0

کلاه

معرفی مدلهای مختلف اکسسوری کلاه
بازدید 1008

توی این روزهای گرم و آفتابی از چه مراقبت‌هایی برای صورتتون استفاده می‌کنید؟ کرم‌های ضد آفتاب، عینک آفتابی و… فکر می‌کنید زمانی که هیچ کدوم از این امکانات هنوز وجود نداشت چه راهکاری رو برای مراقبت از صورتشون در برابر افتاب استفاده می‌کردن؟
در اهمیت این مراقبت براتون بگم که نور آفتاب علاوه بر ویتامین D که برامون تامین می‌کنه، کلی عوارض ایجاد می‌کنه که آفتاب سوختگی و کک و مک کمترین‌شه. این عوارض رو از همون زمان‌های قدیم می‌دیدن و به فکر چاره براش بودن. یکی از راهکارها استفاده از کلاه‌ها بود.
حالا اگه فکر می‌کنید که کلاه‌‌ها فقط خاصیت آفتابگیر بودن رو داشتن باید بگم که در اشتباهید! کلاه‌ها نه تنها مثل لباس موقعیت اجتماعی افراد رو نشون می‌دادن، بلکه برای مراسم‌های مختلف، موقعیت‌های مذهبی و حتی یونیفرم کارکنان هم کاربرد دارن.
مثال بارزش هم کلاه‌های ایمنی هست که افراد موقع ساخت و ساز ازش استفاده می‌کنن.

کلاه

تاریخچه

اولین شواهدی که برای وجود کلاه موجوده برمی‌گرده به 3000 سال قبل از میلاد مسیح. ونوسِ ویلندورف اسم مجسمه‌ای هست که یک زن رو نشون میده با کلاه بافتنی روی سر و صورتش. این مجسمه اولین مدرک ما از وجود کلاهه.

ونوس ویلندورف


یکی دیگه از شواهد تاریخی برای این اکسسوری نقاشی هست از یک مرد که روی سرش کلاه داره. این نقاشی در تبس مصر پیدا شده و نشون میده که کلاه در سبک لباس پوشیدن اون زمان وجود داشته. در واقع اون زمان در مصر افراد طبقه‌های بالای اجتماع در مصر سرشون رو می‌تراشیدن (برای اینکه خُنک بشن) و از انواع پوشش سری که در اون زمان وجود داشت (تاج، توربان و…) استفاده می‌کردن.

کلاه فرعون های مصر


نمد برای اولین بار توسط سنت کلمنت که رئیس افرادی بود که کلاه نمدی می‌ساختن، کشف شد. گفته شده اون نمد رو موقعی که داشته داخل صندل‌هاش رو با الیاف کتان پر می‌کرده تا از پاهاش محافظت کنه، کشف کرده!
تا اون زمان کلاه‌ها همون استفاده‌ی محافظتی رو داشتن. بعد از اون، در قرون وسطا بود که کلاه‌ها به عنوان نشانی برای طبقه‌ی اجتماعی استفاده شدن. برای مثال در چهارمین شورای لاتران قانونی گذاشته شد تا تمام یهودی‌ها از کلاه‌های جودن (یهودی) استفاده کنند که خب البته با این کار کمر به نابودی خودشون بستن چون با استفاده از این نشان، گروه‌های ضد یهودی به سرعت شناسایی شون می‌کردن.

کلاه یهودیان


در همون قرون وسطا  خانم‌ها از هنین (Henin) به عنوان کلاه استفاده می کردن و اینجوری طبقه‌ی بالای اجتماعی‌شون رو هم نشون می‌دادن.

هنین

 استفاده از کلاه‌هایی که شبیه به کلاه‌های مردانه بود برای خانم‌ها از اواخر قرن 17 شروع شد. واژه‌ی میلینر (Milliner) که از شهر میلان گرفته شده به کلاه هایی گفته میشه که از مواد اولیه بالا و توسط زنان در شهر میلان ایتالیا ساخته می شدن.
از اوایل قرن نوزدهم که دوران ویکتوریایی شروع شد خانم‌ها شروع به پوشیدن بونِت (Bonnet) کردن. این بونت ها که عکسشون رو پایین می‌بینید به مرور زمان بزرگتر شدن و از تزئیناتی مثل گل، پر، روبان، میوه و… روی اون‌ها استفاده می‌شد.

کلاه بونت

 در انتهای قرن 19ام بود که کلاه‌های لبه دار هم به استایل اون زمان اضافه شد. از اوایل سال 1920 خانم ها شروع به کوتاه کردن موهاشون کردن و همچنین شروع به استفاده از کلاه‌هایی کردن که گوش‌ها و بالای گردنشون رو هم می‌پوشوند.

کلاه کلوش


کلاه‌های عجیب و غریبی که در موزیک ویدئوها یا فیلم‌ها می‌بیند از اواخر قرن بیست و اوایل قرن 21 رایج شدن. بعضی از این کلاه‌ها به قدری خاص هستن که بهشون «مجسمه‌ی قابل پوشیدن» میگن. از مشهورترین افرادی که از این کلاه‌ها استفاده کردن میشه ستاره‌ی پاپ و متخصص لباس‌های عجیب و غریب یعنی لیدی گاگا رو نام برد.

کلاه لیدی گاگا

کلاه‌دوزهای مشهور

بریتانیا مشهوره به خاطر شدتی که در نگهداری و حفاظت از سنت‌هاش داره. یکی از سنت‌هایی که هنوزم در اونجا پابرجاست پوشیدن کلاهه. البته این روزها بیشتر در مراسمات رسمی از کلاه استفاده میشه و به طور دقیق اگه بخوام بگم در مراسم ازدواج پرنس ویلیام و کیت میدلتون بود که این سنت به شدت پررنگ شد. به هرحال بهترین و مشهورترین کلاه فروشی‌های دنیا در لندن قرار گرفتن که الان براتون معرفی شون می‌کنم.

میشه گفت قدیمی‌ترین مغازه‌ی کلاه فروشی دنیا در لندن و خیابون سنت جیمز قرار داره. مغازه‌ی جیمز لاک و شرکا (James Lock & Co) همچنین از مشهورترین مغازه‌های کلاه فروشی دنیاست.

مغازه لاک و شرکا

از کلاه‌دوزهای مشهور غیر بریتانیایی، بلژیکی‌ها هستن که این بین معروف‌ترین‌هاشون الویس پومپیلیو(Elvis Pompilio) و فابیان دلوین (Fabienne Delvigne) هستن. فابیان دلوین به اندازه‌ای مشهوره که خانواده‌های سلطنتی اروپا ازش خرید می‌کنند.

فابیان دلوین

یک طراح مشهور ایرلندی هم وجود داره به نام فیلیپ تریسی (Philip Treacy) که جایزه‌های زیادی در طراحی کلاه برده و کلاه‌هاش توسط طراح‌های معروف دیگه تایید شدن. در عروسی‌های سلطنتی مهمانان از کلاه‌های این طراح زیاد استفاده کردن.

فیلیپ تریسی

طراح کلاه مشهور ایتالیایی به نام برسَلینو (Borsalino) معروفه به اینکه کلاه‌های ستاره‌های هالیوود و پولدارترین و معروف‌ترین افراد رو طراحی کرده.

فروشگاه برسلینو

استتسون (Stetson) هم یه طراح کلاه گاوچرونی امریکایی هست که به خاطر کلاه‌هایی که برای پلیس سلطنتی کانادا طراحی کرد مشهور شده.

مغازه ی استتسون

کلکسیون مشهور کلاه

کلکسیون مشهور فیلیپی که مجموعه‌ای از سرپوش های مذهبی هست که توسط یه آلمانی به نام دیتر فیلیپی (Dieter Philippi) جمع شده، بزرگترین کلکسیون کلاه جهانه. این کلکسیون از انواع کلاه‌های آیین‌های مختلف در خودش داره و بالای 500 عدد کلاه در اون موجوده. از سرپوش‌های مسیحی، اسلامی، یهودی و… گرفته تا مذهب‌هایی مثل بودایی، شینتو و کلیساهای آزاد رو در این کلکسیون می‌تونید مشاهده کنید. این کلکسیون در حال حاضر در کیرکِل (Kirkel) آلمان  هست که به صورت خصوصی نمایش داده میشه. برای گرفتن وقت باید به صورت تلفنی با اونجا تماس بگیرید.

کلکسیون کلاه دیتر

مشهورترین کلاه‌های تاریخ

کلاه ها انواع خیلی زیادی دارن که نام بردنشون از حوصله ی شما خارجه. برای همین من براتون چند تا از انواع مشهور کلاه‌ها رو می گم و بعد از اون انواع کلاه‌های کاربردی رو براتون نام می برم.

کلاه بیکورن (Bicorne)

این کلاه با لبه‌هایی که از بالا به هم چسبیدن به کلاه کاک (Cock) هم مشهور هست. علت عمده‌ی شهرت این کلاه ها پوشیده شدنشون توسط ارتش های اروپایی بوده و مشهورترین کسی که این کلاه رو پوشیده ناپلئون بناپارت بود.

کلاه ناپلئون بناپارت

کلاه کلوش (Cloche)

شکل کلاه کلوش شبیه زنگوله ست. حتی اسمش هم به فرانسوی یعنی زنگوله. این کلاه‌ها در سال‌های بین 1922 تا 1933 بسیار محبوب بودن. کلاه های کلوش اغلب از نمد ساخته میشن. از مشهورترین افرادی که این کلاه ها رو پوشیدن میشه به جوآن کرافورد (Joan Crawford) بازیگر مشهور آمریکایی اشاره کرد.

جوان کرافورد

کلاه چولو (chullu)

 این مدل کلاه که اغلب بافتنی هست و روگوشی داره رو ساکنین کوه‌های آند برای اولین بار استفاده کردن. دلیل استفادش حفاظت از گوش‌هاشون در برابر عناصر سخت طبیعت بوده. یکی از معروف‌ترین شخصیت هایی که این کلاه ها رو استفاده کرده در انیمیشن سَوث پارک (پارک جنوبی) شخصیتی به نام کرِگ تاکر (Craig Tucker) هست.

کرگ تاکر

کلاه دیراستاکر (Deerstalker)

این کلاه معروفه به کلاه دولبه که در مناطق روستایی پوشیده می‌شد و در زمان شکار ازش استفاده می‌کردن. به خاطر پوشیده شدنش توسط شرلوک هلمز (شخصیت رمان هایِ کارگاهی سر آرتور کانن دویل) این کلاه به کلاه شرلوک هلمز هم مشهوره. بعد از معروفیت شرلوک هلمز دیده شده که برای طراحی شخصیت کاراگاه‌ها، مخصوصن در کارتون‌ها، از این کلاه استفاده شده.

کلاه شرلوک هلمز

کلاه فز (Fez)

کلاه فز کلاهی بدون لبه و به شکل استوانه هست. در زمان عثمانی به شدت محبوب بوده و تا مدت‌ها بخشی از لباس ارتش عثمانی بوده. البته استفاده‌ی اولیه از این کلاه به مراکش بر می‌گرده.گفته شده مسلمان‌ها به استفاده از این کلاه‌ها علاقه ی خاصی داشتن چون موقع نمازخوندن که باید سجده می‌رفتن نیازی نبوده کلاه‌شون رو بردارن!

کلاه فز عثمانی

کلاه میتر (Mitre)

این کلاه، کلاه سنتی اسقف‌های مسیحی هست. در کلیساهای ارتدکس و کاتولیکِ رومی و لوتری (شاخه‌ای از پروتستان) و در زمان مراسم‌های مذهبی اسقف‌ها از این کلاه‌ها استفاده می‌کنند. پاپ بندیکت شونزدهم یکی از مشهورترین افرادی هست که از این کلاه استفاده کرده.

کلاه پاپ بندیکت

کلاه فریجین (Phrygian)

کلاه فریجیَن رو در شخصیت‌های کارتونی زیاد دیدیم. مثلن کارتون اسمورف‌ها (The Smurfs) یکی از نمونه‌هاش هست. این کلاه از جنس پارچه و به شکل قیف هست که نوکش خودبه خود برمی‌گرده. گفته میشه که این کلاه نشون دهنده‌ی آزادی هست.

کلاه اسمورف ها

تاپ هت

این کلاه رو هم در فیلم‌ها وکارتون ها روی سر شعبده‌بازها زیاد دیدیم. ارتفاع بلندی داره و معمولن به رنگ مشکی استفاده میشه. شخصیت‌هایی مثل آقای مونوپولی (Mr Monopoli) و عمو سم (Uncle Sam) از جمله کسانی هستن که از این کلاه در طراحی شخصیت‌شون استفاده شده.

کلاه عمو مونوپولی

کلاه تم او شنتر (Tam o’ shanter)

یک کلاه اسکاتلندی هست که مردها استفاده می‌کردن. این کلاه به خاطر قهرمان شعرهای رابرت برنز (Robert Burns) که اسمش تام او شنتر بوده نام گذاری شده. این کلاه معمولن از جنس پشم دوخته میشه.

کلاه تم او شنتر

کلاه بابانوئل (Santa)

 همونطور که از اسمش مشخصه این کلاه به کلاه بابانوئل مشهوره که به شکل قیف هست. از خز سفید برای انتهاش یه منگوله درست کردن. لبه‌های پایین کلاه هم با خز سفید پوشیده شده و پارچه اصلی کلاه هم به رنگ قرمز هست.

کلاه بابانوئل

کلاه تاک (Toque)

این کلاه مشهوره به کلاه سرآشپز‌ها. یه کلاه بلند و پیلیسه به شکل سیلندر هست که معمولن در رنگ‌های خنثی و اکثرن سفید تولید میشه.

کلاه سر آشپز

خیلی زیاد بودن نه؟ لیست‌های خیلی بلند بالاتری هم از انواع کلاه‌ها وجود داره ولی با جزئیات خسته‌تون نمی کنم. بریم سراغ کلاه‌هایی که می‌تونیم استفاده کنیم.

کلاه های کابردی

کلاه افراد معروف

 کندال جنر و کلاه بیسبال

کلاه کندال جنر

کلاه پیلباکس امل کلونی

کلاه امل کلونی

 کایلی جنر و کلاه بینی

کلاه کایلی جنر

 استیون تایلر و تاپ هت

کلاه استیون تایلر

 مگان مارکل و  کلاه فدورا

کلاه مگان مارکل

خب گفتیم که لیدی گاگا یکی از کسانی هست که کلاه‌های نامتعارفی رو استفاده می‌کنه.چند از کلاه‌های اون رو هم ببینیم.

استایل با کلاه

رسیدیم به قسمت جذاب ماجرا! یعنی درست کردن استایل با کلاه.
کلاه‌ها رو می‌تونید با توجه به فصل انتخاب کنید و در موقعیت‌های مختلف استفاده کنید. حتی می‌تونید توی عروسی هم از کلاه استفاده کنید و یه استایل متفاوت داشته باشید.
براتون چند تا استایل با کلاه در موقعیت و فصل‌های مختلف میذارم تا باهم بررسی شون کنیم.

استایل کژوال زمستانه

کلاه یکی از اکسسوری‌هایی هست که تاثیر زیادی روی صورت میذاره و از اون جایی که صورت یکی از مهم ترین قسمت‌های استایلمون هست باید توی انتخاب کلاه دقت عمل به خرج بدیم.
در فصل زمستون که کلاه های بافتنی  پرکابرد میشن می‌تونید از انواع مدل‌ها و رنگ‌های این کلاه‌ها، متناسب با طیف رنگی استایلتون استفاده کنید.

افرادی که صورت لاغری دارن بهتره که کمی از موهاشون رو از زیر کلاه بیرون بذارن. یه ترفند دیگه برای این افراد استفاده از شال‌گردن هست. شالگ‌ردن رو کاملن دور گردن بپیچید تا گردنتون رو بپوشونه و لاغری صورتتون به چشم نیاد.

برای زمستون می‌تونید از کلاه‌های روسی هم استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنم که موقع استفاده از این کلاه‌ها که معمولن از خز درشون استفاده میشه، یه آیتم خز دار دیگه هم استفاده کنید؛ مثل بوت، دستکش، شالگردن یا حتی یقه‌ی پالتو.

استایل کژوال تابستانه

برای تابستون بهترین انتخاب کلاه‌های آفتاب‌گیر هستن تا علاوه بر منحصر به فرد کردن استایلتون، از صورتتون هم محافظت کنن. این کلاه‌ها رو در جنس‌های مختلف حصیری، پارچه‌ای و … می‌تونید تهیه کنید و با استایلتون مچ کنید.
ترکیب این کلاه‌ها با صندل، مخصوصن اگه ست و از یک جنس باشن خیلی جذاب میشه. اگه متناسب با فصل‌ها برای استایلتون رنگ انتخاب می‌کنید، رنگ‌های روشن رو برای تابستون فراموش نکنید. می‌تونید در انتخاب اکسسوری‌هایی مثل کلاه و کفش و عینک هم از ترندها و رنگ‌های سال پیروی کنید و شیک و جذاب باشید.

یه انتخاب دیگه که برای تابستون می‌تونه خیلی مفید باشه استفاده از کلاه‌های بیسبال هست. کسانی که استایل ورزشی یا استایل تام بوی دارن می‌تونن با استفاده از این کلاه‌ها استایلشون رو جذاب‌تر کنند.

برای مهمونی و مجلس هم براتون پیشنهاد دارم.
می‌تونید از خانوداه های سلطنتی اروپا در مراسماتشون الهام بگیرید واستایل مجلسی‌تون رو با کلاه‌های جالب و جذاب پیلباکس، قشنگ‌تر کنید. اینجوری دیگه آرایش موی زیادی هم نیازی ندارید و خودتون به تنهایی از پسش بر میاین.

کلاه مجلسی

کلاه‌هایی که برای مهمونی و مجلس می‌تونید استفاده کنید خیلی متنوع می‌تونن باشن. برای عروسی می‌تونین از کلاه‌های کوچیکی که فقط قسمتی از سر رو می‌پوشونند استفاده کنین. برای سایر مهمونی‌ها می‌تونین از کلاه های کلوش، فدورا، پیلباکس و حتی تاپ هت استفاده کنین.

خب کلاه، تاریخچه‌ش و انواعش رو تموم کردیم. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و بتونید از نکته‌هایی که براتون گفتم به خوبی استفاده کنید.
نظراتتون به ما کمک می‌کنه که ما مطالب بهتری رو مطابق خواست و سلیقه‌ی شما ارائه بدیم، پس منتظر شنیدنشون هستیم.
مقاله‌ی بعدی راجب انواع حلقه هست که می‌تونید بخونید و از نکات کاربردی اون هم برای جذاب‌تر کردن استایلتون استفاده کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *