0

گو پی

گوپی از طراحی لباس تا برند گوپی
بازدید 1674

حتمن تا حالا زیاد با چین و محصولاتش آشنا شدید. یکی از قدرتمند‌ترین کشورها، مخصوصن در زمینه‌ی اقتصاد چین هست که با صادرات کالاهاش بازار تمامی کشورها رو هدف گرفته.
از همین نقطه می‌خوام یه سفر ببرمتون به این تاریخی‌ترین و جالب‌ترین کشور جهان.
حالا میون فکر خیالاتون ، براتون میگم از تاریخ جالبی که یکی از بهترین طراح‌های لباسش داره برای مردم دنیا زنده می‌کنه.
این طراح کسی نیست به جز گو پِی! همونی که لباس اُملتی معروف ریحانا رو در سال 2015 طراحی کرد و نظر دنیا رو در مورد عنوان made in china  عوض کرد.

گو پی

بیوگرافی گو پی (Guo Pei)

گو در سال 1967 در پکن و در میون آشوب‌های انقلاب فرهنگی اون زمان به دنیا اومد. پدر و مادرش از دو حزب کمونیست چین بودن. پدرش رهبر جنگی ارتش مردمی بود و مادرش مربی مهد کودک.

گو پی

گو درباره‌ی بچگی‌هاش در یک مصاحبه گفته که پدرش تمامی نقاشی‌ها و طراحی‌هاشو پاره می‌کرده.
گو همچنین گفته که از دوسالگی، یعنی همون موقعی که مادرش لباس‌های زمستانه رو آماده می‌کرده شروع به خیاطی کرده.
در زمان کودکی گو، تنها فرم لباس مورد پذیرش کت‌های ماو (Mao suits) بودن. گو یکی از اولین نفراتی بود که اون‌ها رو با لباس‌های اورسایز عوض کرد.

کت چینی

گو به مدرسه‌ی طراحی صنعتی پکن رفت و در اونجا مدرک طراحی مُدش رو گرفت. فارغ التحصیلی گو در زمان مناسبی اتفاق افتاد چون رهبر جدید چین مدل‌های جدیدتری از کت‌های ماو رو می‌پوشید.
گو بعد از فارغ التحصیلی کاری رو در یه تولیدی لباس پیدا کرد. گو گفته که بعد از اون یه تقاضای ناگهانی در دنیای مدِ چین به وجود اومد و بلاخره یکی از کارخونه‌ها، کت‌هایی با رنگ‌های روشن تولید کرد که پرفروش شد. در نتیجه گو از کارش استعفا داد تا برند خودش رو تاسیس کنه.

گو پی

برند گو پی

شهرت برند گو پی از سال 2000 شروع به رشد کرد.گو در این باره میگه که چیزی بیشتر از تقاضا برای مد و فشن در اون زمان در چین وجود داشته که باعث شده خودش بتونه کارش رو پیش ببره.

برند گو پی

بلاخره در سال 2008  کمیسیونی برای ساخت استایل‌های المپیک تابستانی چین دریافت کرد. حدود 300 دست از لباس‌هایی که گو طراحی کرده بود توسط افراد مشهور و ورزشکاران مختلف در مهمونی‌های افتتاحیه و اختتامیه المپیک پوشیده شد.

گو پی

لباسی که سونگ زویینک (Song Zoying) در مهمونی اختتامیه المپیک تابستانه‌ی 2008 پوشیده بود از طراحی‌های گو بود! این لباس دو هفته طول کشیده بود تا آماده بشه و حدود 200000 قطعه سواروسکی روش کار شده بود.
در سال 2014 از گو دعوت شد تا  به عنوان طراح لباس فیلم پادشاه میمون‌ها (The Monkey King) فعالیت کنه! طراحی لباس و گریم فیلم همون سال نامزد جشنواره‌ی فیلم هنگ‌کنگ شد ولی در نهایت فیلم دیگه ای به نام عصر طلایی (The Golden Era)‌ برنده شد.

لباس گو پی
سونگ زویینگ در مهمانی المپیک 2008

سال 2015 اتفاق جالبی افتاد! ریحانا موقعی که برای مهمونی مت گالای اون سال دنبال یه لباس با تم چینی می‌گشت لباسی رو از طراحی‌های گو پیدا کرد! این لباس به رنگ زرد قناری بود و در طول دو سال و در حدود 50000 ساعت طول کشیده بود تا اماده بشه. دنباله‌ی بلندی داشت که روش گلدوزی‌هایی به شکل گل و با نخ نقره انجام شده بود.

لباس املتی ریحانا
ریحانا در مت گالا 2015

این لباس حدود 25 کیلوگرم وزن داشت و وقتی که ریحانا تقاضای پوشیدن این لباس رو کرد، گو نگران بود که آیا این خواننده می‌تونه وزن‌ زیاد لباس رو تحمل کنه یا نه. در نهایت ما ریحانا رو در همون لباس در فرشِ قرمزِ مهمونی دیدیم. اونم درحالی که سه نفر دنباله ی لباس رو براش حمل می‌کردن.

لباس املتی ریحانا

واکنش‌های زیادی به این لباس بوجود اومد و در خیلی از رسانه‌ها به عنوان لباس املتی یا لباس پیتزایی معروف شد. عکس این لباس رفت روی صفحه‌ی اول ورژن مت گالا مچله‌ی ووگ (Vogue). این اتفاق باعث شد که گو بیشتر مورد توجه رسانه ها قرار بگیره و شهرتش بیشتر شه.

ریحانا در وگ

یکی از لباس‌های گو در نمایشگاه سالانه‌ی‌ موزه‌ی هنر متروپولیتن نیویورک تحت عنوان نگاهی به چین(China; through the looking glass) به نمایش در اومده.
این لباس تمامن از طلا درست شده بود و درست کردنش نزدیک به 2 سال طول کشیده بود.

لباس گو پی

در سال 2016 بلاخره اتفاق بزرگ افتاد. از گو دعوت شد تا عضو افتخاری هیات اوت کوتور پاریس بشه! در واقع گو دومین نفری بود که از آسیا به عضویت این هیات در اومده بود و اولین نفر الیه سَعب  (طراح معروف لبنانی)بود.
یکی از امضای کارهای گو در کلکسیون‌هاش، استفاده‌ی همیشگی از طلا و رنگ طلایی در لباس‌هاشه که نشون‌دهنده‌ی ثروته، ولی گو اعتقاد داره که این رنگ، رنگ روح ماست.

گو پی

استدیوی شخصی گو در منطقه‌ی خوبی از پکن واقع شده و اسمش رز هست. سه طبقه داره. از بیرون شبیه به یک کارخونه‌ی کوچیک به نظر میاد ولی داخلش با آینه‌هایی قاب طلا و دیوارپوش‌ها و سقف کنده‌کاری شده پوشیده شده. طراحی‌های گو اونجا قرارگرفتن که باعث شده شبیه یه موزه به نظر بیاد. در طبقه‌ی بالا خیاط‌ها، کفاش‌ها، الگوسازها، و سوزن‌کارها روی سفارش‌ها کار می‌کنن.
گو حدود 500 نفر رو استخدام کرده تا درباره‌ی کارش یاد بگیرن. در واقع گو معلم خوبی هم هست.
مشتری‌های گو معمولن آدم‌های پولدار و مرفه هستن.

گو پی

زندگی شخصی گو

گو با همسرش کاو باو جی (Cao Bao jie)، که یه تاجر پارچه ست همکاری حرفه‌ای هم داره. همسرش اون رو با گلدوزی و پارچه‌های اروپایی آشنا کرد و باعث شد که گو بفهمه که طراح لباس اوت کوتوره نه یه خیاط معمولی.

خانواده گو پی

کلکسیون‌های معروف گو

گو درباره‌ی کلکسیون ها و اسم‌هاشون گفته هر کدوم داستانی رو در پشت سر دارن.یه نکته‌ای رو هم در عکس‌هایی که از کلکسیون ها می‌بینید دقت کنید. گریم، آرایشِ مو و اکسسوری مدل‌ها همه با لباس‌ها در ارتباطن. گاهی به قدری پیچیده طراحی شده که مدل نمی‌تونسته تعادلش رو برقرار کنه و کج راه میرفته.

کلکسیون هزار و دو شب

کلکسیون هزار و دو شبِ گو در سال 2009 در طول هفته‌ی مد چین رونمایی شد. اتفاق خوبی که افتاد این بود که کارمن دل اورفیس (مدل 85 ساله‌ی معروف)در این رانوی شرکت کرد. این لباس به قدری سنگین وب لند بود که حفظ تعادل رو برای کارمن براش مشکل کرده بود. چهار نفر بهش موقع کت‌واک کمک می‌کردن.

کلکسیون گو پی

کلکسیون دربار

اولین کلکسیونی که از گو در هفته‌ی مد اوت کوتور پاریس به نمایش در اومد، بهار/تابستان 2016 به نام «دربار»بود. این کلکسیون با الهام از گل‌های بهاری که زنانگی رو نشون می‌دادن و ققنوس که نماد صلح و خلوص بود، طراحی شده بود. همچنین در این کلکسیون از منگوله‌های طلایی که نماد چین باستان بودن استفاده شده بود. از نشونه‌های‌ دیگه‌ی ‌این کلکسیون گلدوزی‌های روی پارچه‌ی ابریشم و دنباله‌های طولانی لباس‌هاست.

کلکسیون گو پی

کلکسیون افسانه

کلکسیون بهار 2017 گو با نام «افسانه» ‌با الهام از نقاشی‌های دیواری کلیسای سنت گالن سوئد طراحی شده بود و در لاین اوت کوتور به نمایش در اومد.

کلکسیون بهشت

کلکسیون‌های سال 2018 گو نشون‌دهنده‌ی روح زندگی از طریق جنگل و درختان و ریشه‌هاست. تم آبی‌ تیره‌ی لباس‌ها، سپیده دم و یا غروب آفتاب رو نشون میده. گو درباره‌ی ریشه‌ها گفته که نیروی حیات از طریق ریشه‌ها و گل‌ها به وجود میاد و بدون ریشه هیچ زندگی وجود نداره. برای همینه که تمرکز اصلی روی درختان هست و شما گل‌های زیادی رو هم می‌بیند .

کلکسیون معماری

همون سال برای هفته‌ی مد پاییز/ زمستان کلکسیون با الهام از معماری گوتیک (سبکی در معماری که تمرکز روی باریک و بلند نشون دادن اجزا هست)بود.

کلکسیون قصر شرقی

کلکسیون قصر شرقی در  سال 2019 به نمایش در اومده بود. رنگ‌های مورد علاقه‌ی گو رو با فراوانی زیادی می‌تونین در کلکسیون قصر شرقی ببینین.

کلکسیون جهان درحال تغییر

از کارهای اخیر گو در سال 2019، کلکسیونی هست به نام‌: جهان در حال تغییر که در پاییز به نمایش در اومد. این کلکسیون به جهان پس از مرگ اشاره‌ داره و لباس‌هایی بسیار عجیب و خاص در اون ارائه شده.

گفتیم که گو علاقه‌ی زیادی به رنگ طلایی داره و در همه‌ی کلکسیون‌هایی که ارائه میده حتمن لباس طلایی وجود داره. علاوه بر این گو با پیوند عمیقی که نسبت به چین باستان داره، از رنگ‌های متداول اون زمان هم استفاده‌ی خوبی می‌کنه. رنگ‌های قرمز و آبی رو به وفور در طراحی‌هاش مشاهده می‌کنیم.

کلکسیون گو پی

دیگه اینکه گو از هنر سوزن دوزی و گلدوزی با نقوش نمادین چین مثل ققنوس، اژدها و گل‌های مختلف استفاده کرده و یه بار دیگه نشون داده که چین چه فرهنگ عمیقی داره.
سفرمون به چین هم تموم شد.البته چین یه کشور خیلی پهناوره و طراح‌های لباسِ بزرگِ زیادی رو در خودش جا داده. به مرور از اون‌ها هم براتون میگم.

گو پی

خب دنیای اسرارآمیز گو پی و کوتور بی نظیرش هم به پایان رسید. امیدوارم ازاین مقاله لذت برده باشین. دعوتتون می‌کنم که مقاله‌ی بعدیمون رو درباره‌ی مارک جیکوبز و دنیای شگفت‌انگیزش مطالعه کنین.

راستی نظراتتون رو حتمن با ما در میون بذارین و ما رو پیشنهاداتتون خوشحال کنین.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *