0

گوشواره

مدلهای مختلف گوشواره زنانه
بازدید 871

سوراخ کردن گوش و استفاده از گوشواره از جمله کارهایی هست که ایرانیان باستان در اون پرچم‌داران.
واضح‌ترینش رو حتمن در عکس سربازان هخامنشی توی کتا‌ب‌های درسی دیدین، حتی اگه یه سر به بناهای تاریخی شیراز زده باشین و به حکاکی‌های تخت جمشید دقت کرده باشین در گوش جنگاوران اون زمان گوشواره مشاهده فرمودید!
حالا بیاین براتون از ریشه‌های تاریخی این اکسسوری جذاب بگم.

حالا بیاین براتون از ریشه‌های تاریخی این اکسسوری جذاب بگم.

تاریخچه‌ گوشواره

به طور کلی شاهد دقیقی برای اولین گوشواره وجود نداره. شاید یکی از قدیمی‌ترین مکتوبات مربوط به گوشواره در زمان حضرت موسی بوده باشه. هارون برادر موسی به مردم دستور داد تا گوشواره‌های زطلای زنان و دخترانشون رو به اون تقدیم کنن. بعد از این اتفاق اون طلاها رو ذوب کرد و ازش یک بز طلایی ساخت تا مردم به پرستش اون بپردازن.

تاریخچه گوشواره

نکته‌ی جالب درباره‌ی گوشواره اینجاست که اون‌ها برای اولین بار زینت مردان بودن نه خانم‌ها. همونطور که در ابتدا گفتم سربازان هخامنشی اولین شاهد موجود برای استفاده‌ی مردهااز گوشواره بودن.‌
در مصر باستان هم گوشواره‌ها استفاده‌ می‌شدن. موزه‌ی بریتانیا یک جفت گوشواره‌ی طلا داره که قدمتش رو به حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح تخمین میزنن. بعضی از مورخان این نظر رو دارن که گوشواره‌ها زینتی برای کودکان بوده. چون شواهدی هم در دست هست که گوشواره در قبر برخی از پادشاهان کودک وجود داشته.
گوشواره برای آقایون تاریخچه‌ای طولانی‌تر از اونچه که ما تصور می‌کنیم داره. ولی بعد از مدتی گوشواره تبدیل به اکسسوری کاشفان و دزدان دریایی شد. اونها معمولن این گوشواره رو در یک گوش می‌انداختن.

گوشواره قدیمی

در اروپا گوشواره‌ها در قرون وسطا ظهور و رنسانس ظهور پیدا کردن. درباریان از گوشواره‌ها به عنوان نمادی از ثروت استفاده می‌کردن. بعد از مدتی به نظر رسید که کلیسا با این اکسسوری به مشکل خورده باشه و پوشیدن گوشواره و به طور کلی سوراخ کردن گوش ممنوع شد. توجههشون هم ای نبود که انسان نباید بدنی روکه خدا بهش اعطا کرده تغییر بده!

گوشواره هندی

به هرحال دریانوردان بعد ازمدتی شروع به استفاده از گوشواره‌های طلا و نقره کردن تا اگه غرق شدن پولی برای تدفینشون وجود داشته باشه.
البته این رسم ریشه‌هایی در یونان باستان داره که در زیر زبون مرده‌هاشون سکه‌ای قرار می‌دادن که موقع عبور ازرودخانه‌ی استیکس به کارون قایقران بدن.
گوشواره و به طور کلی سوراخ کردن گوش تاریخ غنی‌ای در همین خاورمیانه‌ی خودمون هم داره. حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح این گوشواره‌ها برای غریبه‌ها نشونی از آیین و مسلک و قبیله‌ی کسی بود که اون گشواره رو به گوشش آویزون کرده بود.

گوشواره تاریخی ایرانی

گوشواره‌ها در اون زمان حتی نشانی از طبقه‌ی اجتماعی صاحبشون بودن. از اونجایی که ثروتمندان در دوران باستان اغلب مردها بودن پس گوشواره‌ هم زیوری برای اونها محسوب میشد.
مدل‌های دیگه‌ای از گوشواره‌ها هم وجود داشتن که نماد بردگی برده‌ها و موقعیت اجتماعی پایین‌شون بود.
بعد از اون تا مدت‌های طولانی کسی از گوشواره استفاده نمی‌کرد. علت این بود که از کلاه گیس‌ها و کلاه‌های مخصوصی استفاده می‌کردن که جایی برایدیده شدن گوشواره‌ باقی نمی‌ذاشت. با تغییر سبک پوشش درباریان در قرن هفدهم، گوشواره‌ها یکبار دیگه پا به عرصه گذاشتن. این بار به عنوان نمادی از ثروت همسر برای خانم‌ها بودن. کسانی که گوشواره داشتن، در اون زمان به عنوان افرادی ک در رفاه زندگی می‌کردن تلقی میشدن.
حدودیک قرن بعد گوشواره‌ها دوباره ناپدید شدن. دلیل این اتفاق هم مشابه با دلیل قبلی بود. مد و لباس و آرایش مو به سمتی رفت که گوشواره‌ها دیده نمیشدن. خانم‌ها از لباسهایی با یقه‌های چین‌دار و بلند و کلاه هایی که گوششون رو می‌پوشوند استفاده می کردن و این امر باعث می‌شد که پوشیدن گوشواره یه کار کاملن بیهوده باشه

بعد از گذشت مدت زمانی، یعنی در قرن نوزدهم که جنبش نئوکلاسیسم باعث شد تا لباس‌ها و آرایش مو ساده‌تر باشه، گوشواره‌ها ساده‌تر و سبک‌تر شدن. برای ساخت این گوشواره‌ها از از فولاد، مروارید وآهن و حتی فلزات رنگی استفاده می‌کردن.

در قرن بیستم گوشواره‌ها هم از جهت اندازه کوچیک شده بودن و هم از اهمیت‌شون کاسته شده بود. این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که که خانم‌ها پوشیدن گوشواره رو متوقف کردن. عده‌ای سوراخ کردن گوش رو عملی وحشیانه دونستن و خانم‌هایی رو که گوششون رو سوراخ می‌کردن افرادی نامعقول و نامحترم می خوندن. در آمریکا افرادی رو که گوشواره استفاده می‌کردن به عنوان کسانی می‌دونستن که از افراد بومی اون قاره ‌هستن و با پوشیدن گوشواره می‌خواستن خودشون رو از بقیه‌ی افراد متمایز کنن.
با این وجود گوشواره‌های خیلی کوچک و حتی گوشواره‌هایی که نیازی به سوراخ کردن گوش نداشتن از این قاعده جدا موندن و برخی از خانم‌ها که تمایلی به سوراخ کردن گوششون نداشتن از اون‌ها استفاده کردن.
بعد از چند سال که کوتاه کردن موها بین خانم‌ها رواج پیدا کرد، استفاده از گوشواره به عنوان یه ترفند برای تکمیل آرایش و استایل قلمداد شد. اون‌ها با استفاده از گوشواره فضای خالی بین سر تا شونه‌هاشون رو پر می‌کردن.

در دهه‌های مختلف در اروپا و آمریکا ترندهای متفاوتی برای انواع گوشواره‌ها رایج شد و حجم انبوهی که الان از گوشواره‌ها برای ما در دسترسه به طور قابل توجهی بر اساس تغییرات سبک استایل‌ها در اون دهه‌هاست.

انواع گوشواره

انواع گوشواره

گوشواره‌ها در انواع مختلف برای افراد متفاوت عرضه میشن.‌ برای انتخاب گوشواره‌ چند تا نکته رو حتمن باید به خاطر بسپرین. فرم صورت و اندازه گردن از مهم‌ترین قسمت‌هایی هستن که گوشواره‌ها روی اون‌ها تاثیر می‌ذارن.
 هر نوع گوشواره رو با نکاتی که برای انتخابش لازمه بدونین براتون میگم. پس با من همراه بمونین تا چیزی رو از دست ندین.

گوشواره میخی

گوشواره‌های میخی یکی از کلاسیک‌ترین نوع موجود در انواع گوشواره‌ها هستن. این گوشواره‌ها کاملن به گوش می‌چسبن و چیزی ازشون آویزون نمیشه

گوشواره میخی به چه فرم صورت و گردن‌هایی میاد؟

این گوشواره از اونجایی که به گوش می‌چسبه برای همه‌ی فرم صورت‌ها مناسبه. دقت کنید که اگه صورت کشیده و گردن بلندی دارین و دوست دارین که بپوشونینش، بهتره که از گوشواره میخی استفاده نکنین. این گوشواره اطراف گردن رو نمی پوشونه و کشیدگی گردن و صورت بیشتر نمایان میشه.

آن هاتوی گوشواره میخی

گوشواره حلقه ای

گوشواره‌های حلقه‌ای در ابتدا فقط به شکل دایره وجود داشتن ولی الان می‌تونین انواع مربعی، بیضی، ستاره‌ای و… ببینین.این گوشواره‌ها در سایز های مختلفی عرضه میشن. کوچیکترین‌هاشون کاملن به گوش میچسبن و بزرگترین‌ها به شونه‌ها می‌رسن.

گوشواره حلقه‌ای بخریم یا نه؟!

خب گفتیم که گوشواره‌های حلقه‌ای سایزهای متفاوتی دارن.این گوشواره‌ها با توجه به میزان سادگی یا شلوغیشون انتخاب میشن. گوشواره‌های بزرگ و شلوغ برا افرادی که گردن بلندی دارن پیشنهاد میشن. همچنین افرادی که صورت مربعی و بیضی دارن هم می‌تونن از مدل دایره‌ای این گوشواره‌ها برای زیباتر کردن استایلشون استفاده کنن.

ریحانا با گوشواره حلقه ای

گوشواره‌ی آویزی

گوشواره‌های آویزدار معمولن به دو صورت هستن. مدل اول آویزش ثابته و تکون نمی‌خوره. مدل دوم آویزش متحرکه. این گوشواره‌های در شکل‌ها و سایزهای مختلف وجود دارن و طیف وسیعی رو برای انتخاب براتون درست می‌کنن.

گوشواره آویزدار برامون مناسبه؟

گوشواره‌هایی که آویزهای بلندی دارن برای افرادی که صورت گردی دارن مناسبن. همچنین افرادی که گردن کوتاه تا متوسط دارن هم می‌تونن از این گوشواره‌ها استفاده کنن و به صورتشون زاویه بدن.
افرادی که گردن بلندی دارن نباید از این گوشواره‌ها استفاده کنن چون باعث میشه گردنشون از حد طبیعیش هم بلندتر دیده بشه.

گوشواره آویزی کیت میدلتونس

گوشواره بخیه‌ای

در چند سال گذشته که چند تا سوراخ گوش داشتن محبوب شده این گوشواره‌های به روی کار اومدن. گوشواره‌های بخیه‌ای مثل نخ بلندی هستن که توی سوراخ‌های مختلف گوش عبور می‌‌کنن و شبیه بخیه میشن.

گوشواره بخیه‌ای بخریم؟

این مدل گوشواره‌ها رو چون میشه به دلخواه خودتون اندازه آویزش رو تغییر بدین تاثیرات متفاوتی می‌ذاره. اگه آویزش بلند باشه برای گردن‌های کوتاه مناسبه و اگه آویزش رو کوتاه کنین و بیشتر طول آویز رو بین سوراخ‌های مختلف گوشتون قرار بدین برای گردن‌های بلند و صورت های کشیده و مربعی مناسب میشه.

گوشواره بخیه ای

گوشواره کلیپسی

72872 2 1

گوشواره‌های کلیپسی به شدت محبوبن چون برای استفاده از اون‌ها نیازی به سوراخ کردن گوش نیست. این گوشواره‌ها معمولن در سایز‌های کوچیک عرضه میشن تا کلیپس بتونه وزنش رو تحمل کنه و از گوش نیافته.

گوشواره کلیپسی برای چه کسانی مناسبه؟

این گوشواره‌ها به خاطر سایز کوچیکشون بیشتر استفاده‌های کلاسیک میشه ازشون. گوشواره‌های کلیپسی به کسانی که گردن کوتاه تا متوسط دارن میاد. البته افرادی که گردنشون بلند هست ودوست ندارن اون رو بپوشونن هم یتونن از این گوشواره‌ها استفاده کنن و استایل شیک و کلاسیکی داشته باشن.

گوشواره کلیپسی اما واتسون

گوشواره قلاب‌دار

گوشواره‌های قلاب دار انبوه‌ترین تولید رو به خودشون اختصاص دادن.این گوشواره‌ها می‌تونین آویزدار باشن، حلقه‌ای باشن یا انواع خیلی مختلف دیگه‌ای رو شامل بشن برای همین دسته بندی خاصی نمیشه برای اون‌ها ارائه کرد.

گوشواره‌های قلاب دار رو چجوری استفاده کنیم؟

به سایز گوشواره‌ها دقت کنین. گوشواره‌هایی که سایز بزرگی دارن برای افرادی که گردن بلند دارن مناسبن و گوشواره‌هایی که آویزهای بلندی دارن برای کسانی که گردن کوتاهی دارن مناسبن.

گوشواره قلاب دار ناتالی پورتمن

گوشواره‌ مناسبتون رو انتخاب کردین؟ از چه مدل گوشواره‌هایی بیشتر خوشتون میاد؟
نظراتتون رو با ما درمیون بذارین.

حالا  بیاین بریم سراغ یه اکسسوری جذاب و عروس‌وارانه‌ی دیگه.
آفرین درست حدس زدین. می‌خوام براتون از انواع حلقه‌ها وکاربردهاشون بگم و شگفت‌زدتون کنم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *