رو بپوشن از بی‌اشتهایی عصبی رنج می‌برن.

ایو سن لوران جوان

به غیر از این کالکشن بی‌خانمان‌های دیور هم انتقادات زیادی رو به همراه داشت.
کالکشن بهار 2017 هم باعث آشوب هایی شد. چون بعدن معلوم شد که خیلی از لباس‌هاش دقیقن لباس‌های بومی رومی بودن. دیور و ماریا گراتزیا کیوری این مسئله رو رد کردن و یه کمپین آنلاین با هشتگ #givecredit ایجاد شد.

کالکشن ماریا گراتزیا کیوری

رسوایی جان گالیانو

در فوریه 2011 جان گالیانو که بعد از مستی توهین‌های نژاد پرستانه‌ای کرده بود رو بازخواست کردن. جمله‌ای که گالیانو  به یک زن یهودی گفته بود این بود: من عاشق هیتلرم. و افرادی مثل تو و پدر و مادرت و اجدادتون اگه هیتلر هنوز زنده بود مرده بودن. ناتالی پورتمن (Natalie Portman) بازیگر اسرائیلی در مقابل این حرکت جان گالیانو همکاریش رو با این برند قطع کرد و تنفرش رو از این رفتارها نشون داد.

اوا گرین (Eva Green)که یه بازیگر فرانسوی هست درباره ی این حرف‌های گالیانو گفته:  بعضی وقت‌ها اشتباه‌هایی می‌کنیم. درسته. من فکر نمی‌کنم که جان نژاد پرست باشه چون من هم یهودی هستم و مشکلی نداشتیم. به نظر من جان فقط مست بوده. بهرحال دیور، اتهامات جان گالیانو رو مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد که به هیچ عنوان جانب داری نسبت به هولوکاست (فاجعه ای در زمان جنگ جهانی دوم که در اون حدود 6 میلیون یهودی قتل عام شدن) نداره (در فرانسه توهین های نژاد پرستانه حدود 6 ماه حبس دارن). در مارچ 2011 بلاخره اعلام شد که جان گالیانو رو اخراج کردن و آشوب‌ها کمی خوابید.

رسوایی جان گالیانو

به یاد ماندنی‌های دیور

کلکسیون نگاهی نو

کالکشن نگاهی نو همیشه در تاریخچه‌ی دیور ماندگاره چون باعث شد که بعد از جنگ جهانی دوم معنای زیبایی تغییر کنه. این کالکشن رو خود کریستین دیور طراحی کرده بود.

کلکسیون نگاه نو

سیلوئت لاله‌ای

سیلوئت لاله‌ای که کریستین دیور برای لباس‌هاش طراحی کرده بود، در دامن پیراهن‌ها به کار می‌رفت. در اون زمان که لباس‌ها به صورت لایه‌ای و پف‌دار طراحی می‌شدن، کریستین لباس شب‌هاش رو با این سیلوئت باریک نگه داشت. این شاید دومین اثر ماندگار دیور در فشن بود.

سیلوئت لاله ای

لباس پالادیو

جیانفرانکو فرره با ادامه‌ی راه ایو سن لوران و مارک بوهن به عنوان معمار مد و فشن معروف شد. یکی از معروف‌ترین طراحی‌های فرره لباس پالادیو (Palladio) که بلند، گلدوزی شده و پیلیسه هست که با پارچه‌ی ابریشم تولید شده. این لباس در موزه‌ی هنر فرانسه به نمایش در اومده.

برند دیور

لباس‌های تئاتری جان گالیانو

ترکیبی که جان گالیانو از زنانگی و مدرنیته ارائه کرد دقیقن همون حس وحال تئاتری رو داشت که ما در شو دیدیم این شو در سال 1998 ارائه شد. در این کالکشن کیمونوها و لباس های رقص با گلدوزی‌های اغراق آمیز دیده میشن.

کالکشن چان گالیانو

انتقادات سیاسی ماریا گراتزیا کیوری

بعد از اخراج گالیانو، ماریا گراتزیا کیوری با اولین کالکشنش تغییراتش رو نشون داد. اون تی شرت‌هایی رو استفاده کرد که روشون شعار نوشته شده بود. این شعار این بود :«همه‌ی ما باید مدافع حقوق زنان باشیم»

برند دیور

برند دیور همچنان یکی از مطرح‌ترین برندهای جهان‌ هست که با قدرت در فشن شو‌ها می‌درخشه.
نظرتون‌ راجع به این برند چیه؟
حالا بیاین بریم به دنیای برند راحت و جذاب مسیمو دوتی!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. گمشده‌ی مزرعه گفت:

    چرا ایو از کریستین دیور جدا شد؟
    در مورد زندگی برند ایو سنت لورن هم بنویسید.
    این خیلی جذاب بود